Globální klimatická krize neexistuje, řekl Foldyna. Vytáhl požár Národního divadla

Jaroslav Foldyna (SPD) (ČTK)

Jaroslav Foldyna (SPD) | FOTO: ČTK

Po ničivých požárech v Hřensku uspořádal Deník N mezi poslanci anketu, co by se mělo dělat, aby se podobným situacím předešlo. Jedním z oslovených byl i Jaroslav Foldyna, který sedí v poslanecké lavici za klub Okamurovy SPD. Ten ve své odpovědi zpochybnil existenci klimatické krize a vytáhl argument s požárem Národního divadla.

„Nic jako globální klimatická krize neexistuje. Existují pouze klimatické změny, které probíhají od prvního okamžiku vzniku planety Země. Pro tvrzení, že za současný požár v Českém Švýcarsku mohou klimatické změny, existuje stejné množství relevantních důkazů jako pro tvrzení, že klimatické změny mohou například za požár Národního divadla v roce 1881,“ odpověděl Jaroslav Foldyna, který svoji odpověď vyvěsil na vlastním twitterovém účtu.

(Týdeník FORUM)

Poslanec SPD na sociální síti zároveň zveřejnil také odpověď místopředsedkyně sněmovny Olgy Richterové (Piráti). Ta v anketě deníku naopak vyzvala, abychom se přestali tvářit, že klimatická změna neexistuje a netýká se nás. „Nelze ignorovat, že požáry u nás s klimatickou změnou do jisté míry souvisí, byť samozřejmě příčin je víc,“ prohlásila Richterová.

Foldyna však zřejmě setrvává na podobné názorové rovině, jakou zastává exprezident Václav Klaus, podle něhož také žádná klimatická krize neexistuje a klima se nemění. Vědci to však vidí jinak. Například podle výzkumů, na kterých se podílejí vědci z Akademie věd ČR, ke změnám skutečně dochází.

Skleníkové plyny jsou původcem příjemného klimatu na naší planetě. Ovšem rozvíjející se průmyslová činnost a také masivní nárůst lidské populace správné fungování skleníkových plynů narušují. „Problém lidské aktivity je, že generuje plyny nad rámec, který je pro naši planetu přirozený. A tento nadbytek se v prostředí kumuluje,“ říká Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR s tím, že za posledních třicet let se trend lidské společnosti ve vypouštění skleníkových plynů i přes upozorňování vědců nijak zásadně nezměnil.

Jednu z odpůrkyň expremiéra sebrali neuniformovaní policisté (FORUM 24)

Foldyna dostal na svou odpověď v anketě množství reakcí. Mnohé však byly pravděpodobně jiné, než očekával. „Konečná odpověď na to, proč je mezi boxery tak málo klimatologů,“ zhodnotil jeho odpověď  v anketě například Tomáš. „Za posledních 50 let je v ČR o dva stupně vyšší průměrná teplota. Ledovce po celém světě tají, což je evidentní na snímcích. Když vezmu České Švýcarsko, tak v něm každý rok hoří průměrně čtyřikrát. Nikdy nebyl požár ale tak obrovský. Proč? Globální oteplování není hlavní příčinou požáru, ale určitě tomu pomohlo. Omlouvám se, ale pokud dospělý člověk tvrdí, že to neexistuje, tak je pro mě debil,“ napsal další z komentujících Martin. Ten dodal, že „pokud tady bude hodně hloupých a nevzdělaných lidí jako jste vy, tak vymřeme jako dinosauři“.

David pak shrnul reakci na Foldynovu odpověď v porovnání s odpovědí Olgy Richterové: „Paní Richterová odpovídá jako inteligentní člověk s rozhledem a vy jak buran od televize s PETkou piva, co kecá do všeho, ale nerozumí ničemu.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články