Freedom House zkoumal míru svobody na okupovaném východě Ukrajiny. Žádná tam není, konstatuje

Jeden ze šéfů ruských ozbrojených band zachvacujících východ Ukrajiny, Denis Pušilin (vpravo), vítá českého komunistu Zdeňka Ondráčka za zvuků státní hymny ČR. Soukromá návštěva, hájil ho prezident Zeman. (repro: Twitter)

Jeden ze šéfů ruských ozbrojených band zachvacujících východ Ukrajiny, Denis Pušilin (vpravo), vítá českého komunistu Zdeňka Ondráčka za zvuků státní hymny ČR. Soukromá návštěva, hájil ho prezident Zeman. | FOTO: repro: Twitter

Americká nezisková organizace Freedom House zkoumala míru svobody v Ruskem okupovaných oblastech na východě Ukrajiny a ve své zprávě konstatuje, že tam žádná není. Předmětné oblasti totiž dostaly pouhých 5 ze 100 možných bodů. V ohledu politických práv pak hodnocení činí dokonce minus 1 bod ze 60 možných.

Potíž je v tom, že místní úřady jsou v rukou nezákonných ozbrojených uskupení, která sebe i území, jež zachvacují, označují za „Doněckou lidovou republiku“ a „Luhanskou lidovou republiku.“ Nikdo, dokonce ani Rusko, tyto pseudoútvary neuznává.

Východní Donbas zahrnuje části ukrajinských oblastí Doněcku a Luhansku, které jsou od roku 2014 okupované ruskými a Ruskem podporovanými separatistickými silami. Zahrnuje přibližně třetinu rozlohy obou zmíněných regionů a je domovem o něco více než poloviny obyvatelstva, které tam žilo před válkou (v té době se jednalo o 6,5 milionu lidí). Přesná čísla však nelze zjistit.

Obě tato zachvácená území jsou zcela závislá na penězích i zbraních z Moskvy a jejich vůdci otevřeně navrhli připojení předmětných území k Rusku. Politické dění mají pod kontrolou tajné služby, které neponechávají žádný prostor jakékoli významnější opozici. Totéž platí o místních médiích, která jsou svázaná zásadními omezeními, stejně jako o sociálních sítích, jejichž uživatelé za kritické komentáře končí ve vězení. Právo ani občanské svobody nejsou respektovány.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]