Pravý břeh – Institut Petra Fialy uspořádal v brněnské Šelepce besedu o NATO a bezpečnostní politice státu v čele s bývalým náčelníkem generálního štábu a předsedou vojenského výboru NATO, generálem Petrem Pavlem a předsedou ODS Petrem Fialou.
Podle Petra Pavla nás skutečnost, že žijeme v bezpečné zemi, svádí k omylu, že nemusíme nic dělat. Za zjednodušené vidění hrozeb považuje zdůrazňování masové migrace a terorismu. Varuje před skrytým nebezpečím v podobě aktivit Číny a Ruska, které se naučilo působit proti našim zájmům jinými cestami, mimo jiné v kybernetické oblasti. Snaží se polarizovat společnost a řídí se osvědčeným „rozděl a panuj“.
Ve vztahu k Rusku nedošlo k posunu
„Za posledních dvacet až třicet let nedošlo ve vztazích s Ruskem k žádnému posunu a upínat se k budování vztahů s touto mocností by bylo zbavování se práva na sebeurčení,“ uvedl Pavel.
Podle Petra Fialy vzbuzovala doba, kdy naše země vstupovala do Severoatlantické aliance, pocit, že jsme téma bezpečnosti završili. Spojené státy jsou dominantní velmocí, a proto byl podle některých názorů vstup do NATO pouhým symbolickým krokem. „Tak to ovšem nebylo a není a dnes jsme svědky expanzivních pokusů Ruska. Čelíme většímu nebezpečí, než před dvaceti lety a musíme stát pevně na půdorysu této platformy,“ dodal.
Petr Fiala upozornil, že nesmíme podceňovat varování našich zpravodajců a je nutné dbát na to, kdo je schopen řídit rizikovou infrastrukturu. Zdůraznil, že je v zájmu občanů České republiky investovat do obrany země a potvrdil, že považuje za klíčovou novelu zákona o zajišťování obrany státu, kterou by byly i budoucí vlády zavázány každoročně vydávat na obranu země částku ve výši 2 % HDP.
Petr Pavel nesouhlasí s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že se „generálové připravují na bývalou válku“. Současná generalita ví, kde jsou rizika, vzniklo velitelství kybernetické operace, ale bude zapotřebí posílit i obranu konvenčními zbraněmi. „Hrozby nemůžeme dělit na minulé a budoucí. Zejména konflikt na Ukrajině je důkazem, že je v blízkosti naší země zákopová válka, vedená jako v polovině dvacátého století,“ uvedl generál.
Ne soupeření s NATO, ale spolupráce
Zajištění bezpečnosti naší země generál Petr Pavel ale nevidí ve zřízení tzv. evropské armády. Úvahy o ní vnímá jako nepodložené a neinformované. Není jasné ani to, kterých zemí by se měla týkat. Zda těch, které jsou současně členy NATO, nebo všech evropských zemí.
Zdůraznil, že stejně jako hypotetická evropská armáda neexistuje žádná „armáda NATO“, ale jedná se o národní armády se společným vedením a zabezpečením. „Vytvoření dalšího paktu by znamenalo vytvořit paralelní velitelskou strukturu. Stáhnout tyto velitele by znamenalo NATO zneschopnit, a stalo by se přesně to, co by si přál ruský prezident Vladimir Putin,“ řekl.
Generál Pavel nechce úsilí Evropské unie o bezpečnost zatracovat, ale na rozdíl od NATO nemá ambici kolektivní obrany a rozložení úkolů je v případě obou celků jiné. EU se zaměřuje na civilní mise, rozvojovou pomoc, pomoc při budováni institucí policie a celní správy. „Je potřeba překročit stín a spolupracovat. Při soupeření EU a NATO bude docházet pouze k mrhání zdrojů,“ doplnil.
Petr Fiala k úvaze o evropské armádě dodal, že v Unii čelíme problémům krizí, neumíme ochránit vnější hranici Schengenu a neumíme se shodnout na společné zahraniční politice. „Vize evropské armády je ideologický nápad, který má protiamerický akcent a je potřeba porovnat, kolik dávají evropské státy na svoji obranu a kolik dávají Spojené státy.“
S generálem Pavlem se shodl v tom, že nelze podléhat momentálním emocím a v roli spojenců jsou to Spojené stráty, které mají jednu z nejlepších ústav a systém propracovaných pojistek, které dokážou eliminovat excesy. Primitivní antiamerikanismus vychází podle Fialy z neznalosti a je zájmem sil, které se snaží rozštěpit NATO.
Hana Zelená