Lídři států Evropské unie se na neformálním summitu, který se v pátek konal v Praze, shodli, že na jaře by měly státy nakupovat plyn společně. Na tiskové konferenci po skončení jednání to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Hlavy sedmadvaceti států na Pražském hradě jednaly také o válce a podpoře Ukrajiny. Po zhruba sedmi hodinách jednání se shodli i na výcvikové misi ukrajinských vojáků na půdě Evropské unie a na dalším sankčním balíku.
„Je tady široká podpora, že na jaře příštího roku, až budou zásobníky prázdné, bychom měli plyn nakupovat společně, abychom se nepřepláceli. Je to signál vůči trhům. Chceme zabránit fragmentaci. Je to názor, který byl plně sdílen,“ oznámila na tiskové konferenci v Jízdárně Pražského hradu von der Leyenová s tím, že Evropa je na zimu připravena nejlépe v historii.
Státníci na summitu jednali i o Ukrajině a její další podpoře. „Jsem ráda, že se nám podařilo dokončit další kolo sankcí, a to v rekordním čase. Je třeba jednat rychle. Posunujeme se dopředu, abychom dokázali podkopat Putinovi možnosti vést válku. To mu ukazuje, že Evropská unie je přesvědčena, že bude nadále bojovat,“ uvedla předsedkyně Evropské komise.
Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela všichni účastníci summitu, kterého se přes videokonferenci stejně jako ve čtvrtek zúčastnil i ukrajinský prezident, zopakovali plnou podporu Ukrajině. „Je to nepřijatelná válka. Jsme rozhodnuti mobilizovat všechny prostředky, abychom Ukrajinu podpořili. Přijali jsme rozhodnutí, abychom posílili sankce proti Rusku, protože je třeba vyvíjet na Kreml tlak,“ okomentoval.
Ve vztahu k energetické krizi je podle něj potřeba snížit spotřebu, poptávku, vyřešit otázku bezpečnosti dodávek a cen. Na všech těchto bodech už prý začaly státy pracovat. Výsledky by měly být oznámeny už na příští Evropské radě.
„Je to nepřijatelná válka. Jsme rozhodnuti mobilizovat všechny prostředky, abychom Ukrajinu podpořili. Přijali jsme rozhodnutí, abychom posílili sankce proti Rusku, protože je třeba vyvíjet na Kreml tlak,“ popsal výsledky dnešního summitu předseda Evropské rady Michel. @FORUM_24 pic.twitter.com/Gudoqgj4vm
— Vojtěch Laštůvka (@vojtechlastuvka) October 7, 2022
„Musíme zastavit závislost na Rusku. Jednali jsme o oddělení cen plynu a elektřiny. To by znamenalo snížení cen pro všechny v Evropské unii. Navrhoval jsme také uvolnění povolenek z tržní rezervy,“ popsal premiér Petr Fiala (ODS). „České předsednictví bude pracovat na dalších krocích. Uspořádáme tolik jednání, kolik bude třeba, abychom dosáhli dobrých výsledků,“ dodal.
Na tiskové konferenci také ocenil konsenzus na misi ukrajinských vojáků na půdě Evropské unie a na dalším sankčním balíčku proto Rusku. Oba summity podle něj ukázaly, že Evropa stojí jednotně za Ukrajinou.
Nejbohatší stát Unie zkouší využít krizi
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na neformálním summitu v Praze vyzvali Evropskou komisi, aby rychle připravila plán na snížení cen energií. Na tiskové konferenci to už dříve uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Většina politiků podle něj podpořila zavedení cenového stropu na plyn, ke shodě na konkrétním řešení však nedospěli.
„Řada lídrů kritizovala podpůrný energetický balík Německa, který dává neférovou konkurenční výhodu tamním firmám,“ okomentoval průběh jednání polský premiér. Evropská unie by podle něj na podporu obyvatel ohrožených energetickou krizí mohla využít i peníze zabavené ruským oligarchům.
„Musíme využít síly Evropské unie k tomu, abychom stanovili maximální ceny plynu,“ prohlásil po jednání Morawiecki, který patří k hlasitým zastáncům zavedení cenového stropu.
„Nejbohatší stát Evropské unie, hospodářsky silný, zkouší využít tu krizi, aby získal konkurenční výhodu pro svoje podniky v porovnání s jinými společnostmi na jednotném trhu. To není fér, tímto způsobem nemůže fungovat jednotný trh,“ řekl Morawiecki. Podobný názor má podle něj mnoho lídrů, kteří se summitu účastní.
