Společnost i církev potřebují obnovu možná víc než v době rozkladu komunistického režimu. Obnova unavené a ohrožené demokracie nepřijde shora, ale zdola, upozorňuje kněz Tomáš Halík.
Příčina současného marasmu není v politicích, ale ve voličích, kteří se nechají zmanipulovat falešnými sliby, zdůraznil na sváteční mši u příležitosti výročí sametové revoluce kněz Tomáš Halík. Přítomné v zaplněném pražském kostele sv. Salvátora vybídl k tomu, aby vedli i druhé ke kritickému myšlení.
Halík chová naději hlavně ohledně mladé generace, jejíž nejviditelnější sérii protestů vnímá jako výraz potřeby uchránit se před nebezpečím změny klimatu přírody a zároveň s tím i zlepšit morální klima společnosti, „které je biosférou demokracie“.
Ze setkání se studenty na univerzitě nebo účastníky různých debat ví, že zvláště mladí lidé nejsou lhostejní, slyší „hlas Přírody znásilněné ziskuchtivostí“ a cítí zodpovědnost za její stav.
Svoboda není nevázanost, je svázána s povinností
Halík přinesl tu dobrou zprávu, že studenti, s nimiž se setkává na univerzitě nebo při různých diskuzích, nejsou lhostejní k tomu, co aktuálně ohrožuje demokracii. „Populismus a nacionalismus – to národní sobectví a jejich dozvuky – tsunami lží, fake news a propagandy, která k nám přichází z východu,“ pojmenoval aktuální hrozby. Konkrétně zmínil útoky na nezávislost veřejnoprávních médií a hlavní pojistky demokratického systému, jako je Senát a nezávislost soudů, nebo organizování psychologických útoků na ty, kteří se nebojí veřejně nazývat věci pravým jménem.
Potíž je podle Halíka ve voličích, kteří se nechávají manipulovat falešnými sliby, v nevoličích a také v mlčící většině neboli těch, kteří se omezují na to, že jdou jednou za čas volit. Demokracie přitom stojí na svobodné veřejné diskuzi, připomněl Halík s tím, že je třeba se o ni starat.
Je dobré, když lidé zaplní náměstí a necítí se sami se svými starostmi o tuto zemi. Ještě důležitější je, abychom se snažili vnést ducha kritického myšlení a zodpovědnosti a hledání praktických východisek do toho prostředí, ve kterém každý jsme – do prostředí rodiny, sousedství, obce, zaměstnání. „Tam se setkáváme s názory, které přinášejí jednoduché odpovědi na složité otázky této doby. Složitá doba přináší obavy, ty se ale nesmějí přetavit ve strach, který ohlupuje a ochromuje, pročež člověk není schopen kritického myšleni a zodpovědného jednání,“ zdůraznil Halík a kritizoval církev za to, že i ona občas tyto pohnutky v lidech probouzí.
„Někteří pastýři církve nejsou obránci naděje, ale šiřitelé strachu, paniky a fake news. Místo prorocké odvahy postavit se mocným jsou někdy vůči mocnářům ostudně servilní. I u nás vidíme pokusy zneužívat křesťanskou terminologii při snahách demontovat liberální demokracii a nastolit autoritativní stát. K tomu nelze mlčet,“ dodal.
Sobotní shromáždění na Letné a nedělní na Václavském náměstí v hlavním městě Halíkovi připomnělo atmosféru uvolněnosti a slušnosti z doby před 30, respektive 51 lety, kdy si lidé udržovali vnitřní svobodu vůči okupantům tím, že jim čelili s humorem. Halík vyzdvihl, že čas hlubokého převratu společnosti neprovázelo násilí ani nenávist, ale že se odehrál při velké fiestě svobody, ve které k sobě byli lidé milí a ohleduplní. Stejného ovzduší si všiml i nyní a opřel o ně svůj výhled na lepší poměry. „A právě tato atmosféra vzájemné úcty, respektu, slušnosti, ohleduplnosti – to je možná klíč, který nám může otevřít cestu k budoucnosti, po které toužíme. Nesmíme ho nikdy ztratit.“