V rámci svého zkoumání facebookové slabomyslnosti jsem letos 29. ledna napsal autorovi FB postu, který uváděl „jakolékařské“ rady včetně prevence onemocnění covid chlastem. Text nebyl psán azbukou. Proto jsem se pokusil – s příslibem utajení identity – od autora postu zjistit, jak vypadá proces zveřejňování nesmyslů. Šlo o veřejný post. A tak jsem autorovi napsal, a několik týdnů s ním komunikoval. A zjišťoval jsem, jak vzniká a šíří se po facebooku hloupost. Výsledek je fascinující: Hloupost, pitomost a slabomyslnost se rodí spontánně, a následně se replikuje sama ze sebe!
jxd: Vážený pane, připravuji článek pro Forum 24. Na Vaší FB zdi je souhrn „rad lékařky“ ke covid-19. Kdo je, prosím, autorem? Uvědomujete si, prosím, že tvrzení „dlouhodobé nošení roušky narušuje vaše dýchání a hladinu kyslíku“ není pravdivé, a výrok „A k tomu alkoholu – ten nemají viry vůbec rády … malá stopička tvrdého alkoholu (just a wee drum) rozhodně neuškodí – ba naopak!“ je úplný nesmysl? Předem díky za odpovědi, které bych potřeboval kvůli uzávěrce do dnešních 19 hodin. Díky předem! Jiří X. Doležal
Lidový virolog: Dobrý den, pane Jiří. Přiznám se, že neznám autora oné rady, ale přišla mi v dnešním katastrofickém světě taková pohodová, uklidňující a přinášející naději. O dlouhodobém nošení roušek jsem četl mnoho názorů na jejich škodlivost, například omezení vydechovaného kysličníku uhličitého a omezení příjmu kyslíku. V Rakousku je nařízeno každé tři hodiny sundat roušku a dýchat bez ní. A k malému množství alkoholu? Ano, vím, že na viry nepůsobí, ale rozhodně neuškodí. Jsou státy, kde „desinfekce“ probíhá hlavně touto cestou.
jxd: Díky za reakci. Když sdílíte nějaký anonymní text z oboru, kde nemáte kvalifikaci (nejste lékař ani virolog), přemýšlíte, prosím, nad tím, zda je text pravdivý a kompetentní? Opravdu myslíte, že pití alkoholu neškodí a pomáhá při ochraně před covid? Stran nošení roušky – víte, že věda se nesestává z názorů, ale důkazů? Jak může rouška omezit vydechování CO2? Které země provozují epidemickou dezinfekci pitím alkoholu, prosím? Seznámil jste se ve věci účinnosti roušek s nějakou odbornou literaturou, prosím?
Lidový virolog: Myslím si, že kdyby každý měl mít kvalifikaci, tak zde na FB budou lítat pouze vědecké články. To, co zde předvádí vláda, je kvalifikované? Opravdu si nemyslím, že alkohol pomáhá při kovidu, a psal jsem to již v první odpovědi. Pročetl jsem si mnoho názorů pro i proti. Nejsem proti rouškám, ale proti jejich nesmyslnému nošení tam, kde nikoho neohrozím. Desinfekci v uvozovkách provádí státy na východ od nás.
jxd: No ale Vy jste mi neodpověděl!
Lidový virolog: Snažil jsem se poctivě odpovědět na vaše dotazy.
jxd: Tak zkusme po bodech. Jak se k Vám, prosím, ten text dostal?
Lidový virolog: Sdílel od kolegy.
jxd: On je lékař?
Lidový virolog: Ne.
jxd: A napadlo Vás, že to tedy nemusí být pravda, co je tam napsáno?
Lidový virolog: Napadlo, ale jsou to většinou obecně známé věci. Považuji stať za rozumnou.
jxd: No – třeba to s tím alkoholem je spíše úsměvné, ale Vy ani Váš zdroj nejste lékaři. Já také nejsem lékař a vůbec nic o medicíně nevím, takže když někde vidím nějakou zajímavou informaci, tak se nejdřív pokusím zjistit, odkud je – tedy jestli jí mohu nebo nemohu věřit. Vy to neděláte?
Lidový virolog: Podívejte se, mnoho těch bodů je vcelku pravdivých a vyzkoušených. Na rozdíl od všemožných poplašných zpráv toto působí smířlivě a nabádá k rozumu. Proto to mělo velikou odezvu. Vždy se snažím si zprávu ověřit, ale zde těch bodů bylo více. Navíc, je to jen doporučení, nikoliv befel.
jxd: Opravdu myslíte, že pití alkoholu neškodí a pomáhá při ochraně před covid?
Lidový virolog: Potřetí Vám píšu, že alkohol nemá na covid žádný léčebný vliv. Na JIPce ho ale nedoporučuji.
jxd: Díky. Stran nošení roušky – víte prosím, že věda se nesestává z názorů, ale důkazů?
jxd (po nějaké době): Zdravím, nezapomněl jste na mne, prosím?
