
Místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartoše (KDU-ČSL) FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Kancelář poslanecké sněmovny nemá možnost ovlivnit, koho si jednotliví zákonodárci vybírají za své asistenty. Do budovy dolní komory parlamentu se tak může dostat i nebezpečná osoba s obsáhlým trestním rejstříkem. Deník FORUM 24 se na to ptal v souvislosti s Petrem Protopopovem, který je asistentem poslankyně hnutí ANO Lenky Knechtové. Žádnou pravomoc rozhodovat o udělení či neudělení vstupních oprávnění nemá ani šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Změny chce navrhnout lidovecký místopředseda dolní komory Jan Bartošek.
„Výběr asistentů je plně v kompetenci jednotlivých poslanců, asistenti pak z titulu své pozice mohou disponovat vstupní kartou, která je vydána opět na základě žádosti daného poslance. Jako předsedkyně sněmovny nemám pravomoc rozhodovat o udělení vstupních oprávnění, to je záležitostí Kanceláře poslanecké sněmovny. Každý poslanec si sám vybírá své spolupracovníky a odpovídá za jejich výběr,“ řekla deníku FORUM 24 předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Ani Kancelář poslanecké sněmovny však nemůže ověřovat důvěryhodnost asistentů, poradců a konzultantů zákonodárců ani to, zda nemohou představovat pro ostatní bezpečnostní riziko. „Asistent poslance není v pracovněprávním vztahu ke Kanceláři poslanecké sněmovny. Odpovědnost za to, kdo je asistentem, nese poslankyně či poslanec,“ přiblížila deníku FORUM 24 mluvčí sněmovny Martina Lustigová. Záleží tak pouze na rozhodnutí zákonodárců.
Protopopov, kterému v roce 2017 tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) svěřil svého údajně nemocného syna, aby ho odvezl na Ruskem okupovaný Krym, tak může být bez problémů asistentem poslankyně za hnutí ANO Lenky Knechtové a pohybovat se po budově sněmovny. Ruský rodák a bývalý řidič Babišova holdingu Agrofert byl přitom v minulosti odsouzen za krádež auta, policisté ho prověřovali také kvůli pojistnému podvodu a vydírání, zároveň čelil podezření, že prodával kradené součástky jízdních kol. Kriminální kariéru Protopopova odhalila policejní zpráva, kterou před čtyřmi lety získal deník FORUM 24.
Zbraň na záchodech spustila změny
Každý poslanec má nárok na dva asistenty, kteří do budovy dolní komory parlamentu mohli ještě donedávna, stejně jako zvolení zákonodárci, vstupovat bez kontroly, tedy bez nutnosti projít bezpečnostním rámem. Stačila jim pouze přístupová kartička, která jim zajišťuje také to, že mohou do útrob sněmovny přijít téměř kdykoliv. Podobné výhody mohou poslanci zařídit také svým poradcům a konzultantům. Bez problémů tak do sněmovny může přes tisíc lidí.
To se částečně změnilo po březnovém incidentu se střelnou zbraní, kterou do budovy sněmovny v rozporu s pravidly pronesl Martin Suchánek, konzultant poslankyně Heleny Válkové (ANO). Dnes již bývalý šéf zastupitelského klubu hnutí ANO v Praze 7 zbraň následně zapomněl na toaletě a později ji tam už nenašel. O nebezpečné události informoval také deník FORUM 24.
„Bezpečnostní pravidla se zpřísnila. Od incidentu se zbraní chodí asistenti přes bezpečnostní rámy a jsou kontrolováni,“ prozradil deníku FORUM 24 místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), který je zároveň členem Stálé komise pro práci Kanceláře poslanecké sněmovny. „Primární zodpovědnost za asistenty ale skutečně leží na poslancích. Záleží na nich, koho si vyberou,“ potvrdil.
„Měli by dokládat trestní bezúhonnost“
Podle Bartoška se ve sněmovně debata o možnostech většího prověřování asistentů poslanců vedla, vždy ale byla odmítnuta. Kritika prý zaznívala zejména od hnutí ANO a SPD. Lidovecký místopředseda dolní komory chce ale navrhnout, aby asistenti museli dokládat trestní bezúhonnost. „Jsem přesvědčen, že pravidla bezpečnosti v poslanecké sněmovně se musí zpřísnit. I úměrně tomu, že jde už o druhý incident, který jde za hnutím ANO v relativně krátké době,“ vysvětlil Bartošek.
Navrhnout to chce na jednání Stálé komise pro práci Kanceláře poslanecké sněmovny. Ta má na svém jednání 4. června podle Bartoška řešit i takzvaný bezpečnostní balíček, o kterém už v březnu hovořil sněmovní kancléř Martin Plíšek. Jeho součástí by mělo být například omezení počtu vstupních karet. „Měl by obsahovat stanovení počtu karet, které budou povoleny pro vstup jednotlivých veřejných institucí nebo případně dalších osob,“ přiblížil tehdy Plíšek.