Vysoká inflace v Česku opět spustila debatu o zavedení eura, podle některých názorů bychom na tom mohli být ekonomicky lépe. S tím však nesouhlasí hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek, který dříve působil v České národní bance (ČNB). Podle něj by inflace byla nejspíše výrazně vyšší a nebylo by možné ji vzhledem k eurozóně samostatně regulovat. Zároveň připomněl, že kurz české koruny je nyní díky intervencím národní banky prakticky stabilní. Marek zároveň dodal, že aktuálně pro přijetí eura neplníme podmínky. Až je splníme, není podle ekonoma žádný důvod se tomu bránit.
Přestože vláda v květnu schválila Konvergenční program, základní dokument pro přijetí eura, podle zástupců vládní koalice bude zavedení společné evropské měny spíše tématem příští vlády. Ekonom David Marek potvrdil, že zavedení eura v České republice zatím není v dohledu. V současnosti podle něj neplníme podmínky pro jeho zavedení.
„Myslím, že je potřeba to vyhodnotit pragmaticky tak, jako se to každý rok dělá na půdě České národní banky a ministerstva financí. Je potřeba, abychom pokročili v konvergenci české ekonomiky k eurozóně do takové míry, aby začala převažovat ta pozitiva,“ vysvětlil s tím, že se jedná o odbornou technickou záležitost. Až podmínky splníme, není podle ekonoma žádný důvod se tomu bránit.
Přechod na euro má podle něj své výhody i nevýhody. „Mezi výhody by patřilo omezení transakčních nákladů pro firmy i pro domácnosti, když potřebují nakoupit něco v zahraničí nebo vycestovat. To je ta hlavní úspora,“ řekl David Marek. Nevýhodu podle ekonoma představuje ztráta autonomie měnové politiky. „V podstatě bychom přejímali měnovou politiku Evropské centrální banky a Česká národní banka by nemohla určovat úrokové sazby,“ vysvětlil.
Vzhledem k tomu, že se aktuální vývoj měnové politiky v Česku a v eurozóně v posledním roce značně lišil, mělo by to podle ekonoma výrazné dopady na vývoj české ekonomiky a inflaci. „Pokud bychom nemohli měnovou politiku zpřísnit i v situaci, kdy by bylo zřejmé, že bude inflace výrazně zrychlovat, neměli bychom potom jak ji brzdit,“ okomentoval. V případě, že by Česko bylo členem eurozóny a muselo by přejímat měnovou politiku Evropské centrální banky, to tedy znamená, že by byla inflace nejspíš výrazně vyšší než aktuálních 18 procent.
Pokud by se v České republice již platilo eurem, v momentální situaci ekonomické krize by si Češi podle Marka nevedli lépe. „Já si osobně myslím, že stále ještě převažují ta negativa. Zejména to, že bychom neměli možnost určovat vlastní měnovou politiku,“ okomentoval a dodal, že kurz české koruny je prakticky stabilní především díky intervencím České národní banky, která zasahuje na devizovém trhu už řadu měsíců tak, aby jeho stálost zachovala.