Přibližně před půl rokem ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) přišel s návrhem, že policisté začnou intenzivně kontrolovat, zda lidé dodržují nařízené covidové izolace a karantény. A krátce nato bez řádného výběrového řízení podepsal za ministerstvo smlouvu na nákup nanomasek za 16 milionů korun, které měly sloužit jako ochrana právě při těchto kontrolách. Kontrakt přitom Hamáček osobně podepsal, i když to v jiných případech nedělá, a nanomasky objednal od firmy, v níž působí jeho spolustraník.
„Potřeba nanomasek vyvstala z důvodu kontroly dodržování karanténních opatření v nouzovém stavu, proto se nakupovalo na základě výjimky,“ zdůvodnilo ministerstvo v žádosti o informace podle zákona 106, které si vyžádal Radiožurnál, proč se nenakupovalo klasickým výběrovým řízením. Hamáček dokonce smlouvu na tento nákup od firmy WPA Nanotechnologies i sám podepsal, což je úplně ojedinělé. „Je to výjimka. On podepisuje buď smlouvy se státními úřady, nebo smlouvy na dary roušek a respirátorů,“ podivuje se pro portál Michal Bláha, zakladatel serveru Hlídač státu, který shromažďuje a analyzuje státní smlouvy.
Hamáček na dotazy ohledně podpisu této konkrétní smlouvy nereagoval, resort neobvyklou iniciativu svého šéfa vysvětluje tím, že ministr prostě chtěl svým podpisem podpořit českého výrobce. Jenže v celé kauze jsou i další podivnosti a nesrovnalosti. Oslovené krajské hygieny totiž uvedly, že až na výjimky policisté hygieniky při kontrolách doprovázeli pouze během dubna, později už ne. „Krajská hygienická stanice Zlínského kraje ve spolupráci s Policií ČR provedla jednu kontrolu dodržování karanténních opatření u osob s nákazou, a to v měsíci dubnu 2021,“ uvedla například Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.
V praxi to tedy dopadlo tak, že v některých krajích bylo kontrol méně, než kolik do regionů policejní prezidium rozeslalo nanomasek. „Například Královéhradecký kraj obdržel 2500 nanomasek a 20 tisíc filtrů, společných kontrol zde ale podle místních hygieniků proběhlo 151. Na Vysočinu zaslalo prezidium 200 nanomasek a 1600 filtrů, zatímco společných kontrol bylo 22. Nejvíce nanomasek obdržel Moravskoslezský kraj – celkem 3200. I zde chodili policisté na kontroly karantén s hygieniky pouze v dubnu a celkem jich proběhlo 3270. Za jednu masku přitom ministerstvo zaplatilo 430 korun a za jeden filtr 75 korun bez DPH. Například na 151 společných kontrol v Královéhradeckém kraji tedy policisté obdrželi nanomasky a filtry celkem za více než 2,5 milionu korun,“ uvádí Radiožurnál.
Ten zároveň upozorňuje na to, že ač Hamáček avizoval, že společných kontrol se bude účastnit několik set policistů, nakoupil resort násobně více nanomasek i filtrů do nich – konkrétně 13 tisíc masek a 104 tisíc filtrů. „Firma WPA Nanotechnologies je přitom propojena i se samotnou sociální demokracií. WPA totiž spadá pod společnost Workpress Aviation. A pro tu pracuje plzeňský sociální demokrat Ivo Grüner, což přiznává on sám i majitel firmy Jiří Heckel,“ upozorňuje Radiožurnál. Grüner byl podle portálu navíc vnímán jako Hamáčkův spojenec před dubnovým stranickým sjezdem, kde ministr vnitra obhájil svůj předsednický post.
Ředitel protikorupční organizace Transparency International Petr Leyer se proto domnívá, že celý nákup nanomasek mohl být účelový. „Nebyl zde žádný časový tlak, aby to muselo být zadáno na výjimku a z ruky. A nejen, že jde o obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek, ale je tu zřejmé i politicko-podnikatelské propojení. Nedá se tedy vyloučit ani to, že mohlo jít o protislužbu za podporu na sjezdu,“ říká Leyer. Hamáček nicméně takovou interpretaci odmítá a označuje ji za spekulaci.