ANALÝZA / Kdo je vlastně Vladimir Putin jako osobnost? To je stejná otázka, jakou si kladli Američané za druhé světové války o tehdejším německém vůdci. Znát odpověď by mohlo být dost praktické, když s někým válčíte, byť válku vyhrají vojáci a zbraně. Dva roky od invaze na Ukrajinu, když si svět není jistý, jestli je pán Kremlu schopen zmáčknout jaderný knoflík, nejde jen o intelektuální hru.
„Jeho osobnost není jednoduchá, skrývá mnoho rozporů a vnitřních konfliktů, charakter tohoto člověka není vůbec jednoduchý a jistě to potvrdí i lidé jemu blízcí,“ soudí autorka rozboru Putinova písma a odborná grafoložka Inessa Goldbergová. Své závěry zdůvodňuje popisem toho, co na kousku papíru popsaném Putinem viděla, což by nám laikům moc neřeklo. Stejně jako u jiných expertů se musíme spolehnout na odbornost a porovnat její závěry s tím, co říkají další odborníci.
„Faktem je, že tento člověk musel během svého života nasát jako houba neuvěřitelné množství negativních a těžkých životních zkušeností. V kombinaci s jeho poměrně dramatickým vnímáním to vše mělo velký vliv na jeho osobnost a zanechalo na něm nesmazatelnou stopu,“ píše dále Goldbergová.
„Autor tohoto úryvku je velmi ztuhlý, a to jak po stránce svalové, tak i psychické, i když, cítě to a chtěje se zbavit nenáviděné nejistoty a nízkého sebevědomí nebo je alespoň zakrýt, snaží se ze všech sil kompenzovat své problémy v oblasti intelektuální, duchovní, racionální… Je typem člověka, který se uzavírá a žije ‚na vlastní pěst‘, a existující nedůvěra a přehnaná opatrnost vůči lidem je přirozená… Jedná se o člověka s vysoce vyvinutou, nadprůměrnou inteligencí, vzácného individualistu, nutně majícího na vše svůj vlastní, odlišný názor. Nemá však harmonickou přizpůsobivost,“ dočteme se v posudku.
Kromě toho expertka z písma vyčetla, že u pisatele se silně projevuje „syndrom oběti“, jakási „uraženecká mentalita“, kdy se osobnost cítí stále v roli uráženého a diskriminovaného. Takoví lidé jsou často schopni svou náladou nakazit a vést k ní další uražené lidi, v jejichž duši najdou stejnou emoční odezvu tóny hněvu, slova o právech a nespravedlnosti. Jeho zásady, hodnoty, sebeovládání jsou někdy příliš tvrdé a mohou ho přivést do slepé uličky. Nemá flexibilitu diplomata. Myslí globálně, neprakticky. Pokud jde o jeho myšlení, je logické, ale s velkým podílem intuitivních schopností. Právě jeho intuitivní „talent“ často více než kompenzuje nedostatek praktičnosti.
Putin je předmětem zájmu mnoha psychologů. Je třeba mít na paměti, že jde o analýzy dělané na dálku, protože kremelského vůdce nemohli osobně vyšetřovat. Musí se spolehnout na jeho projevy, řeč těla, svědectví lidí, kteří ho poznali zblízka a teď už do jeho okruhu nepatří. Ti poslední mohou mluvit svobodně, jejich líčení je ale nepochybně ovlivněné jejich osobním postojem. Putin také kdysi vyprávěl zážitky ze svého života, které můžeme ověřit jen částečně, ale zároveň i to přinejmenším vypovídá, jaký obraz si o sobě vytváří a chce předložit druhým. Pak by mělo smysl to vzít v úvahu i tehdy, kdyby Putin lhal nebo si špatně pamatoval.
Co říkají další experti?
Ruský diktátor vykazuje paranoidní chování a řadu dalších faktorů spojených se stárnutím organismu, řekl psycholog Dmitrij Popov ve vysílání televizního kanálu FREEDOM TV. Podle něj jsou u Putina patrné paranoidní projevy, extrémně úzkostný zájem o vlastní bezpečnost a prodloužení života. A dalším rysem je sobectví.
„Sobectví je rysem naprosté většiny gerontů. V průběhu času čelí mnoha výzvám, které musí překonávat sami… celou řadu faktorů spojených se stárnutím. V souladu s tím se rozvíjí egoismus, který ukazuje, že zájmy druhých berou v úvahu stále méně,“ říká psycholog. Kromě toho se Putin stává podrážděnějším a je u něj zjevná určitá infantilizace myšlení. Odpovídá na otázky dětinskými průpovídkami a říkankami.