Ukrajina potřebuje těžké zbraně a tanky
Ještě před začátkem summitu se před Pražským hradem sešlo několik desítek proukrajinských demonstrantů. K nim překvapivě po svém příjezdu zamířil litevský prezident Gitanas Nausėda a při jeho odchodu protestující tleskali. Následně novinářům řekl, že po včerejším jednání bylo vidět, že je vůle pomoci, a připomněl, jak důležité je zastrašit kremelský režim. Naopak na maďarského předsedu vlády Viktora Orbána demonstranti pískali a bučeli.
Jako první na Pražský hrad v pátek dopoledne dorazila předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Ta se summitu zúčastnila jako jediný host. „Ukrajina potřebuje těžké zbraně a tanky. Členské země je mohou poskytnout. Na ruskou eskalaci útoku musíme reagovat a pomoct Ukrajině vyhrát tuto válku. U energií se musí členské státy přestat navzájem účtovat. Musíme přestat spekulovat s cenami a najít společné řešení,“ řekla novinářům při svém příchodu.
„Ukrajina potřebuje těžké zbraně a tanky. Členské země je mohou poskytnou. Na ruskou eskalaci útoku musíme reagovat a pomoct Ukrajině vyhrát tuto válku,“ řekla předsedkyně Evropského parlamentu při příchodu na Pražský hrad, kde se jako host zúčastní summitu lídrů EU. @FORUM_24 pic.twitter.com/piAwa83VHF
— Vojtěch Laštůvka (@vojtechlastuvka) October 7, 2022
Mezi posledními, stejně jako na páteční jednání Evropského politického společenství, přijeli francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz. Na I. nádvoří dorazili na rozdíl od ostatních státníků pěšky v doprovodu nizozemského premiéra Marka Rutteho.
Ukrajina bojuje za bezpečnost Evropy
Podle českého premiéra Petra Fialy je nutné dojednat další podporu pro Ukrajinu, která se bez naší pomoci neobejde, řekl ještě před začátkem jednání. Předseda vlády také připomněl, že dalším bodem jednání bude boj s energetickou krizí. „Evropská unie se musí domluvit na realizaci kroků ke snížení cen energií, například na zastropování ceny plynu využívaného k výrobě elektřiny,“ sdělil Fiala.
„Podpora Ukrajiny musí pokračovat, protože bojuje za bezpečnost Evropy. Vojenská i ekonomická pomoc by měla pokračovat dál. Evropská unie slíbila finanční prostředky, které půjčí Ukrajině, ale celou částku nedodala. O tom se musíme bavit,“ řekl předseda vlády novinářům po příchodu na Pražský hrad. „Musíme se bavit o tom, kde jsou překážky. Věřím, že se posuneme dál. Musíme se taky bavit o dalších možnostech, jak pomáhat dál.“
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová připomněla, že nepřítomnost Ruska na summitu dokazuje jeho izolaci. Zároveň sdělila, že evropské zásobníky plynu jsou plné na 90 procent a není důvod se znepokojovat před zimou. Von der Leyenová uvítala, že evropské státy začaly jednat o cenových limitech na energie. „Důležité je vytvořit předstupeň před dalším jednáním,“ řekla šéfka Evropské komise. Společná tisková konference po konci summitu je na programu ve 14:45.
Válka na Ukrajině, ceny energií i hospodářské výzvy
Čelní představitelé Unie na summitu hovořili o pokračující ruské agresi na Ukrajině a nedávné ruské protiprávní anexi čtyř ukrajinských oblastí. Tu Evropská unie stejně jako jiné západní státy odmítla. Ve čtvrtek se na odsouzení útoku i anexe shodli všichni zástupci států Evropského politického společenství. Státníci ale hovořili i o další hospodářské, vojenské, politické či finanční podpoře Ukrajiny. Na programu byla také diskuze o zajištění cenově dostupné energie pro domácnosti a podniky.
Státníci probrali také hospodářské výzvy vyplývající z války na Ukrajině. Pozornost zaměřili na řešení vysokých cen energií, podporu růstu a zaměstnanosti a ochranu zranitelných spotřebitelů.
Ve čtvrtek se v Praze uskutečnilo premiérové zasedání Evropského politického společenství, kterého se kromě lídrů států Evropské unie zúčastnili zástupci dalších 17 evropských zemí.
Premiér Petr Fiala (ODS) akci zhodnotil jako užitečný prostor pro diskuzi v kritický okamžik, kdy je kvůli ruské agresi na Ukrajině ohrožena stabilita a bezpečnost Evropy. Francouzský prezident Emmanuel Macron, který s myšlenkou této platformy přišel, na tiskové konferenci po konci summitu uvedl, že je užitečné mít takový formát, kde jsou všechny zúčastněné země kolem jednoho stolu. Podle něj Evropa potřebuje více jednoty ve stále složitějším světě.