Jak ministr Hamáček věcností a klidem převálcoval Andreje Babiše

Eric Drooker

Ministr vnitra Jan Hamáček. Ten, co na sobě nechá dříví štípat a jménem ČSSD, kterou pomalu posílá do politického hrobu, vždycky nakonec ustoupí. Ustoupil i v neděli, když bylo oznámeno, že nebude řídit Ústřední krizový štáb, ač to je ze zákona jeho pravomoc. A přesto si z tiskové konference, na které vláda oznámila karanténu pro celé Česko, odnáší vítězství.

Věcný, přesvědčivý a nakonec i rázný. Tak se dá popsat Hamáčkův výstup před kamerami. Ač na začátku vyvolalo úsměv, že jako jediný dorazil v červené mikině a džínách, nejspíš se právě jemu podařilo nejlépe vysvětlit, co se děje. Vedle unaveného a zjevně nervózního Babiše, který není schopen srozumitelně sdělit občanům vůbec nic, ministr vnitra tentokrát skutečně vynikl.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Babiš nejprve přečetl to nejdůležitější z několikahodinového jednání vlády. Nesrozumitelně, jednotvárně, bez snahy o to, aby občané věděli, co se bude dít. Navíc se později ukázalo, že dětinsky trval na tom, aby Hamáček neřídil krizový štáb a on sám nemusel ustoupit do pozadí, ač by to bylo jednoznačně dobré řešení. Doufejme, že se to stane i tak, protože to poslední, co se Babišovi daří, je uklidnění situace.

Ta nejdůležitější část ale přišla na konci, vlastně už v pondělí po půlnoci, kdy vládní opatření začala platit. Hamáček opakovaně odpovídal na dotazy, co se lidem stane, pokud poruší karanténu a budou se například někde shlukovat. „Těm lidem hrozí to, že někoho nakazí a on pak umře,“ řekl.

Babiš doplnil, že se přece schválilo, že šíření koronaviru je trestný čin. „Jasně že to je ve finále trestný čin, ale já se tady snažím přesvědčit lidi, ať uvažujou hlavou a dělají všechno pro to, aby se nám tady nestalo to, co v Itálii,“ prohlásil Hamáček.

Oproti Babišovi jako nebe a dudy. Nejspíš proto premiér nechce, aby jeho ministr vnitra řídil krizový štáb – ukázalo by se, kdo se jak chová v krizi. To už nicméně český předseda vlády prohrál na plné čáře. A jelikož jej v televizi sleduje celý národ, někde při tiskové konferenci číslo 357 to lidem jistě dojde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články