Příležitost v historicky výjimečné poptávce po rouškách spatřil japonský startup Donut Robotics. Jejich chytrá rouška dokáže připojením přes chytrý telefon zesílit hlas nositele nebo jej v reálném čase překládat až do osmi cizích jazyků. Přes všechny vymoženosti však svého majitele před přenosem koronaviru neochrání.
Chytrá rouška má pomoci s komunikací a díky možnosti zesílení hlasu také s dodržováním bezpečnostních odstupů. Kvůli otvorům na dýchání na přední straně ale před virem nechrání. Je navržena tak, aby pod ní její nositelé měli ještě standardní papírovou roušku, jak CNN vysvětlil šéf společnosti Taisuke Ono.
Rouška ovládá osm jazyků, konkrétně zvládá překládat z japonštiny do čínštiny, vietnamštiny, angličtiny, francouzštiny, indonéštiny, španělštiny a korejštiny.
Firma s nápadem přišla potom, co pandemie ohrozila její existenci. Startup Donut Robotics vznikl v roce 2014 a jeho zakladatelé Taisuke Ono a Takafumi Okabe s pomocí investora vyvíjeli robota jménem Cinnamon, který by na japonských letištích pomáhal cestujícím s orientací a nahradil tak lidské pracovníky. Jeho prototyp také uměl překládat, rozuměl čtyřem jazykům. Potom, co koronavirus silně zasáhl letecký průmysl, ale firma musela přesunout své pole působnosti.
O elektronické roušky je v Japonsku velký zájem. Crowdfundingová kampaň na jejich výrobu během první půlhodiny vybrala v přepočtu přes pět milionů korun. V druhém kole kampaně se potom firmě podařilo vybrat dokonce dalších 11 milionů. První zájemci si roušku budou moci zakoupit už koncem tohoto roku. Její cena se bude pohybovat mezi 40 a 50 dolary.