Česko v pátek začalo předsedat Evropské unii. Vedení sedmadvacítky vláda zahájila v Litomyšli společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Odpoledne proběhla bilaterální jednání mezi českými ministry a eurokomisaři i premiérem a šéfkou Komise. Ti společně odpoledne vystoupili na tiskové konferenci, kde Fiala zopakoval, že zásadním úkolem českého předsednictví je energetická bezpečnost, soběstačnost a dostupnost energií za přijatelné ceny pro občany. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová spoléhá na to, že české předsednictví v Radě EU posune řadu věcí dopředu. Zmínila například energetický program Repower EU, který otevírá cestu ke společným nákupům plynu a dobudování energetické soustavy.
Fiala zároveň ocenil předcházející francouzské předsednictví v Radě EU. Podařilo se mu podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. „Česká republika se dnes ujala předsednictví v Radě Evropské unie,“ zdůraznil premiér Fiala na úvod svého pátečního projevu, ve kterém vyzdvihl rovněž spolupráci s Evropskou komisí. Prohlásil také to, že Česká republika chce navázat na dobrou práci francouzského předsednictví.
🔴 Press conference – Visit of the College of European Commissioners 🇨🇿🇪🇺 #CZPRES https://t.co/OBwnNi3IJe
— EU2022_CZ (@EU2022_CZ) July 1, 2022
„To, co já považuji za velký úspěch francouzského předsednictví, je, že se podařilo udržet jednotu členských zemí ve všech klíčových otázkách, jako je podpora Ukrajiny, jako jsou sankce proti ruskému režimu Vladimira Putina,“ řekl ministerský předseda.
Na sankcích se podle Fialy dobře ukazuje nutnost spolupráce Evropské komise a předsednické země a celé Evropské rady. „Právě v přípravě sankcí sehrála Komise pod vedením Ursuly von der Leyenové skvělou práci,“ dodal premiér Fiala.
Jako otázky, které čekají české předsednictví i Evropskou komisi, pak Fiala vyzdvihl energetiku, energetickou nezávislost, soběstačnost, posílení naší bezpečnosti, dostupné energie a samozřejmě také energie, které jsou občanům a firmám dodávané za přijatelné ceny. „Ceny energií dusí naše ekonomiky, způsobují problém domácnostem a občanům, vyvolávají neklid u lidí a my to vidíme jako jeden z velkých úkolů, které před námi pro ty příští měsíce stojí,“ prohlásil.
Nelze podle něj opomenout ani téma Ukrajiny. „Ukončení války, obnova Ukrajiny, to je klíč k řešení problémů, které dnes občany členských států Evropské unie trápí. Ať už je to migrace a její důsledky, růst cen energií, potravin a všechny další věci, které jsou přímo či nepřímo s ruskou agresí na Ukrajinu spojeny,“ dodal premiér.
Před českým předsednictvím leží podle Fialy nelehký úkol a velké výzvy, společnou ambicí evropských zemí je vyjít z krizové doby zase o něco silnější. Je přesvědčen o tom, že když bude EU spolupracovat, lze dosáhnout toho, že občany jednotlivých zemí provede krizí úspěšně a výsledkem bude silnější, odolnější a bezpečnější Evropa.
Komise a české předsednictví se podle Ursuly von der Leyenové zaměří i na plány na nejbližší dobu pro případ omezení dodávek z Ruska. Zahrnovat mají omezení spotřeby i solidární sdílení surovin. Předsedkyně Evropské komise ocenila, že českému premiérovi Petru Fialovi (ODS) leží Evropa na srdci, což se projevilo mimo jiné tím, že jednu z prvních cest po jmenování směřoval do bruselských institucí EU. Český kabinet podle ní pracuje pro Evropu. V souvislosti s prioritami a mottem dnes začínajícího českého předsednictví „Evropa jako úkol“, které zní v angličtině „Europe as a task: rethink, rebuild, repower“, pak uvedla, že často souzní s plány Komise.
Komise podle von der Leyenové spoléhá na české předsednictví, že posune jednání o balíčku Repower EU a prosazení příslušného nařízení. „Energetická bezpečnost je důležitá pro vás (Česko) i celou Evropu,“ konstatovala. Důležité je podle ní od Ruska přejít k dalším důvěryhodnějším dodavatelům, pracovat na úsporách v energetice, ale také investovat do obnovitelné energie.
