NÁZOR / Je to zvláštní jev. Člověk by očekával, že když už někdo věří zcela absurdním nesmyslům, které provozuje ruská propaganda, tak bude ve své víře aspoň důsledný. Přesto vidíme, že porucha myšlení u některých osob došla tak daleko, že přísun informací není pro ně nijak důležitý.
Základní tezí těchto lidí je, že Putin a Rusko všechno dělají správně, a nenechají si to vyvrátit dokonce ani tím, co Putin sám vyhlašuje. Že nemůžeme od lidí očekáváte příliš kvalitní paměť, není překvapení, bylo tomu tak vždycky. Někomu se tak z paměti velmi snadno vytratilo, jak z Moskvy před dvěma lety hlásili, že jsou u ukrajinských hranic jednotky ruské armády pouze na cvičení a že už se stejně stahují. To stažení ovšem proběhlo ze dne na den směrem na Ukrajinu. Takzvané stahování dodnes neskončilo, ani po dvou letech.
Odhalit lhaní ruské propagandy není obtížné ani v případě, že někdo sleduje pouze ruské prameny. Oddaní Putinovi věřící a kolaboranti ovšem nejspíš konzumují pouze výkřiky z druhotných zdrojů, a co říká Putin, nebo co píše agentura TASS a co sděluje oficiální statistický úřad Rosstat, se k nim nějak nedostane.
Putin tak například jeden rok vyhlásil, že ruský stát nemá nic společného se soukromou armádou wagnerovců Jevgenije Prigožina. Načež skoro přesně za rok tentýž Putin tvrdil, že wagnerovce ruský stát zcela platil. „Chci na to upozornit a chci, aby o tom všichni věděli: Wagner Group byla plně hrazena státem,“ pravil vůdce. „Před rokem jsem s Putinem mluvil a on mě ujistil, že Rusko nemá se skupinou Wagner nic společného,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron během Mnichovské bezpečnostní konference v červnu 2023. Normální člověk by v tom viděl jistý rozpor. Rusko opakovaně popíralo svou vojenskou přítomnost při anexi Krymu. V prosinci 2015 Putin přiznal, že tam vojáci byli, jen je jinak nazval. „Nikdy jsme neřekli, že tam nejsou lidé, kteří plní určité úkoly, včetně vojenské sféry.“ Jasně, místo války je speciální vojenská operace, místo vojáků lidé z vojenské sféry.
Vladimir Putin vyhlašuje, že cíle invaze na Ukrajinu jsou pořád stejné. Tedy takzvaná denacifikace a demilitarizace Ukrajiny. Protože podle Moskvy je současná vláda v Kyjevě nacistická, neznamená to nic jiného než sesazení tamní vlády a prezidenta. Jak Putin nedávno řekl, jinak mír není možný.
Pokud by Putina brali zdejší kolaboranti a lidé slabšího úsudku vážně, věděli by, že všechny výzvy k mírovému jednání jsou naprostý nesmysl, protože pochopitelně představitelé žádného státu nebudou brát vážně jako výchozí podmínku, že budou sesazeni. Tím spíše, když byli zvoleni ve svobodných volbách, což je věc, kterou v Rusku vůbec neznají.
Věřit tomu, že válka na Ukrajině se nás netýká, když probíhá jeden den cesty autem od našich hranic, je pomatené. Stejně tak se nás samozřejmě týká válka, která způsobila, že k nám přišlo asi 300 tisíc uprchlíků. Pokud by Ukrajina náhodou prohrála, což si zdejší fanoušci Putinova zločinného režimu samozřejmě přejí, znamenalo by to, že uprchlíků nebudou statisíce, ale miliony. Po tom, co předvedl ruský režim na okupovaných územích, tedy zabíjení a mučení lidí, deportace, brutální nátlak na přijetí ruského občanství a celá zbořená města, by samozřejmě v něčem takovém nikdo dobrovolně nechtěl žít. Tuto uprchlickou vlnu by nikdo nezastavil, ani kdyby chtěl, civilizované země by ji samozřejmě nezastavovaly. Jak by se potom tvářili Tomio Okamura a senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, až tu počet uprchlíků naroste desetinásobně, by byl velmi zajímavý pohled.
Proto je v našem zájmu a v zájmu celé Evropy Ukrajinu podpořit, a to především dodávkami zbraní a finanční pomocí. Fronta na Ukrajině je naší frontou a zásadní chybou bylo, že větší pomoc Ukrajině přišla se zpožděním několika měsíců, takže Rusové stačili vybudovat silné obranné linie, čímž se všechno nesmírně zkomplikovalo. Zbabělost a váhání znamenají, že se musí zbytečně zaplatit vysoká cena na životech i majetku a znamená to i ekonomický pokles celého evropského kontinentu. Proto je třeba přivítat, že se Česko za Ukrajinu postavilo jako jedna z prvních zemí a že i nyní vyvíjí úsilí, aby Ukrajina dostala všechno potřebné pro svou obranu.
„Ukrajina potřebuje munici a potřebné vybavení, aby uhájila svoji svobodu. Musíme podpořit investice do evropského obranného průmyslu a navýšit jeho kapacity. Protože ve hře je svoboda a bezpečnost celé Evropy. Jakýkoliv úspěch Ruska ho povzbudí jen k další agresi,“ cituje prezidenta Petra Pavla jeho účet na síti X. Řekl to v debatě na Mnichovské bezpečnostní konferenci.
„Identifikovali jsme půl milionu kusů munice ráže 155 milimetrů a 300 tisíc kusů munice ráže 122 milimetrů,“ řekl také Pavel. Server Politico na počátku února napsal, že Česko se zajímá o munici od zbrojních firem například v Jižní Koreji, Turecku či Jihoafrické republice., ale prezident sám konkrétní země neupřesnil.
„Z pochopitelných důvodů to není možné. Kdyby to tak bylo, tak by to ty země na Ukrajinu doručily samy. Z politických důvodů to ale třeba nevidí jako průchozí,“ vysvětlil prezident.
Pokud se toto podaří, bude to velký úspěch naší diplomacie a můžeme být rádi, že na Hradě nesedí takzvaný „diplomat“ Andrej Babiš, který dodnes nedodal ani slíbené roušky.
Kolaboranti a dezinformátoři budou nepochybně dál takzvaně bojovat za mír a pokoušet se Ukrajinu co nejvíc oslabit. Na špatné místo v historii se postavili sami a přes svou nevelkou schopnost úsudku to nakonec pochopí i oni.