Filmové tipy na volební víkend: Jak utopit doktora Bureše, aneb Konec podvodníků v Čechách

()

Nebudeme si asi nic namlouvat, víkend nám řádně pocuchá nervy a záleží jen na nás, zda se volebnímu stresu zcela poddáme, anebo z něj najdeme únik. Neexistuje člověk, jenž by na monitoru počítače vydržel nepřetržitě tlačit pohledem procenta svého kandidáta směrem vzhůru. Musíte si udělat čas na duševní regeneraci. A od toho je tady kulturní rubrika Týdeníku FORUM.

Připravili jsme několik tipů na hodnotná filmová díla, která by vám mohla ukrátit chvíli, než se sečtou hlasy. Buďto humorem zahnat chmury, kdyby to nevypadalo nejlíp, v případě děsivých vyhlídek demokratických kandidátů se zaradovat s povedeným katastrofickým filmem, že jinde je ještě hůř.

Všechny doporučené filmy najdete na některé z digitálních platforem, anebo ve zpětném vysílání jedné z televizí.

Na sobotní dopoledne, než se sečtou  hlasy, doporučujeme optimistům film Karla Kachyni z roku 1963 Naděje, syrový příběh líčící osudy dvou životních ztroskotanců, mravně nahlodaného alkoholika a prostitutky, kteří se po mnoha karambolech a ubližování sblíží.  Dnes bychom řekli love story lidí z jedné bubliny.

Naopak pro lidi, kteří i na modré obloze vždycky zahlédnou nějaký ten mráček, nabídneme detektivku Strach s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Pro ty, kteří nevědí, oč jde, je to hodně syrová, černobílá záležitost, kde se oběti zločinů porážejí rozjetým autem. Na sobotní poledne jako dělaná.

Ovšem, jakmile major Kalaš chytí vraha, začne jít do tuhého.  Marcela Augustová si stoupne před tabuli s válci a ve dvě hodiny odpoledne budeme mít první odhady. Takové chvíli padne jako ulitá komedie s Jindřichem Plachtou a Jaroslavem Marvanem z roku 1946 Právě začínáme. Jde o komedii o trhovci Andreji Babišovi (ve filmu se jmenuje František Diviš), který po jarmarcích nabízí laciné zboží.

Pokud bude Trhovcův sloupec příliš vysoký a začne vám být ouzko,  bude příjemné si pustit Psí odpoledne z roku 1976, v němž Al Pacino se společníkem, dvě nuly (jako budete v tu chvíli vy) hnány životní nouzí, vstupují do banky, aby během ozbrojeného přepadení uzmuly kus životního štěstí.

Jestliže naopak protáhne svůj sloupec generál,  sluší se pustit si Flanelové pyžamo, americký idylický film z toku 2006 s Justinem Kirkem.

V neděli ráno začne dlouhé čekání na druhé kolo prezidentské volby, proto nebude od věci pustit si Čekání na vraha s Bruno Cramerem v roli komisaře Maigreta z roku 1999. Nemusíte se bát, strašnější, než co jste zažili den předtím, to určitě nebude. To jenom vyděšená paní Riomová najde ve fontáně ve skleníku mrtvou ženu.

O dva týdny později to dopadne buď dobře, jakože Velká nádhera (Paolo Sorrentino,  2013), anebo špatně, jakože Smrt čeká všude (Kathryn Bigelow, 2008).

Nezbývá než si přát, abychom si nakonec s úlevou mohli promítnout komedii Václava Vorlíčka Jak utopit doktora Bureše, aneb Konec podvodníků v Čechách z roku 1974.

Milan Tesař

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články