Faltýnek nezmizel. Jeho okolí připravuje podivný kšeft. Stát může přijít o miliardu

Jaroslav Faltýnek (Zbyněk Pecák)

Jaroslav Faltýnek | FOTO: Zbyněk Pecák

Jaroslav Faltýnek přerostl Babišovi přes hlavu. Je to několik měsíců od chvíle, kdy se začal méně a méně objevovat před novináři. V posledních týdnech doslova zmizel. Zřejmě součást zásahu velkého šéfa proti Faltýnkovi a jeho lidem. Jenže Faltýnek nezmizel. Naopak. Maká až moc. Přesněji řečeno, jeho lidé makají. Zjistili to Reportéři ČT. A jde o obrovský kšeft. Stát může přijíž až o miliardu korun.

Konkrétně jde o obchod s více než dvouhektarovým pozemkem určeným k zástavbě. Jde o unikátní parcelu nedaleko Pražského hradu. Pozemky nyní patří Správě železničních dopravních cest (SŽDC). Podle Reportérů ČT jde o státní organizaci, na jejíž personální obsazení má vliv právě Jaroslav Faltýnek. A tím jeho možný vliv na celou chystanou transakci teprve začíná.

Společnost SŽDC uzavřela smlouvu se společností Amadeus Real. Bez soutěže. Ve zkratce jde o smlouvu, kterou se SŽDC zavazuje, že mimořádně lukrativní pozemky prodá uvedené společnosti. Ve smlouvě však chybí cena. Odvíjet se má z posudku jediného odhadce. Podle Reportérů ČT počítá Amadeus Real s cenou zhruba 280 milionů korun. Jenže oslovení realitní makléře tato suma spíše pobavila. Tržní cenu odhadli na 800 milionů až 1,2 miliardy korun.

Jde o pozemky v okolí železniční zastávky Praha-Dejvice. Okolí má být zastavěno, trať přesunuta pod zem. Pozemky jsou u metra, bude u nich zastávka tratě na letiště. Poblíž je významná křižovatka, luxusní čtvrť a především Pražský hrad.

Ale zpět k vodítkům k Faltýnkovi. Smlouvu mezi Amadeus Real a SŽDC připravil vlivný pražský právník Jan Kříž. Na základě zadání SŽDC, se kterou má dlouhodobé kontrakty. Sám má kancelář v centru Prahy v budově patřící společnosti Amadeus Real. Přičemž Jan Kříž je blízkým přítelem Jaroslava Faltýnka. Připravil mu například prodejní výstavu obrazů, kde druhý muž ANO představoval svá abstraktní díla.

Tohle je to řízení státu jako vlastní firmy? Možná nevýhodný obchod, který může stát připravit o stovky milionů korun? Takhle vypadá to makání v režii ANO? Hospodaří takhle hnutí na každém ministerstvu, kraji a obci? A takhle se likviduje ta korupce, hydra a klientelistická chobotnice? Aha.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]