Lidový virolog: Nejsme tady na vědeckém fóru. Na nošení roušek se opravdu názory různí.
jxd: Věda nesestává z názorů, ale důkazů. Víte, prosím, že účinnost roušek je plně prokázaná, a doporučují je přední světové zdravotnické autority? Máte nějaké studie, že by rouška před kapénkovou infencí nechránila? Tady je malý rozcestník: https://www.facebook.com/jiri.x.dolezal/posts/10220518355122468
Lidový virolog: Ale já s Vámi naprosto souhlasím, připadá mi, že mě škatulkujete mezi odpírače. Jen mám na mysli rozdíly mezi rouškami doma nadšeně šitými, mezi čínskými šmejdy, kde okamžitě upadnou šňůrky, mezi kupovanými reklamními a ozdobnými. S tím na mne nechoďte. Nebudu nosit roušku tam, kde nikdo široko daleko není. Nosím ji tam, kde je to předepsané a kde je shluk lidí.
jxd: Tak poslední: Prosím, odkud pochází informace, že rouška vede k „omezení vydechovaného kysličníku uhličitého“? Kam se ten kysličník uhličitý skladuje, když jej nemůže člověk s rouškou vydechovat, prosím?
Lidový virolog: Třeba zde se o tom trošku uvažuje.. https://www.zenysro.cz/blogy/zdravi-a-zivotni-styl/dychani-s-rouskou-mudr-hnizdil
jxd: Musím ještě jednu: Rozeznáváte váhu informace? Chápete, prosím, že blog na serveru zenysro a server Mayo clinic jsou zcela nesrovnatelné?
Lidový virolog: Ano, uznávám! Ale zde jsme na všelidovém FB a ne na vědecké konferenci. Uznáváte to?
jxd: Ne, nemyslím si, že by bylo správné plácat na facebooku nesmysly, k tomu jsou pivnice. Uvědomujete si, že těm nesmyslům může někdo uvěřit, protože je „četl na internetu“?
Lidový virolog: Pane, když jsem to dával na FB, netušil jsem, jakou bude mít text odezvu. Ale řekl bych, že po všech vládních zákazech a příkazech působil článek rozumně a uklidňujícně. Rozhodně v jeho bodech nevidím nějaký rebelský pokus. Souhlasím i s vašimi názory, že se má vše ověřovat. To jsem bohužel v případě tohoto článku neudělal.
jxd: Díky!
Po týdnu:
Lidový virolog: To mi přišlo e-mailem! A cituje: „Rada dr. Bonnie Henry, hlavní lékařky z Britské Kolumbie. Tato lékařka z Britské Kolumbie pomohla virus v provincii dostat dolů! S viry pracuje již 20 let.“ Dále následuje několik bodů, některé zcela banální, a řada úplných pitomostí:
- Jakmile jste doma, nemusíte se urgentně převlékat a jít se osprchovat! Čistota je ctnost, paranoia není! (Ano, existují čuňata, která se po příchodu domů nepřevlečou a neumyjí si ruce. Omluvitelné je to u bezdomovců. Jinak to člověk dodržující elementární hygienická pravidla dělá i bez pandemie koronaviru celoživotně. Ale paní doktorka z Britské Kolumbie se nepřevléká, pozn. aut.)
- Nemůžeš být chráněn před virem tím, že konzumuješ jablečný ocet, šťávu z cukrové třtiny a zázvor! Ale podpoříte tím výrazně imunitní systém. Zejména tím zázvorem – v kombinaci se skořicí. (Žádné podpoření imunity zázvorem, skořicí či jejich kombinací, které by pomohlo proti infekci covidem, nebylo popsáno, pozn. aut.)
- Dlouhodobé nošení roušky narušuje vaše dýchání a hladinu kyslíku. Noste to jen v davu. Ale zato – pokud jsme v davu – nosme roušku důsledně. (Dlouhodobé nošení roušky je více jak sto let provozováno lékaři, chirurgové bez ní neudělají na sále ani ránu – přesto žádné onemocnění následkem i mnohahodinového nošení čisté roušky není známo, pozn. aut.)
- Nosit mikrotenové rukavice je také špatný nápad; virus se může hromadit na rukavici, ale i uvnitř rukavice zejména ve vlhkém prostředí zpocené ruky – a snadno se přenášet, pokud se pak dotknete tváře. (Jak se může přes mikroten virus dostávat dovnitř mikrotenové rukavice, až se tam hromadí, není bohužel uvedeno, pozn. aut.)
