Fašistická spodina Putinových přívrženců zaplnila polovinu Václavského náměstí

Protest s názvem Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí. / Ilustrační foto (Pavel Šmejkal)

Protest s názvem Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí. / Ilustrační foto | FOTO: Pavel Šmejkal

Téma odporu proti vládní politice zatím nedokáže zaplnit demonstranty hlavní české náměstí v Praze. Skutečně masové účasti se nedočkala ani sobotní protestní akce „Česká republika na 1. místě“. Pozorovatelé mezi novináři hovoří o několika desítkách tisíc lidí, policie demonstrantům mírně nadržuje, když mluví o sedmdesátitisícovém davu.

Protivládní demonstrace v každém případě zaplnila jen horní část Václavského náměstí. Pro organizátory je těžké dostat na takovou akci dostatek lidí, protože pražské obyvatelstvo se těmto protestům spíše vyhýbá, a většinu účastníků tvoří lidé z venkova. Navíc jde o menšinu s velmi bizarní proruskou orientací v době, kdy ruská vláda podniká agresivní invazi a vražedné útoky proti civilistům na Ukrajině. Většina Čechů přitom dobře ví, že Putin přepadl Ukrajinu a jeho armáda vraždí civilisty včetně malých dětí. Čech, který hájí Putinovo Rusko, je očividný zrádce a zločinec.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

O to děsivější a odpudivější byl obsah demonstrace. Zazněla zde opakovaně adorace fašistického a militaristického režimu v Moskvě. Byli zde jmenovitě oslavováni ti politici z východní Evropy, kteří se staví proti Evropské unii, podporují Rusko, a proto umí zařídit svému obyvatelstvu ruský plyn. Vedle proruských aktivistů na akci vystupovali také odpůrci očkování proti covidu. Jeden z antivaxerů, holohlavý muž ověšený řetězy, řval do mikrofonu něco o tom, jak jsou lidé v České republice utlačováni vládou, která je zotročuje.

Mezi agresivními mluvčími byli bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek nebo údajný energetický expert Vladimír Štěpán. Vystoupil zde také poslanec SPD Jiří Kobza a předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková, která oslavovala proruskou orientaci bulharského prezidenta. Dále zde promluvil stalinsky orientovaný kandidát komunistů na prezidenta Josef Skála, ekonom a děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík či právnička Jana Zwyrtek Hamplová.

V desetimilionové zemi je normální, že se pár desítek extremistů a primitivů projde po náměstí. Skutečný problém je, když se staví za agresivní fašismus cizí a nepřátelské mocnosti. Měli bychom si z toho odnést jasné poznání. Máme tu nebezpečnou extremistickou sílu: proruské fašisty, kteří se zaklínají českým vlastenectvím. Přitom jde o exemplární zrádce národa a naprosto primitivní spodinu společnosti. Stačí se na ně podívat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články