Vytlačení Islámského státu z posledního území, které ovládal u syrsko-tureckých hranic, mu v podstatě přerušilo veškeré zásobovací spojení s vnějším světem. To může oslabit jeho schopnost ubránit poslední bašty – Rakku v Sýrii a Mosul v Iráku, píše agentura AP. Islámský stát ztrácí území díky ofenzivě zahraničních sil už několik měsíců. Schyluje se k ofenzivě iráckých jednotek podporovaných Američany v Mosulu a nejspíš i v městě Rakka, kde ji možná povedou kurdské milice.
Mnoho lidí se však obává, že jestli Islámský stát ztratí moc docela, soustředí se na teroristické útoky na civilisty v regionu i na Západě. Začal by se tak víc podobat Al-Káidě.
V Sýrii dobyli povstalci podporovaní Tureckem džihádisty ovládaný významný hraniční přechod Džarábulus. V březnu vyhnala radikály syrská armáda s pomocí ruského bombardování ze syrské Palmýry. Nálety koalice vedené Američany zabily několik zakládajících členů Islámského státu, včetně hlavního stratéga Abú Muhammada Adnáního a jakéhosi „ministra války“ Umara Šišáního. Také v Iráku přišel Islámský stát o řadu měst v čele s Fallúdžou, Ramádí a Tikrítem. A nedávno irácké vojsko dobylo Kajáru nedaleko Mosulu.
Islámský stát vládl svému takzvanému chalífátu s mimořádnou krutostí. Zabil a vyhnal z domovů tisíce lidí a zmasakroval a zotročil menšiny, jako jsou jezídové v Iráku. Vyháněl i křesťany, homosexuály shazoval z výškových budov a vraždy zajatců si nahrával na video a zveřejňoval na internetu.
Jednou z nejhorších vražd bylo zabití 1700 iráckých vojáků ve Speicherově táboře před dvěma lety. V Sýrii zřejmě povraždil až tisíc příslušníků kmene Šuajtát.
Kromě vraždění také Islámský stát zničil, co mohl. Poškodil nebo srovnal se zemí řadu archeologických památek, jako Belův chrám v Palmýře z roku 32 našeho letopočtu, nebo tamější chrám Baal-Shamin. V Iráku džihádisté zcela rozvrátili tři tisíce let starý Nimrúd a dva tisíce let starou Hatru. Obě města byla na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Oslovený libanonský politolog Hilál Chašán je přesvědčen, že Islámský stát „v současném formátu“ končí a nedokáže už vytvořit životaschopný státní útvar. Stane se z něj decentralizovaná organizace, která se rozptýlí v komunitách, jimž dosud vládla, „jako sůl ve vodě“, soudí expert.
Irácký novinář Dana Džalál však varuje, že džihádisté mohou být ještě nebezpečnější než teď. „Oholí si vousy, změní oděv a přidají se k organizacím, které nejsou považovány za teroristické,“ obává se Džalál. A pak budou provádět stejně smrtonosné útoky jako ve Francii, Belgii, Turecku, Iráku a dalších zemích.
Také ředitel FBI James Comey souhlasí, že extremisté budou i v následujících letech působit problémy Evropě – ale také americkým národním zájmům.
Comey odhaduje, že chalífát Islámského státu se sice zhroutí, ale jeho rozpad bude představovat hrozbu ještě pět let. A během tohoto rozpadu vyklouznou do světa stovky bojem zocelených bojovníků.
Podle Comeyho půjdou mnozí z nich do Evropy a budou se snažit „udržet pověst Islámského státu“ teroristickými útoky. Někteří však zamíří do Ameriky.
Ředitel FBI je však zároveň přesvědčen, že Islámský stát přijde se ztrátou území i o schopnost produkovat „rafinovanou propagandu, která přesvědčovala narušené jedince, aby podnikali násilné činy“, cituje čerstvou předpověď Jamese Comeyho agentura AP.
Koalice pod vedením Američanů se v Sýrii zaměřuje nejen na Islámský stát, ale i na radikály napojené na Al-Káidu. Média dnes oznámila další úspěšný zásah – americké letouny zabily velitele syrských islamistických rebelů Abú Hadžíra Homsího, dodává server katarské televizní stanice Al-Džazíra.
Homsí byl zakládajícím členem skupiny Džabhát Fatah al-Šam, která byla dříve známa jako Fronta an-Nusra. Americká bomba ho zasáhla na schůzce s veliteli skupiny v provincii Aleppo. Povstalci jeho smrt potvrdili. Americká koalice bombarduje velitele Fronty an-Nusra často a někdy zabije i civilisty.
Nejnovější útok je však první od července, kdy si skupina změnila jméno a oznámila ukončení vztahů s Al-Káidou. Změna ji měla přiblížit Syřanům, kterým se styky s Al-Káidou nelíbily. Spojené státy však skupinu dál považují za teroristickou.