Freedom House zkoumal míru svobody na okupovaném východě Ukrajiny. Žádná tam není, konstatuje

Eric Drooker

Americká nezisková organizace Freedom House zkoumala míru svobody v Ruskem okupovaných oblastech na východě Ukrajiny a ve své zprávě konstatuje, že tam žádná není. Předmětné oblasti totiž dostaly pouhých 5 ze 100 možných bodů. V ohledu politických práv pak hodnocení činí dokonce minus 1 bod ze 60 možných.

Potíž je v tom, že místní úřady jsou v rukou nezákonných ozbrojených uskupení, která sebe i území, jež zachvacují, označují za „Doněckou lidovou republiku“ a „Luhanskou lidovou republiku.“ Nikdo, dokonce ani Rusko, tyto pseudoútvary neuznává.

Východní Donbas zahrnuje části ukrajinských oblastí Doněcku a Luhansku, které jsou od roku 2014 okupované ruskými a Ruskem podporovanými separatistickými silami. Zahrnuje přibližně třetinu rozlohy obou zmíněných regionů a je domovem o něco více než poloviny obyvatelstva, které tam žilo před válkou (v té době se jednalo o 6,5 milionu lidí). Přesná čísla však nelze zjistit.

Obě tato zachvácená území jsou zcela závislá na penězích i zbraních z Moskvy a jejich vůdci otevřeně navrhli připojení předmětných území k Rusku. Politické dění mají pod kontrolou tajné služby, které neponechávají žádný prostor jakékoli významnější opozici. Totéž platí o místních médiích, která jsou svázaná zásadními omezeními, stejně jako o sociálních sítích, jejichž uživatelé za kritické komentáře končí ve vězení. Právo ani občanské svobody nejsou respektovány.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články