V Poslanecké sněmovně stále leží vládní daňový balíček. Hlasovat se nestihlo ani během páteční mimořádné schůze. I když se opozice snaží schvalování pozdržet, pravděpodobně dojde ke kompromisnímu řešení ve formě změny či vyškrtnutí zdanění technických rezerv pojišťoven. „Stát by sebral pojišťovnám peníze dříve, než na nich vydělají,“ komentoval Mikuláš Ferjenčík (Piráti) úskalí vládního návrhu pro deník FORUM 24.
Na pojišťovny by dopadlo zdanění podle jejich struktury různě. Nejhůře by na tom byly nakonec především pojišťovny s největším podílem životních pojištění. V případě navrhovaného zdanění už na počátku by se totiž dopad podepsal přímo na budoucí výplaty jejich klientů.
U životního pojištění musí být vytvořeny rezervy v okamžiku podepsání smlouvy, a to vyšší, než je počáteční vklad klientů. Zde se navíc jedná o dlouhodobý investiční rámec, kdy pojišťovny získávají vložené peníze nazpět postupně. Ale platí to pouze v případě, že klient pojištění dříve nezruší. Pojišťovny by tak nově zdanily peníze ještě dříve, než na nich vydělají.
V rámci směrnice EU se navíc členské státy domluvily na minimální výši rezerv, které musí držet pojišťovny na různé typy pojištění. Ale vedle toho ČNB nařizuje institucím držet rezervy i přes tuto unijní hranici. Vláda přitom nyní plánuje veškeré rezervy nad tento limit zdanit.
„Mně přijde absurdní, aby Česká národní banka donutila pojišťovny držet rezervy v určité výši, aby následně přišlo Ministerstvo financí a řeklo, ty rezervy jsou přece moc velké, to vám musíme zdanit. Ta logika mně přijde úplně na hlavu postavená,“ uvedl Ferjenčík. Opatření kritizovali již dříve i sami zástupci centrální banky.
Naproti tomu hnutí ANO v čele s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) argumentuje tím, že jsou pojišťovny jediným segmentem ekonomiky, který může tvořit daňově uznatelné rezervy bez jakéhokoliv omezení.
Ale podle Ferjenčíka je nutné vzít v potaz, že pojišťovny jsou unikátní samotným způsobem podnikání. „Ony přece právě pracují s rizikem a ty rezervy jsou právě na ty pojistné události. Takže srovnávat to s fabrikami, jak dělá s oblibou kolega Juříček prostřednictvím pana předsedajícího, považuji za velmi nešťastné. To je tedy jeden velký problém.“
Česká asociace pojišťoven nyní navrhuje, aby stát zákonem stanovil, že by životní pojišťovny musely finanční prostředky ve výši 4 % rezerv na životní pojištění investovat do výstavby dostupného bydlení a infrastruktury pro sociální služby. Například by se mělo jednat o domovy seniorů nebo zařízení pro dlouhodobou péči. Opatření by mohlo podle jejích zástupců přinést až 10 miliard korun, což by nakonec zároveň převýšilo částku, kterou by stát ztratil upuštěním od zdanění technických rezerv pojišťoven.
V samotném projednávání daňového balíčku bude Poslanecká sněmovna pokračovat ve středu 30. října.