Hned několik distributorů energií zlevnilo v posledních dnech pod vládní cenový strop. Společnost E.ON snížila cenu elektřiny i plynu a pod úroveň cenového stropu se dostal například i Centropol, innogy nebo epet. Nové ceníky nyní připravuje také ČEZ. Zlevňování nahrála příznivá situace na energetickém trhu, mimo jiné i postupné upouštění od ruského plynu a snaha zákazníků šetřit.
Minulý týden snížil ceny energií E.ON. oproti svým ceníkovým cenám snížil cenu plynu pro stálé zákazníky o třináct procent a cenu elektřiny o osmnáct procent. U elektřiny se tak cena dostala šest procent pod cenový strop, u plynu o osm procent. „Domácnost, která využívá elektřinu pro vytápění, uspoří zhruba 1900 korun ročně, a pokud vytápí plynem, mohou se úspory pohybovat až okolo 3750 korun za rok,“ vysvětlil Radek Fišer, vedoucí prodeje energií pro domácnosti v E.ON Energie. U domácnosti, která elektřinu a plyn využívá jen k běžné spotřebě, a nikoli k vytápění, jde o úsporu přibližně 760 korun ročně u elektřiny a 860 korun u plynu.
Společnost v tiskové zprávě uvedla, že k možnosti snížit ceny pomohl mimo jiné přístup zákazníků, kteří se snaží šetřit. „Naši klienti od podzimu meziročně spotřebovali o pětinu méně energie, než se předpokládalo. Měli jsme tak pro ně k dispozici více energie, kterou jsme pořídili ještě za výhodnější ceny. A za vyšší ceny jsme pak naopak dokupovali jen menší množství, než bylo původně potřeba,“ popsala Claudia Viohl, ředitelka E.ON pro Českou republiku.
Pod cenovým stropem nově prodává plyn také Centropol. Stávající zákazníci zaplatí za dodávku zemního plynu cenu o deset procent nižší, než je vládní strop, noví zákazníci o osm a půl procenta níže oproti stropu. Společnost uvedla, že pod cenu může jít díky příznivé situaci na energetickém trhu, jedním z důvodů je i postupné nahrazování ruského plynu.
U elektřiny bude od příštího týdne pro nové zákazníky Centropolu k dispozici produkt Fixně Bez závazku, který do konce roku 2023 nabízí výhody neměnné ceny pod úrovní zastropování, ovšem s režimem doby neurčité. „U elektřiny je situace zatím mírně odlišná, stávající zákazníci mohou uzavřít produkt s pevnou cenou Fixně na 1 rok s cenou lehce nad úrovní zastropování, nebo získat produkt na dobu neurčitou. Ale i zde očekáváme postupné úpravy ceníku,“ doplnil marketingový ředitel Centropolu Jíří Matoušek.
Také zákazníci společnosti innogy se nyní dostanou s cenou plynu pod vládní cenový strop. Sleva u jejich základního produktu Standard na dobu neurčitou dosáhne osmnácti procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Tato sleva zajistí úsporu zhruba 240 korun za megawatthodinu (včetně DPH) pod současný vládní cenový strop.
I někteří menší dodavatelé energií nabídli zákazníkům ceny pod státem danou cenovou hranicí. V případě společnosti epet se jedná u elektřiny o snížení ceny o 36,7 procent oproti původnímu ceníku, v porovnání se zastropovanou cenou je to o 3,92 procent méně. U plynu je nově cena nižší o 23,4 procent oproti původnímu ceníku a o necelých 8 procent méně v porovnání se zastropovanou cenou. „U elektřiny je cena nižší oproti té zastropované o 237 korun za megawatthodinu, u plynu o 225 korun za megawatthodinu,“ popsal pro deník FORUM 24 ředitel maloodběru společnosti epet Roman Šmíd.
Během následujících týdnů plánuje zlevnění také společnost LAMA. „Pokud nedojde k žádným radikálním změnám trendů na energetickém trhu, plánujeme změnu ceníků ještě během února. Měli bychom zlevnit, a dokonce se dostat pod cenový strop stanovený vládou,“ uvedl Andrej Čírtek, mediální zástupce LAMA energy.
Pod vládní cenový strop zatím nezlevnil ČEZ, aktuálně však pracuje na nových cenících, kde by měly být ceny nižší oproti těm stávajícím. „Nové ceníky na řadě produktů u elektřiny i plynu připravujeme. Chceme nabídnout opravdu výhodné produkty. Výrazněji klesly ceny u plynu, takže tam může být sleva vyšší,“ řekl redakci deníku FORUM 24 mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.
Ke zlevňování zatím nepřistoupila Pražská energetika. „Situace nám zatím neumožňovala zlevnění, nicméně zabýváme se možnou novou cenovou nabídkou pro zákazníky. Vše závisí na dalším vývoji na velkoobchodním trhu. Pokud bude patrný dlouhodobější pokles, představíme ji zákazníkům,“ řekl deníku FORUM 24 tiskový mluvčí společnosti Karel Hanzelka. „Nákup elektřiny je ze strany obchodníků dlouhodobý a poměrně složitý proces. Dodavatelé elektřinu nakupují s předstihem, často rok i více dopředu. Velkoobchodní ceny na burze se proto v cenách pro koncové zákazníky projevují s určitým zpožděním,“ dodal.