- Přirozená imunita se u nás lidí po generace zvyšuje rozumnou VÝSTAVOU (EXPOZICÍ) PATOGENOVÝM ČINITELŮM, nikoli seděním doma a konzumací smažených, kořeněných, nebo sladkých jídel a slazených nealkoholických nápojů. (Už v sedmé třídě základní školy děti vědí, že česky neříkáme PATOGENOVÉ, ale buď patogenní činitele, nebo patogeny, pozn. aut.)
- A k tomu alkoholu – ten nemají viry vůbec rády. Malá stopička tvrdého alkoholu (just a wee drum) rozhodně neuškodí – ba naopak! (Pití alkoholu nijak neomezuje přenos SARS-CoV-2 ani nechrání před nákazou, zato alkoholismus s narůstající délkou omezujících protiepidemických opatření ve formě „domácích pijáků“ již dnes představuje reálný problém, o kterém referují lékaři a adiktologové v celé zemi, pozn. aut.)
Buďte chytří a buďte informovaní – ale berte main-streamové informace s rezervou! Používejte svůj rozum, nepodléhejte marketingové propagandě, používejte mozek – proto vám ho Stvořitel taky dal. Žijte normálně život – rozumně a naplno. Buďte laskaví – k jiným, ale i k sobě, uklidněte se a buďte v bezpečí. Hela Mí Míčková.“
Konec citace, lidový virolog dodává: „Zde jsem objevil zmínku o lékařce. Jak jste se mne nedávno ptal, odkud mám zdroj pro článek. A pak do mne tepal kvůli rouškám.“
jxd: Pane, Vy si myslíte, že „zdroj“ znamená, že je v nějakém postu na FB napsáno, že někomu něco řekla nějaká doktorka, prosím?
Lidový virolog: Že jsem Vám to vůbec poslal.
jxd: A odpovíte mi, prosím?
Lidový virolog: Nemyslím, nechám to na Vás, abyste si sám ověřil, jestli je to hoax, nebo špetka pravděpodobnosti.
jxd: A odpovíte mi, prosím?
Lidový virolog: První slovo je „nemyslím“ si to…
jxd: A proč mi to tedy posíláte?
Lidový virolog: Tak sorry.
jxd: Já se nezlobím, já se pokouším na něco přijít!
Lidový virolog: Jsem Vám to poslal pouze pro případné doplnění vašich vědomostí. Předtím jste mne bombardoval, kde že jsem to vzal a kdo to napsal. Nic s tím nemám společného.
jxd: Víte, já jsem se ptal, kde berete zdroje. Vy jste mi poslal ten odkaz na FB a pak jste mi napsal, že to nepovažujete za zdroj. Co tedy, prosím, považujete za věrohodné zdroje?
Lidový virolog: Samozřejmě z několika stran ověřené.
jxd: A uvedete mi nějaký takový zdroj, ze kterého jste vycházel k Vašemu původnímu tvrzení, že alkohol pomáhá proti nákaze covidem, prosím?
Lidový virolog: Několikrát jsem vám napsal, že nikde netvrdím, že by alkohol pomáhal proti kovidu. Napsal jsem pouze, že pár kapek alkoholu neuškodí. A jinak ten zdroj by měla být ta osoba, na kterou jsem Vám poslal odkaz. Za což jsem od Vás dostal vynadáno.
Suma sumárum
Pán nejprve zveřejnil jedno doporučení od nějakého kamaráda, že pití alkoholu chrání před nákazou covid, pak mi jako jeho zdroj poslal někde na facebooku nalezený ten samý výrok, kvůli kterému jsem mu psal. Ten samý text. Vyjádření „nějaké osoby“, že nějaká lékařka někde za mořem doporučuje přístup „A k tomu alkoholu – ten nemají viry vůbec rády. Malá stopička tvrdého alkoholu (just a wee drum) rozhodně neuškodí – ba naopak!“ Tedy jako zdroj svého původního hloupého výroku po měsíci uvedl ten samý výrok, citaci údajné lékařky, kterou našel na facebooku zase někde jinde. Ale zároveň s tím mi napsal: „Nikde netvrdím, že by alkohol pomáhal proti covidu.“
Hloupost se rodí sama ze sebe, a je, podobně jako energie, nezničitelná.
Myslím, že je to pro šíření nesmyslů internetem ukázkový příklad, jak někdo vůbec nic neví, ale chce být za mudrlanta, tak papouškuje nesmysly, co někde nalezl na facebooku, ale zároveň tvrdí, že si ty nesmysly, co sdílí a rozesílá, vlastně nemyslí, aby za ně nemohl být případně volán k zodpovědnosti. Tak jsem tento text Lidovému virologovi poslal – s jedním dotazem, a jednou nabídkou. Myslíte si, že budete na čtenáře toho rozhovoru působit jako chytrý člověk, prosím? A nabídka: Máte-li chuť napsat k tomuto článku nějaký Váš komentář, tak jej samozřejmě přivítám.
Samozřejmě neodpověděl.