Jde o jedno z nejhůře uchopitelných témat současnosti – krize bydlení. Ceny nemovitostí rostou a jejich dostupnost se stále více snižuje. Ve čtyřech krajích ke koupi vlastního bydlení nestačí ani sto průměrných mezd. Zatímco v EU ceny nemovitostí podražily za posledních pět let o 29,4 procenta, v Česku je to 59,5 procenta. Téma klíčové zejména pro mladé rodiny a budoucí generaci chce řešit jak koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která minulý týden přiblížila plán na dostupnější bydlení, tak druhá demokratická koalice Pirátů a STAN. Co nabízejí?
Na průměrný byt potřebuje Čech podle nově zveřejněné studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jedenáct ročních mezd. Bydlení stále zdražuje, rozevírají se nůžky mezi růstem cen a průměrnými příjmy a výstavba nových bytů nezvládá držet krok s poptávkou. Zatočit s bytovou krizí chtějí obě strany představitelů demokratické opozice, každá k tomu však přistupuje trochu jinak.
40 tisíc bytů ročně, navrhuje koalice SPOLU
Minulý týden oznámil místopředseda ODS Martin Kupka na tiskové konferenci vizi dostupnějšího bydlení. „Nedostupné bydlení představuje jeden z vážných problémů České republiky. Naší ambicí je rozpohybovat bytovou výstavbu, bydlení nesmí být luxus,“ uvedl Kupka. Za koalici SPOLU představil hned několik návrhů, jak tento stav v České republice zlepšit.
V rámci svého programu chtějí urychlit stavební řízení, podpořit výstavbu na brownfieldech, posílit roli samospráv, snížit DPH na rekonstrukci či výstavbu bytů.
„Jednoznačně se ohrazujeme proti socialistickému nápadu pana premiéra zajistit pro Českou republiku prefabrikované bytové jednotky, jakési králičí kotce pro české občany, je dobře, že se kvalita bydlení posouvá nahoru, proto přicházíme s návrhem, jak zajistit výstavbu v podobě kvalitních typových bytových domů,“ dodal Kupka. Tímto chce usnadnit cestu městům, obcím i družstvům k rychlé bytové výstavbě, z čehož by mělo vzejít 40 tisíc bytů ročně, tedy o třetinu více než aktuálně.
Chtějí také snížit podíl částky, která je nutná ke složení hypotéky na bydlení. Stát by měl lidem na první byt pomoci bezúročnou půjčkou na splacení deseti procent hypotéky a tato suma by se pak ještě snižovala o dvacet, třicet a padesát procent za první, druhé a třetí dítě.
„Je pro nás důležité, abychom vytvořili mapu nájemního bydlení. Nájemníci ani pronajímatelé nemají transparentní přístup k tomu, aby zjistili, kolik kde se pohybuje reálná tržní hodnota nájemného,“ vysvětlil místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík. Zkrátit by se také podle jejich návrhu mohla délka stavebního řízení, která je podle žebříčku světové banky na 157. místě na světě.
Recept PirSTANu na důstojné bydlení
Koalice Pirátů se Starosty se chce taktéž postarat o dostupnější bydlení a odbyrokratizovat zkostnatělé úřady, jde na to ale trochu jinak. Otázku nedostupného bydlení v programu řeší zejména z pohledu lidí v tíživé situaci.
„Statisíce Čechů každý měsíc bojují s tím, kde vzít peníze na nájem. To chceme změnit. Posílíme pravomoci obcí, které pomohou účinně řešit vážnou situaci s bydlením každému, kdo si nedokáže vlastními silami najít nebo udržet důstojné bydlení,“ slibuje PirSTAN.
V programových prioritách k bytové krizi navrhují prosadit zákon o podpoře v bydlení, který by nabídl systematické řešení situace lidí ohrožených ztrátou bydlení, výstavbu dostupných a sociálních obecních bytů, podporu bydlení i v soukromém sektoru za využití garance nebo asistenci při zabydlování lidí, kteří žili v nevyhovujících podmínkách.
Kategorie o podpoře života na venkově pak popisuje zodpovědné investování do života na venkově, které pak bude lákat k životu. „Bydlení na venkově pak bude i díky kvalitnímu dopravnímu spojení a internetu plnohodnotnou alternativou životu ve městě,“ píší v programu.
Koalice dále považuje za důležité plnou digitalizaci celého procesu stavebního řízení po vzoru Skandinávie, kde se termíny hlídají automaticky. „Průběh stavebního řízení je transparentní v každém momentu a klient ví, v jaké fázi se nachází jeho žádost, jaké podmínky musí splnit a jaké podklady má v daný moment dodat,“ uvádí se v programu.
Dohromady s koalicí SPOLU se v červenci nechali slyšet, že pokud vyhrají volby a budou ve vládě, změní schválený návrh nového stavebního zákona, který podle nich může ohrozit stavební činnost v Česku. Zákon protlačilo hnutí ANO a obsahoval kontroverzní návrh na vznik centrálního stavebního úřadu, který opozice velmi kritizovala. Ta naopak chce zachovat stavební úřady na místní úrovni, aby rozhodovaly se znalostí prostředí.
Piráti ještě v otázkách bydlení museli řešit i zcela jiné problémy. Kvůli šířícím se hoaxům totiž museli vysvětlovat, že žádným způsobem nechtějí měnit zdanění přebytečných metrů nemovitostí ani nechtějí nechat nastěhovat do bytů migranty.
Tyto dezinformace o nich šířil dokonce premiér Andrej Babiš a Piráti na něj kvůli tomu podali žalobu. „Chceme ale zvýšit pravomoc obcí víc danit pouze komerční budovy nebo velkosklady na zelené louce určené k podnikání. Rozhodně ne k bydlení,“ řekl tehdy pro Primu CNN pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.