Hádky o statisíce a e-maily důvěřivců. Mezi proruskými aktivisty to opět vře

Ladislav Vrabel (ČTK / Kamaryt Michal)

Ladislav Vrabel | FOTO: ČTK / Kamaryt Michal

Ladislav Vrabel a Jiří Havel, kteří dříve spolupracovali na organizaci protivládních demonstrací, se opět hádají. Vrabel nyní obvinil Havla z toho, že pořádá akci jménem iniciativy Česká republika na 1. místě, které už prý ale není součástí. Havel na propagaci akce údajně využívá e-maily, které příznivci proruských aktivistů poskytli právě Vrabelovi. Pokračuje i spor o statisíce korun z transparentního účtu.

Vrabel s Havlem ukončil spolupráci po demonstraci 28. září na Václavském náměstí. Nejprve důvod neoznámil, vzápětí ale zveřejnil video, na kterém se s Havlem hádají o statisíce, které jim jejich podporovatelé naposílali.

()

Jiří Havel o víkendu pořádá demonstraci a na svém facebooku ji propaguje jako akci svého spolku Národní rada obnovy. „Dnes jsem vyndal peníze, které jsem měl na horší časy, abych zaplatil 350 tisíc za zvuk, pódium, ozvučení, ledky stany a internetový přenos, tedy vše pro zajištění manifestace na Letenské pláni 26. 11. 2022. Také jsem dal dalších 100 tisíc do inzerce v tištěných denících,“ oznámil Havel.

Podle jeho slov je tato akce „poslední šancí probudit širokou veřejnost“. Jeho ambicí je zaplnit Letnou a počítá s tím, že půjde o největší protivládní akci tohoto podzimu. „Mám přesné informace od našich expertů o tom, že v lednu už bude opravdu zle, a jsem bytostně přesvědčen, že jsou pravdivé. Jako jachtař, který vidí na obzoru velká stahující se mračna, chci udělat maximum, aby se naše společná loď nepotopila,“ prorokuje Havel.

Tato akce se ale nezamlouvá jeho bývalému kolegovi Ladislavu Vrabelovi, který se od demonstrace distancoval. Na svůj YouTube kanál nahrál video, ve kterém říká, že Havel neprávem využívá kontakty iniciativy Česká republika na 1. místě, které již není členem. Video je natočené zřejmě v jídelním koutku nákupního centra. V průběhu videa za Vrabelem běhají a křičí děti.

„Ptali jste se mě, jestli podporuju akci 26. 11. na Letné, a snažil jsem se dávat vyhýbavou odpověď, ale tentokrát musím říct jasně, že se od téhle akce distancuju. Zaprvé Jiří Havel rozesílá jménem naší iniciativy Česká republika na 1. místě, které není součástí od 28. 9., e-maily a tvrdí, že se jedná o naši akci Česká republika na 1. místě. Je to i v hlavičce napsáno Česká republika na 1. místě, proto musím dementovat, že to není naše akce,“ otevřel Vrabel video. Na plakátech a webových stránkách, které o demonstraci informují, se ale o Vrabelově iniciativě nepíše. Všude je uvedena jen Havlova Národní rada obnovy.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Vrabel dál popisuje, jak podle něj Havel používá k propagaci e-mailové adresy, které ale lidi poskytli Vrabelovi. „Jirka Havel mi slíbil, že abych nemusel sbírat e-maily ručně, tak na webových stránkách, které vytvořil pro ten projekt (Česko na 1. místě ⁠– pozn. redakce), udělá okýnko, kam lidi budou moct zadat e-mailovou adresu a ty e-mailové adresy dostanu do databáze. Tyhle e-mailové adresy jsem nikdy nedostal, přestože jsem je vždycky chtěl. Jirka si tyhle e-mailové adresy nechal, nedal mi je, přestože vy jste je posílali mně. A tyhle e-mailové adresy jsou teď ty, na které dostáváte e-maily, že Česká republika na 1. místě dělá demonstraci na Letné,“ říká Vrabel.

Dále obviňuje Havla z toho, že webové stránky, které nyní používá, původně také patřily iniciativě Česká republika na 1. místě. „Ten web udělal Jiří Havel jako webmaster, a když jsem mu řekl, že už nechci, aby byl v organizaci, tak mi ten web odmítl dát.“

Havel kromě webových stránek podle Vrabela zabavil i peníze, které podporovatelé jeho iniciativy poslali na demonstrace 28. října a 17. listopadu. „Dnes vybral posledních 131 tisíc a za ty peníze, které byly určené na podporu demonstrace Česká republika na 1. místě, Jiří Havel zaplatil reklamu pro Národní radu obnovy a jejich demonstraci na Letné,“ hněvá se Vrabel.

Nejde ale prý pouze o 131 tisíc. „Těch peněz, které on vybral z toho účtu, které vy jste posílali na demonstraci na 28. 10. na Václavském náměstí a na 17. 11. na pochod na Českou televizi, protože on vybíral ty peníze pod plakátem na tyhle akce, tak těch peněz vybral 324 800. Takže to, že dneska píše, že vybral posledních přes 300 tisíc ze svých úspor a dal je na demonstraci na Letné, tak by ta demonstrace na Letné musela stát 700 tisíc, protože jen 324 800 vybral z toho svého transparentního účtu,“ počítá Vrabel.

Ladislav Vrabel (Pavel Šmejkal / se souhlasem)

Vrabel podle svých slov nechtěl nejprve akci komentovat a odborníky, kteří tam mají vystoupit, informoval soukromě. „Protože ale nejde jenom o ty peníze, ale o to, že se ta akce tváří jako akce Česká republika na 1. místě a třiceti tisícům lidí přišel e-mail, že to děláme my, tak se od té akce distancuju,“ uzavřel video Vrabel.

Havel následně na video reagoval opět na facebooku. „Od samého začátku jsem se cítil být z celého srdce a vědomí spoluorganizátorem a partnerem iniciativy Česká republika na 1. místě. Veškeré své úsilí a energii jsem dával a stále dávám tak, abych věci posouval kupředu. Všechny finanční prostředky, které došly na transparentní účet vedený pod mým jménem, odešly na realizaci akcí vedoucích ke změně, o kterou všichni společně usilujeme. Plně jsem podpořil Ladislavovy akce a dodnes jsem věřil, že cíle máme stejné,“ napsal Havel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články