KAN podává stížnost na prezidentskou volbu. Zeman prý vede hybridní kampaň

Billboardy Zeman znovu (ČTK)

Billboardy Zeman znovu | FOTO: ČTK

Protesty proti účasti Miloše Zemana v prezidentské kampani, kterou hlava státu neustále popírá, narůstají. Klub angažovaných nestraníků se rozhodl otevřeným dopisem obrátit na Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí a podat tak stížnost na možné porušení pravidel ze strany současného prezidenta a jeho spolupracovníků.

„Zatímco ostatní demokratičtí kandidáti si pravděpodobně plní zákonnou povinnost vést účetnictví a finanční toky realizovat přes transparentní účet, v případě prezidenta – kandidáta Ing. Miloše Zemana – není dodržován zákon o volbě prezidenta republiky, konkrétně § 36–38 (patrně v duchu toho, že je veřejně a dlouhodobě laicky a pokřiveně vykládána ústava, právní normy i rozhodnutí soudů),“ stojí v prohlášení KAN.

Ústřední rada Klubu angažovaných nestraníků, ve složení Jiří Domlátil, Marcel Miška a Bohuslav Hamáček, chce znát hned několik odpovědí. „Jak si lze jinak vysvětlit, že zemi zaplavily billboardy vyzývající k volbě Miloše Zemana, přičemž náklady v řádu milionů údajně neproběhly přes transparentní účet tohoto kandidáta? Nelze snad tuto anonci považovat za volební kampaň dle § 35 zákona 275/2012 Sb.?“ píše KAN do Brna, kde Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí sídlí.

Miloš Zeman sice ještě před oficiálním začátkem prezidentské kampaně tvrdil, že se jí nezúčastní, ale podle všeho opět pouze lhal. Po republice jsou vyvěšeny jeho billboardy, prezidentská kancelář si objednala Zemanovy fotografie za 160 tisíc korun a v neposlední řadě tu je každotýdenní účast hlavy státu na TV Barrandov v pořadu Týden s prezidentem, který se nedá označit jinak než jako propagační.

Nezakonna_kampan_M.Zemana_ udhpsh (1)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]