NÁZOR / Po víkendovém dění, kterému se zatím říká převrat, než se zjistí, co to vlastně bylo, se Rusko proměnilo v takový blázinec, že to zaráží i tamní otrlé pozorovatele. Po skončení vzpoury, kterou nebylo třeba potlačovat, protože si ji Jevgenij Prigožin rozmyslel, nebyli žoldáci sestřelující pro ukrácení chvíle armádní vrtulníky nijak potrestání. Na vlastizradu se zapomnělo. Vůdce Putin se poté odebral do Dagestánu, aby řešil problémy rozvoje turistiky. Radost kalí jen to, že i oddaní vlastenci už pochybují, že to byl skutečně on. To bylo zatím téma spíš pro bulvár na Západě.
„Zatímco osoba vzdáleně připomínající prezidenta (a aniž by bylo třeba dodržovat dvoutýdenní karanténu nutnou k tomu, aby se k němu někdo dostal) se potulovala po Derbentu. Hrdina Ruska Jevgenij Prigožin cestoval po Moskvě a pak po Petěrburgu, (kde se, jak se zdá, nyní nachází). Významného občana, který byl nedávno obviněn z převratu, nikdo nezadrží, ačkoliv celá země oplakává ne méně než deset bojových pilotů, kteří jeho vinou zahynuli. Poslouchejte, občané: Existuje v naší zemi nějaký zákon, který by se měl dodržovat? Nebo je v pořádku dělat cokoli?,“ ptá se separatista Igor Girkin.
„Proč se Putin v Kremlu setkává s návštěvníky po dvoutýdenní karanténě a s velkým odstupem, zatímco v Derbentu se klidně pohybuje v davu a některé občany dokonce objímá a líbá? Jak může jeho ochranka za takových okolností zajistit fyzickou bezpečnost prezidenta? Něco tu nehraje, vypadá to jako divadelní představení, v němž Putin není skutečným Putinem,“ táže se zase telegramový kanál Černý plukovník V. Alksnis.
Diskuse o tom, jestli Putin používá dvojníky, je zábavným osvěžením, ale prokázat se to dá jen velmi těžko. Nedávno se ovšem Putin, pokud jsou pravdivé udávané časové údaje, objevil na dvou místech prakticky najednou. Možnosti jsou jen dvě, přinejmenším jedna z těch osob nebyla Putinem, nebo Kreml vydával Putinovo setkání s činovníky za přímý přenos, když to byl záznam.
Počet Putinů by sám o sobě ještě nevadil, potíž je s tím, že všichni Putinové plácají nesmysly. Girkin k tomu už jen rezignovaně píše, že dospěl k závěru, „Pozorováním jednání ruských úřadů po takzvané „vzpouře“ (kterou už nelze považovat za vzpouru, protože její účastníci nejsou úřady „vůbec“ stíháni) – jsem dospěl k závěru, „že náš prezident je úplně mimo“. „Zatímco pan Biden pravidelně plácá nesmysly a jeho administrativa je víceméně přiměřená, náš prezident se zbláznil, stejně jako celý vysoký státní aparát.“
Že už vůdce ani nekontroluje, aby si jeho výroky navzájem neodporovaly, je jen taková třešnička.
Putin 7. února 2022: „O Wagnerovi jsem již hovořil. Už jsem řekl, že ruský stát s tím nemá nic společného. Říkám to zcela zodpovědně, bez jakýchkoli okolků.“
Putin 27. června 2023: „Vydržování celé skupiny Wagner bylo plně zajištěno státem – z ministerstva obrany, ze státního rozpočtu, plně jsme financovali tuto skupinu“.
Pokud je Putinů víc, někdo by je měl koordinovat. Nestačí, že stejně vypadají, měli by v tom všem lhaní aspoň udržet nějakou kontinuitu. Tyhle rozpory a obraty o 180 stupňů hrozně komplikují život lidem, kteří by chtěli být loajální, ale v nějaký klíčový moment nevědí, co je momentálně správné a co by měli dělat, tak raději nedělají nic.
„Obecně lze velmi snadno určit, kdo z VIP osobností byl ve skutečnosti buď sympatizantem, nebo účastníkem ‚Prigožinovy vzpoury‘,“ píše na Telegramu Boris Myšljavcev, antropolog a politický konzultant. „Stačí prostudovat informace na sociálních sítích: kteří gubernátoři, poslanci, ministři odsoudili Prigožina PŘED 9. hodinou moskevského času, tedy před prezidentovým projevem. Řeknu rovnou, že podle mých informací se proti vzpouře otevřeně vyslovil pouze JEDEN gubernátor. Poslance Státní dumy a senátory jsem nepočítal, ale je jich doslova jen hrstka,“ odhaluje autor dezorientované nešťastníky.
Pak navrhuje, jak by se s takovými mělo zatočit. „Předpokládám, že každý z mlčících VIP by měl veřejně vypovídat o svém chování v ‚noci vzpoury‘. Obecně řečeno, pokud Rusko hodlá přežít tyto víry událostí, měly by být všechny tyto mlčící špičky smeteny. V Ruské federaci nebude žádná administrativní paralýza. Většina poslanců jsou jen zbytečné loutky. A výkonná moc má jednoduché řešení: nahradit lustrované němé politiky jejich náměstky,“ má pan Myšljavcev jasno.
Naivka. Není sebemenší důvod si myslet, že nějaký náměstek bude mít jinou míru loajality ke Kremlu, než má jeho šéf. To bude od moskevského dvora až po uklizečku někde na guberniálním úřadu všude stejné. Celé roky jsou všichni naučeni, že nejhorší ze všeho je jednat, když nepřišel zhora pokyn. Příliš se ukvapit se nevyplácí právě v okamžiku, kdy se něco mele v nejvyšších sférách, když nikdo neví, o co jde, kdo stojí za kým, kdo padne a kdo vyhraje, co je komedie a co je past. Ráno budete věrný, odpoledne to bude podezřelé a zítra už jste zrádce. Dnes je oficiálním výkladem konce Prigožinovy spanilé jízdy, že se kolem Putina všichni „semkli“. Nesemkl se skoro nikdo a většina lidí čekala, jak to dopadne. Chovali se zcela rozumně.
Vznešeně tomu dnes komentátoři říkají rozklad Putinovy vertikály moci. Nevýhodou takových vertikál je, že se poroučí shora dolů a poslouchá opačným směrem. Jak pokyn nepřijde, nebo jich nedorazí včas potřebné množství, nikdo nic neprovede, nebo něco nepochopí. Takhle padla berlínská zeď, protože soudruh Günter Schabowski na tiskové konferenci nevěděl, co má o nových předpisech o cestování vlastně říct, tak pravil, že platí hned. Zmatení pohraničníci přestali lidem v cestě do Západního Berlína bránit. Putin tehdy seděl jako bezvýznamný důstojník KGB v Drážďanech a trpěl, protože Moskva mlčela. Uplynulo pár desítek let a role se otočily. Dnes působí Putin jako osoba zmatená, šílená, neinformovaná, které se moc vymkla z rukou.
V rozvoji turistiky, na který se teď zaměřil, je ale mimořádně úspěšný. Nechal řadu občanů vycestovat na Ukrajinu, kde se jim líbí až tak, že se ani nevracejí. Někteří občané se tím nechali tak inspirovat, že ze země vycestovali sami a nelitovali na to prostředků.