Jermanová se s úřadem loučí pokutou: Zneužila krajské noviny pro kampaň ANO

Rozhovor s odstupující hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou v zářijovém čísle krajského měsíčníku Středočech. ()

Odstupující hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová porušila zákaz dělání volební kampaně v krajských novinách, píší Seznam Zprávy. Středočeský kraj musel zaplatit pokutu 18 tisíc korun.

Pokutu kraj dostal za zářijový rozhovor s Jermanovou, který Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran označil jako jednoznačnou volební kampaň. Zákon přitom takový obsah v krajských nebo obecních novinách zakazuje. Pro zneužití krajského listu Středočech k politické propagaci také v září podal jeden z občanů na hnutí ANO trestní oznámení, o případu jsme psali zde.

Podle úřadu článek propaguje myšlenku, že se lidem ve Středočeském kraji daří dobře díky hnutí ANO, které by v nadcházejících volbách měli volit. Jermanová v rozhovoru prosperitu kraje s hnutím přímo spojuje: „Hnutí ANO v našem kraji splnilo za poslední čtyři roky naprostou většinu volebního programu a díky tomu je Středočeský kraj po dvaceti letech v nejlepší kondici.”

Hejtmanka v rozhovoru vyzdvihuje, jak vedení kraje masivně investovalo do nemocnice, pro kterou má další miliardy připravené. Také popisuje, jak skloubila roli matky a zároveň manažerky  a mluví o své pozici ženy v muži dominované oblasti.

Není to poprvé, co se jméno odstupující středočeské hejtmanky objevuje ve spojitosti s krajskými novinami Středočech. Před měsícem jsme psali o tom, že Středočeský kraj pod vedením Jermanové uzavřel smlouvu s premiérovým vydavatelstvím Mafra na tisk tohoto měsíčníku.

O firmě, která tisk provede, se rozhodovalo prostřednictvím veřejné soutěže, do které šla Mafra s částkou 10,6 milionu korun a porazila společnost Z+M Partner z Ostravy, která zhotovení zakázky nabídla za 6,5 milionu, a firmu Asagraph, která šla do soutěže s cenou 16,9 milionu korun. Ve smlouvě podepsané v půlce června je ale částka, kterou Středočeský kraj vydavatelství Mafra vyplatí, mnohem vyšší: 17,7 milionu korun bez DPH.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]