Evropská a světová média si všímají zahraničněpolitické orientace českých kandidátů na prezidenta. Píšou, že Babiš je ve svých výrocích často protievropský a přátelí se s Viktorem Orbánem. Pavla a Nerudovou naopak vidí jako liberální proevropské kandidáty. Generála popisují jako muže s vojenskými zásluhami v Česku i NATO, ekonomku Nerudovou jako bývalou rektorku, která je jedinou ženou mezi kandidujícími, budou ji volit mimo jiné i mladí lidé a jejími tématy jsou například reforma vzdělávání, penzijní reforma a rovná práva.
Britský deník The Guardian napsal, že čeští voliči se chystají k volbám, jejichž výsledkem může být buď pokračování nastolené cesty populismu, nebo z nich může vzejít osobnost, která bude spíše spojovat a odstraňovat zákopy, které roky kopal Miloš Zeman. O Hrad se sice uchází osm uchazečů, ale reálně se volba smrskla na zápas tří předních kandidátů, kteří mají podle průzkumů dlouhodobě největší šance a nechávají ostatní daleko za sebou. Ti mezi sebou nyní soupeří, kteří dva z nich postoupí do druhého kola volby.
The Guardian připomíná, že Babišovo vládnutí před pár lety vyprovokovalo největší demonstrace v polistopadové historii země a že ho ve druhém kole pravděpodobně porazí jeden ze dvou kandidátů, kolem kterého se semknou liberálně smýšlející voliči.
„Otázka, která se nyní před prvním kolem řeší, je, jestli se osmašedesátiletý bývalý premiér a přítel maďarského ministerského předsedy Viktora Orbána dostane do druhého kola,“ píše web německé veřejnoprávní televize Deutsche Welle a připomíná Babišovo pondělní zproštění viny v kauze Čapího hnízda. „Jeden z prvních lidí, kteří Babišovi veřejně pogratulovali, byl právě Viktor Orbán, jenž příteli vzkázal, ať dál bojuje,“ dodává Deutsche Welle. Médium cituje sociologa Martina Buchtíka z výzkumného ústavu STEM, který říká, že Babišovi zproštění hraje do karet, protože může v závěrečné kampani využívat rétoriku muže, který byl nespravedlivě obviněn a posléze očištěn.
Veřejnoprávní televize ale také zmiňuje, že Babiš má v souboji silné konkurenty. Generála Petra Pavla, který byl předsedou vojenského výboru NATO a náčelníkem generálního štábu české armády. Televize připomíná, že Pavel dostal mezinárodní ocenění za evakuaci francouzských vojáků z války na území bývalé Jugoslávie. Píše, že další výraznou kandidátkou je bývalá univerzitní rektorka, populární mezi mladými voliči.
Text vysvětluje, že Češi, kteří nechtějí za prezidenta Babiše, půjdou volit právě Pavla nebo Nerudovou, kteří oba mají také podporu vládní koalice. „Nerudová a Pavel mají oba proevropské názory, Babiš se často snaží vytěžit v Česku poměrně rozšířený euroskepticismus a proti Unii se na domácí půdě ohrazuje. To mu ale nezabraňuje čerpat od Evropské unie peníze: jeho Agrofert je jedním z největších příjemců evropských dotací v České republice.“
Také Euronews píše o Babišovi jako o populistovi, který teprve nedávno zklidnil svou protievropskou a protiimigrační rétoriku. O Nerudové a Pavlovi se píše naopak jako o liberálech, kteří se budou snažit mobilizovat centristické voliče, kteří zabránili Babišově výhře v parlamentních volbách na podzim 2021.
Al Jazeera zpovídá politického analytika Jana Herzmanna, který také mluví o tom, že Babišovi může o tři až čtyři procenta zvýšit šanci verdikt soudu spolu s odstoupením odborového předáka Josefa Středuly. Připomíná, že český prezident má podle ústavy spíše formální roli, ale například Miloš Zeman zkoušel své pravomoci mnohokrát překračovat a kromě toho proslul také řadou xenofobních, protimuslimských a protiuprchlických výroků.
Zmiňuje, že Pavel i Nerudová jsou proevropští, přikládají význam boji proti změně klimatu a podporují manželství stejnopohlavních párů, které v zemi stále není přijaté. Dále píše, že generál staví svou kandidaturu na proevropském postoji a podpoře Ukrajiny, mezi témata Danuše Nerudové patří reforma vzdělávání, reforma penzí a rovná práva. „Je mezi kandidáty jediná, kdo rozumí potřebám mladých lidí a zastává moderní hodnoty. Také bych jednou chtěla za prezidentku ženu,“ řekla Al Jazeeře osmnáctiletá respondentka Anežka z Teplic. Devětatřicetiletý Tomáš z Prahy zase bude volit Pavla, protože jako bývalý generál bude podle něho dobrým prezidentem v době války na Ukrajině. „Naší velkou výzvou bude integrovat uprchlíky z Ukrajiny a stále jsme pod velkou hrozbou ze strany Ruska, stejně jako zbytek Evropy. Generál je konsistentní v antiruských postojích i v podpoře Ukrajiny,“ uvedl. Al Jazeera ještě uvádí, že účast ve volbách by mohla dosahovat až 75 procent.
Web EU Observer se blížícím se českým volbám věnoval už dříve, když napsal, že mnoho Čechů vidí Babiše jako zvláště nevhodného kandidáta na prezidentský úřad, ale Babiš objíždí venkov v obytném vozu a snaží se přesvědčit lidi, že je schopný a lidu blízký muž, kterého nenávidí média, přestože jich sám několik vlastní.