Výbor americké Sněmovny reprezentantů vyšetřující loňský útok na Kapitol si předvolá bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Někdejší republikánský šéf Bílého domu má před komisí podat svědectví v souvislosti s událostmi, při nichž dav jeho příznivců zaútočil na budovu amerického Kongresu v den potvrzování výsledku prezidentských voleb. Informovaly o tom světové agentury, podle nichž o Trumpově předvolání rozhodl panel jednomyslně v hlasování během pátečního veřejného slyšení.
„Je to člověk, který stojí v centru toho, co se 6. ledna stalo. Takže ho chceme slyšet,“ prohlásil podle stanice CNN Bennie Thompson, předseda vyšetřovacího výboru. Dnešní hlasování o Trumpově předvolání je podle zpravodajské televize vystupňováním snahy panelu získat svědectví bývalého prezidenta, ačkoliv v této pozdní fázi vyšetřování je nepravděpodobné, že by bývalý šéf Bílého domu předvolání vyhověl. A výbor pravděpodobně nemá čas na zdlouhavý soudní spor, píše CNN na svém webu.
Páteční veřejné slyšení bylo podle agentury AP desáté v řadě a konalo se jen několik týdnů před nadcházejícími volbami do Kongresu. Zabývalo se mimo jiné Trumpovým „duševním stavem“. Stanice BBC napsala, že během něj byly předloženy e-maily a výpovědi svědků, které podle výboru dokazují, že Trump dopředu plánoval zpochybnit výsledky voleb v případě své prohry.
Mohlo by jít o poslední veřejné zasedání výboru před zveřejněním závěrečné zprávy, které se očekává ještě před volbami 8. listopadu, jež rozhodnou o tom, zda Kongres ovládnou demokraté současného prezidenta Joea Bidena, nebo Trumpovi republikáni, poznamenala agentura Reuters.
U budovy Kongresu se 6. ledna 2021 shromáždily tisíce Trumpových stoupenců nespokojených s výsledkem prezidentských voleb, v nichž zvítězil jeho demokratický rival a současný šéf Bílého domu Joe Biden. Stovky z nich vtrhly dovnitř. V budově předtím začala volební schůze obou komor, která měla na programu potvrzení výsledku voleb. Po tvrdých střetech výtržníků s policisty zůstalo pět mrtvých a více než 100 zraněných.
Americký nejvyšší soud také zamítl žádost bývalého prezidenta Donalda Trumpa ve věci dokumentů zabavených v létě v jeho floridském sídle. Trump na začátku tohoto měsíce soud požádal, aby umožnil nezávislému zmocněnci prozkoumat víc než 100 dokumentů zařazených k utajeným, které v srpnu v jeho sídle Mar-a-Lago zabavil Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Ministerstvo spravedlnosti chce, aby se dokumenty zabýval FBI.
Podle AP nejvyšší soud zamítl Trumpovu žádost, aby zasáhl v jeho sporu kolem nálezu FBI. Důvod ani detaily k rozhodnutí soud nezveřejnil.
Trumpovu požadavku na speciálního zmocněnce původně vyhověla floridská soudkyně, později ale dal soud v Atlantě za pravdu ministerstvu spravedlnosti s odůvodněním, že neexistují právní důvody, aby utajované dokumenty prověřoval speciální zmocněnec. Trumpovi právníci se proto 4. října obrátili na nejvyšší soud.
Agenti FBI 8. srpna odnesli z exprezidentova sídla 11 souborů dokumentů s různý utajením. Zjišťují, zda si Trump nějaké další listiny neponechal a kdo měl k těm označeným jako utajované přístup.
V devítičlenném nejvyšším soudu mají nyní většinu konzervativní soudci, kromě jiného také díky Trumpovu jmenování.