Slibovaná vládní pomoc české ekonomice je mnohonásobně vyšší než reálná pomoc. Ta činí jednotky desetin procenta hrubého domácího produktu místo slibovaných 20 procent HDP. V České televizi to řekla ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. „ČR exceluje pouze v jednom, ve slibech. Realita je ale spíš smutná než veselá,“ dodala.
Pomoc je podle Horské spíše používána k osobnímu PR členů vlády, než že by šlo o skutečnou pomoc. Tato situace prohlubuje současnou krizi, doplnil ekonom Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI Filip Pertold. „Pokud se stát nevzpamatuje, neaktivuje sociální politiku, nerozšíří kurzarbeit, bude tu s námi ekonomická krize ještě hodně dlouho,“ poznamenal.
Český stát jen zachraňuje zaměstnanost bez ohledu na to, jak kvalitní ta práce je, podotkla Horská.
Analytici se shodli na potřebě rychlejší vládní pomoci podnikům. To, co trvá v Česku několik týdnů, je podle europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) ve Švýcarsku nebo Německu otázkou dnů. Přístup českého státu označil za direktivní a nekooperativní. „Považuji za skandální, že lidé, kteří se snaží pomoct, se musí se státem soudit o data, a stejně je nedostanou,“ dodal Niedermayer.
Ekonomové připomněli nutnost přípravy státu na případný příchod druhé vlny pandemie. Pokud přijde další uzavření ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí, nepůjde podle Horské o pokles HDP o šest, sedm procent, ale už o dvouciferný propad. „To by byla krize par excellence, tohle by už tuzemské firmy měly problém přežít,“ varovala.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) koncem dubna prohlásila, že celková opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru činí 1,19 bilionu korun. Z toho přímá podpora je 216 miliard korun a záruky na úvěry 951,5 miliardy korun. Dalších 22 miliard korun odhaduje ministerstvo jako stimul ekonomiky díky odkladu záloh na daních nebo odkladu elektronické evidence tržeb. „To představuje 20,7 procenta HDP a řadí nás to nejen na evropské úrovni mezi země, které do záchrany své ekonomiky uvolňují naprosto nejvíce,“ tvrdí Schillerová.
Ekonomové z občanské iniciativy KoroNERV-20, kam patří i Horská, namítají, že ČR investovala do záchrany ekonomiky postižené koronavirovou krizí výrazně nižší částky než jiné členské státy EU. Upozornili, že Německo, Francie, Velká Británie, Nizozemsko, Maďarsko a Polsko investují do záchrany ekonomiky výrazně větší prostředky, než zatím schválila česká vláda.