„Navíc s věkem vážně klesá kvalita pozornosti, kvalita paměti, kvalita myšlení a logiky. To vše se také projeví, když Putin začne produkovat něco, co nebylo naprogramováno nebo to nepřečte z čtečky nebo z papíru nebo mu to nikdo nenapoví do ucha. Mimochodem, je fakt, že mu napovídají (do sluchátka) často. Někdy je hlasitost tak vysoká, že je to v mikrofonu slyšet,“ shrnul Dmitrij Popov.
James Fallon, americký psychiatr a profesor na Kalifornské univerzitě, který se specializuje na psychopatické poruchy osobnosti, nepochybuje o tom, že Putin je typický psychopat, který nad sebou ztrácí kontrolu. Profesor je přesvědčen, že v takové situaci je mimořádně nebezpečný a zcela schopný použít jaderné zbraně. Psychiatr radí Západu, aby nedával najevo slabost, ale také aby nedělal „prudké pohyby“.
„Již několik let sleduji jednání Vladimira Putina a snažím se studovat a rekonstruovat jeho myšlenkové pochody při rozhodování. Měl jsem možnost hovořit s bývalými šéfy Ukrajiny, stejně jako s vedením Ruska, Čečenska, Běloruska a Německa a přečíst si vše, co jsem o jeho výchově a formování našel. Nemůžete jen tak někoho vidět v televizi a říct si ‚to je psychopat‘. Ale podle mého názoru měl Putin skutečně důležité předpoklady pro rozvoj takzvaných poruch osobnosti typu Cluster B – těch nejnebezpečnějších, včetně psychopatie a narcistické poruchy osobnosti,“ říká Fallon.
Psychopat se zdá být normální a dělá vše pro to, aby tuto iluzi udržel, ale všichni psychopati se vyznačují nízkou emoční empatií. Jsou to manipulátoři, sobci a agresoři nejvyššího stupně. Neznají lítost, výčitky svědomí ani vinu. Projevují bezcitnost a staví se nad všechny ostatní.
„Psychopati jsou druhem vnitrodruhových predátorů, jejichž kořistí jsou ostatní lidé. Jako každého agresora je provokuje slabost. Hlavním darem psychopatů je číst emoce a motivace druhých lidí na pozadí neschopnosti je prožívat,“ popisuje Fallon.
„Psychopati rozumí tomu, jak se cítíte. Nahlížení do hlav druhých lidí je základem jejich existence. Normální člověk s touto schopností se spíše pokusí pomoci někomu, kdo je ve stresu, zatímco psychopat využije slabosti a izolace druhého, aby ve vhodnou chvíli udeřil. Putinovou klíčovou metodou je zabránit svým protivníkům, aby se stali silnějšími. Udeří v okamžiku jejich největší slabosti. Disciplinovaní psychopati mají trpělivost čekat měsíce, roky, dokonce i deset let, dokud jejich oběť neprojeví zranitelnost… Soudě podle jeho nedávného chování jsou v něm také sadistické rysy.“
Rozbor psychiatra Jamese Fallona je velmi dlouhý. Pokud se ale chceme zneklidnit, úplně stačí už jen jedna pasáž.
„Putinovo chování vykazuje známky vážného duševního zmatku. Nemá smysl hádat, co přesně ho způsobilo, může to být cokoli od terciární syfilidy a nádorů až po neurodegenerativní onemocnění, ale soudě podle toho, že Putin přešel od nabubřelého narcismu k paranoie, k otevřeně nepřátelskému, nutkavému a nevyrovnanému chování, v jeho mozku, například v dolní části prefrontální kůry a předním spánkovém laloku, už pravděpodobně probíhají nějaké degenerativní procesy. Putin nikdy nebyl známý svou impulzivitou, ale nyní je neproniknutelná pokerová tvář agenta KGB minulostí. Došlo k hlubokým změnám a hypotéza o neurodegenerativním onemocnění tomu odpovídá,“ mínil psychiatr v červenci 2022.
Dva roky války na Ukrajině, pokračování v brutálním útisku jakékoli domácí opozice a poskytnutí prostoru pro řádění nejtemnějších živlů ukazují, že experti se v odhadech negativních rysů Putinovy osobnosti nemýlili.