Senát projednával vládní novelu, která zavádí až třímilionové pokuty pro firmy porušující vládní protiepidemická nařízení. Novelu však senátoři zamítli – hlavně proto, že horní hranice sankcí je podle nich neúměrně vysoká. „Až vláda začne fungovat smysluplně a předvídatelně, až si získá zpět ztracenou důvěru veřejnosti, pak nemám nic proti tomu, když se budeme opět zabývat tímto návrhem,“ znělo horní komorou. Jaké další zajímavé výroky byly na jednání vyřčeny?
Předseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra otevřel debatu o důvodech, kvůli kterým si vláda není schopna vybudovat mezi lidmi důvěru. „Tím vysvětlením, proč opatření na podzim přišla až na konci září, respektive začátkem října, jsou krajské volby. Bohužel tu došlo k totální privatizaci veřejného sektoru ve prospěch vládních stran, ale možná jen jednoho politického hnutí,“ myslí si Nytra.
„Svědčí o tom i indicie z poslední doby, kdy národní očkovací plán, jako jeden ze základních dokumentů, je prezentován opět na soukromém profilu jednoho politického hnutí, kdy se inzeruje zvýhodnění předplatitelů iDNES Premium nejenom na obecné lékařské výkony, které jsou dneska ne-li úplně zastaveny, tak ve velké většině omezeny a odsunuty, ale taky zvýhodnění na testování. Pak se ptám: Co bude následovat? Bude to i preference těchto předplatitelů a dalších osob na očkování? To vše, a je toho bohužel mnohem více, způsobilo, že vládním opatřením dneska již málokdo věří. Proto se v podstatě i zvětšuje okruh osob, které se jimi odmítají řídit,“ pokračoval senátor. Až podle Nytry začne vláda fungovat smysluplně a předvídatelně a získá si ztracenou důvěru veřejnosti, pak bude mít význam zabývat se vládním návrhem.
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) těmto výrokům oponoval. Prý nemůže akceptovat zpochybňování krizových opatření vlády. „Samozřejmě si můžu myslet svoje o tom, co si kdejaký politik dává na svůj facebook, nicméně si stojím za tím, že krizová opatření vlády jsou přijata podle našich zákonů,“ řekl. Krizový zákon je ale napsaný tak, že jsou opatření z velké části nevymahatelná, což je důvod, proč zpřísňující novelu schválit, míní Hamáček.
Do debaty se vložil předseda senátorského klubu SEN 21 a Pirátů Václav Láska. „Právo musí být předvídatelné. Ten, kdo má být trestán, musí vědět, jak zní předpisy, které má dodržovat. Musí být jasně vyhlášeny, musí být srozumitelné. Těžiště zákona je umožnění dávat pokuty právnickým osobám až do výše tří milionů korun,“ prohlásil s tím, že se mu taková výše trestu zdá být drakonická. Uvedl i konkrétní příklad vládních zmatků, který se takové situace týká.
„Každý z vás si vybaví, když se na tiskovce vlády oznámí nějaké opatření. Je tam spousta výjimek. Oznámí ho v pondělí večer. V úterý vystupují jednotliví ministři a vysvětlují, co se tím myslelo, leckdy protichůdně. Ve středu se tomu dá nějaký šáteček, když se tedy usnesou na tom, co je vlastně zakázáno. Ve čtvrtek se to změní. A celé kolečko jede nanovo,“ popisuje vládní pochybení.
Pan Havlíček se podnikatelům vysmívá do očí
Senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) dodal, že třímilionová výše pokuty je sice maximální limit, ale vláda tím nemůže argumentovat. „Rozhodně to neznamená, že každý, kdo něco poruší, dostane automaticky tři miliony. Ale je to tu a bude to tu ve hře. Když jsme projednávali zajišťovací příkaz k daňovým řízením, tak se také říkalo: »To je výjimečná záležitost, která se použije pětkrát, šestkrát do roka na extrémní případy, kde hrozí obrovská škoda státu.« S tím jsme to tady schválili. A co se děje dnes? Daňová správa je vydává jako na běžícím páse a likviduje jednu firmu za druhou,“ upozornil Wagenknecht.
Senátor poukázal na prezentaci vládního nařízení z úst vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO), který ve svém nedávném příspěvku na twitteru přiznal likvidační přístup vlády. „Vážení přátelé, s ohledem na šířící se epidemii jsme opět byli nuceni zavřít maloobchody, nicméně tentokráte jsme už vzali v potaz to, že nemůžeme prostě jednoduše zlikvidovat živnostníky a malé obchody,“ napsal Havlíček.
„Pan Havlíček se podnikatelům vysmívá do očí. Vy se jim jako vláda vysmíváte do očí. Pak od nich chcete, aby byli poslušní, a ještě jim budete vyhrožovat pokutou? Myslím si, že přístup současné vlády je neseriózní, ať jsem korektní,“ uzavřel Wagenknecht.
I na tyto argumenty Hamáček v senátu zareagoval. „Já jsem nikdy neříkal, že krizová opatření vlády jsou geniální, že tam nejsou chyby, že jsou vynikající. Já jsem pouze protestoval proti argumentaci, že jsou vydávána nějak pokoutně. Jsou vydávána v souladu se zákonem, to znamená, že o nich vláda hlasuje a vycházejí ve sbírce zákonů. Samozřejmě že nejsou ideální. Samozřejmě že ta vláda udělala spoustu chyb, o tom žádná, chyby děláme všichni. Netvrdím, že všechno to, co opustilo Strakovu akademii, bylo geniální a správné, ale byla to reakce podle našeho nejlepšího vědomí,“ prohlásil Hamáček.
Senátoři však na vládní návrh nakonec nepřistoupili. Horní hranice sankcí je podle nich neúměrně přísná a pokuty by vedly k likvidaci firem a živnostníků. Novela krizového zákona se tak vrátí zpět do sněmovny – ta může veto horní komory přehlasovat.