Jednání s Ruskem se dnes vedou na bojišti. Rus rozumí jen síle, řekl ministr zahraničí Dmytro Kuleba

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba (Eduard Križanivskij / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba | FOTO: Eduard Križanivskij / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba prohlásil, že Ukrajina nevylučuje jednání s Ruskem, ale je připravena s ním souhlasit, až když dojde na úplné obnovení územní celistvosti.

„Nikdo nevylučuje možnost jednání. Každá válka jednáním končí, ale je otázka, v jaké pozici sedíte u jednacího stolu. Dnes se jednání s Ruskem vedou na bojišti,“ řekl ministr a dodal, že to je „jediný typ vyjednávání, kterému Rusko rozumí“.

(Týdeník FORUM)

Podle jeho vyjádření je však Ukrajina připravena zasednout k jednacímu stolu. Ovšem až ve chvíli, kdy dojde k úplné obnově územní celistvosti Ukrajiny. Navíc se podle Kuleby i mezinárodní partneři shodují, že v tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by Rusko bylo připraveno na tak vážná jednání, nebo že podmínky pro taková jednání již existují.

Dmytro Kuleba také dodal, že „část území Ukrajiny bude osvobozena vojenskými prostředky a část možná diplomatickými prostředky“. Navíc poznamenal, že ve chvíli, kdy Rusko vydá opravdu „vážný signál připravenosti k jednání“, pak Ukrajina i její partneři budou muset „velmi pečlivě analyzovat, proč tento signál přišel“.

Ukrajinský ministr zahraničí věří, že Rusko projeví „vážný zájem o skutečná jednání ve chvíli, kdy si uvědomí, že jeho pozice byly maximálně oslabeny a nedokáže udržet ani to, čeho se zmocnilo, a smíří se s tím.“

Rusům podle Kuleby nepůjde ani tak o „zachování tváře“, jako hlavně o zachování toho, co budou v té době ovládat. Jenže jak ministr sám namítl: „Vyvstává logická otázka: pokud v tuto chvíli budeme v úspěšné ofenzivě a osvobodíme svá území, tak proč bychom měli s agresorem jakkoliv vyjednávat?“

Dmytro Kuleba shrnul stanovisko Ukrajiny do jasného poselství směrem k agresorům. „Naším konečným cílem je osvobození našich území. Nebojujeme s nimi proto, abychom si sedli a někde se dohodli, že tady zůstanou,“ prohlásil ministr.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články