Komise navrhla v polovině května využít na podporu ukončení závislosti na Rusku balík až 300 miliard eur (7,4 bilionu korun), které by do konce desetiletí měly kromě investic do obnovitelných zdrojů sloužit například k přizpůsobení infrastruktury dodávkám zemního plynu či LNG z nových zdrojů.
Unijní země podle von der Leyenové musí držet pospolu a připravit také nouzové scénáře. „Musíme mít jasné plány, jak se omezit, pokud to bude potřeba. Dalším tématem je i evropská solidarita,“ uvedla. Plány podle ní budou počítat s tím, jak sdílet plyn. „Střednědobě a dlouhodobě jsou pak cestou ke zbavení se závislosti na Rusku investice do obnovitelných zdrojů,“ dodala šéfka EK. České předsednictví se podle ní musí soustředit také na jednání o klimatickém balíčku Fit for 55 či na program, který směřuje k přebudování ekonomiky po covidové pandemii. Jako další témata pro české předsednictví zmínila také Pakt stability a růstu či digitalizaci.
Česko se ujalo předsednictví
Příjezdy vlády a Evropské komise do Litomyšle doprovodila průtrž mračen, přesto se u zámku sešlo několik desítek lidí. Někteří z nich tleskali při příjezdu von der Leyenové, někdo dal ale najevo i nesouhlas pískáním na píšťalku při příjezdech jednotlivých členů vlády.
Optimismus ohledně možností českého předsednictví vyjádřila místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová, která má na starosti regulaci digitální ekonomiky. „Myslím si, že při českých ambicích dosáhneme skvělých výsledků,“ řekla v krátkém komentáři po příjezdu do Litomyšle. Unii se podle ní daří i za ruské války posouvat kupředu veškerou agendu, podpora Ukrajiny nicméně musí mít nejvyšší prioritu.
🇨🇿 Glad to be in majestic Litomyšl for the start of @EU2022_CZ
Dear @P_Fiala, you have Europe at heart.
I know that your European passion and the commitment and hard work of your government will make @EU2022_CZ a success. pic.twitter.com/bgFaa37Mer
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 1, 2022
„V zásadě by všechno mělo být zastíněné událostmi na Ukrajině, protože když se do Evropy vrátila válka, musí to být na prvním místě,“ řekla Vestagerová.
Další členové Evropské komise včetně předsedkyně von der Leyenové při příchodu na zámek na dotazy neodpovídali. Do Litomyšle nedorazila šestice komisařů, absentují mimo jiné šéf unijní diplomacie Josep Borrell či místopředseda komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans.
V podvečer do Litomyšle přijedou také zástupci obou parlamentních komor včetně předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) a předsedy senátu Miloše Vystrčila (ODS). Večer se uskuteční Koncert pro Evropu, na němž Česká filharmonie zahraje Smetanovu symfonickou báseň Z českých luhů a hájů, Sukovu Pragu a Brahmsův první klavírní koncert. Ještě předtím zahájí v Klášterních zahradách výstavu Dospěli jsme v EU ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).
V čele EU bude Česká republika půl roku. Česká vláda bude částečně ovlivňovat agendu ministerských a dalších jednání, která bude řídit. Náplň předsednictví ale bude z velké části vyplývat z dlouhodobých unijních priorit. Česko čeká například vyjednávání o konečné podobě některých klimatických či digitálních pravidel včetně emisní reformy nebo zásadního omezení prodeje aut se spalovacími motory.
Na červnovém jednání v Bruselu lídři EU požádali premiéra Fialu, aby Česko v následujícím půlroce uspořádalo neformální summit na téma širší spolupráce EU s nečlenskými státy. V rámci říjnového jednání v Praze by šéfové států a vlád sedmadvacítky mohli řešit také otázku Ukrajiny.
Poprvé Česko stálo v čele Rady EU v první polovině roku 2009. Předsednictví bylo výrazně ovlivněno březnovým pádem vlády Mirka Topolánka. Současný kabinet SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) se podle dřívějších vyjádření svých členů podobného scénáře neobává.
Rozpočet nynějšího předsednictví má být oproti roku 2009 výrazně úspornější. V letech 2007 až 2009 bylo vyčleněno 3,75 miliardy korun, nyní se celkové výdaje předpokládají o 1,5 miliardy nižší. Kvůli úsporám kabinet ustoupil od původních snah o co největší počet akcí v regionech.