Jihočeský hejtman a bývalý lánský pučista Jiří Zimola se v hlavní zpravodajské relaci České televize Události nechal slyšet, že Andrej Babiš se chová „férově“ a na ministerstvu financí se „snaží pracovat ve prospěch státu“. „Mě těší, že jsme s Andrejem Babišem byli schopni najít společnou linku v rámci toho, co si myslíme, že by v politice fér být mělo,“ prohlásil Zimola, který v Jihočeském kraji vytvořil koalici právě s Babišovým hnutím ANO a Jihočechy 2012.
Zimola dal zároveň najevo nesouhlas s obsahem dopisu premiéra a předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky členům strany, v němž Sobotka bez obalu pojmenoval politiku Andreje Babiše, který podle něj agresivně vykrádá témata ČSSD, přivlastňuje si její úspěchy a vede proti koaličnímu partnerovi prostřednictvím svých médií dehonestující kampaň.
Zimola má naopak pro predátora moci Babiše velké pochopení. „Jsem zvyklý, že politika je souboj. Stěžovat si, že soupeř hraje tvrdě, mi přijde skoro zbytečné,“ prohlásil Zimola. ČSSD se podle něj musí přizpůsobit. Náramně si v tom notoval se svojí hejtmanskou kolegyní ze Středočeského kraje, babišistkou Pokornou Jermanovou. Podle ní Sobotka zbytečně „zmatkuje“. „Není náš cíl někoho dehonestovat a ničit. Lidé nám dali důvěru, protože děláme politiku jinak,“ tvrdí Jermanová. Premiér prý „někdy volí prohlášení, která by ve své funkci neměl,“ pokárala Sobotku hejtmanka a místopředsedkyně Babišova hnutí.
A do nelítostné kritiky svého stranického šéfa, kterého (zajisté po zásluze) ohrožuje z jedné strany Babiš a z druhé strany prezident Zeman, se v Událostech pustil i Zimola. Dává mu vinu za volební neúspěch ČSSD, protože Babiš prý „dokáže lépe prodat výsledky své práce“. Aby ne, když k tomu má k dispozici vlastní celostátní média, v podstatě neomezené peníze na marketing, pocházející mimo jiné z obchodů se státem a státních dotací, a za sebou servisní stranu, která funguje jako firma s Babišem v roli generálního ředitele. Kdyby se kterýkoli z jejích členů zachoval k Babišovi tak, jako se chová Zimola k Sobotkovi, oligarcha by s ním okamžitě a nemilosrdně zametl.
Zimola nejenže se Sobotky v debatě s politickou konkurentkou nezastal, ale naopak ho veřejně vyzval k rezignaci, když prohlásil, že Sobotka „musí zvážit, nakolik jeho působení v roli trenéra je pro celý tým prospěšné“. Hejtman v té souvislosti zopakoval svůj návrh na oddělení funkce premiéra a předsedy ČSSD, který Sobotka už dříve odmítl. Kdyby se prý Sobotka vzdal předsednické funkce, sociální demokracie by našla kandidáty, kteří by po něm mohli „převzít štafetový kolík“.
[ctete]86263[/ctete]
Takové vyjádření v televizi je za současné politické situace vyložený podraz. Nejde tu o to, zda Sobotka je, nebo není dobrým předsedou ČSSD. To nechť si sociální demokraté vyřeší mezi sebou a na stranickém sjezdu. Ovšem právě a pouze tam, nikoli v diskusi s hlavním politickým konkurentem, který se snaží ČSSD všemi prostředky zničit a odstavit do role, v jaké skončily strany demokratické opozice ODS a TOP 09. ČSSD tak v současné době představuje pro Babiše jedinou překážku na cestě k absolutnímu uchopení moci. Ovšem s lidmi, jako je pan Zimola, ji už dlouho představovat nebude. Spolustraníci by měli zbystřit a vnímat takové jednání jako otevřenou kolaboraci.
Oligarcha a šíbr Babiš je tedy podle hejtmana Zimoly férový. Ze všeho „nejférovější“ by ovšem byl, kdyby Zimolovi umožnil stát se předsedou asociace krajů. Zimola o tento post vehementně usiluje a zjevně je ochoten obětovat mu nejen Bohuslava Sobotku, ale i celou ČSSD. V cestě k Zimolově zvolení stojí právě Babišovo ANO, které si dělá samo zálusk na předsednické místo v asociaci a Zimolu (zatím) odmítá podpořit.
Babiš ovšem může tento post Zimolovi nakonec nepřenechat výměnou za pomoc při likvidaci či ještě větším oslabení Sobotky. Na funkci předsedy asociace krajů Babišovi zase tak moc nezáleží, určitě ne tolik jako na premiérském křesle nebo na ovládnutí ministerstva vnitra. To se ostatně ukázalo už při jednáních o krajských koalicích, kde byl Babiš ochoten koaličním partnerům v lecčems takticky ustoupit.
Zimola jen teď musí rychle ukázat, že Babišovi za takový obchod stojí. Jinými slovy, musí osvědčit, že má v ČSSD takový vliv, aby ji pomohl ještě více rozvrátit. Babišovi totiž samozřejmě nejde o skalp Bohuslava Sobotky, nýbrž o to, aby oslabenou ČSSD dorazil otevřený vnitřní rozkol a rozvrat. V tom má Babiš obrovskou konkurenční výhodu, protože jeho samotného žádná vnitrostranická opozice neohrožuje a nikdy ohrožovat nebude.
Spolu s čerstvě zveřejněnou informací, že poslanec a další z někdejších lánských pučistů Jeroným Tejc se bude na březnovém sjezdu ucházet o post prvního místopředsedy ČSSD, to rok před volbami do Poslanecké sněmovny nevěstí pro stranu nic dobrého.
[ctete]86777[/ctete]
■ ■ ■
Hejtman Zimola se 26. října 2013 po sečtení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny zúčastnil společně se svými stranickými kolegy Michalem Haškem, Zdeňkem Škromachem, Jeronýmem Tejcem a Milanem Chovancem utajované lánské schůzky s prezidentem Zemanem, po které 20 z 33 členů předsednictva ČSSD vyzvalo Bohuslava Sobotku k odstoupení. Když se lánský puč provalil, rezignoval Zimola kvůli lhaní o lánské schůzce na členství v předsednictvu a výkonném výboru ČSSD, poslanecký mandát a post hejtmana si ale ponechal.