Končící volební období přineslo poprvé v našich porevolučních dějinách možnost narušení domovní svobody a také několik výrazných omezení a zátěží pro podnikatele. Symbolem těchto změn se stalo ANO, ale značný podíl na nich mají také sociální demokraté, lidovci, komunisté a v současnosti již rozpadlý Úsvit (jak jeho dosavadní poslanci, tak i „odpadlíci“).
Pro nákladnou EET povinnou téměř pro všechny podnikatele včetně farmářských trhů, veterinářů, stánků s vánočními kapry apod. a spojenou s až milionovou pokutou (resp. dvěma půlmilionovými) za každé pochybení vašeho zaměstnance při odesílání informací např. o zákazníkově večeři na „Babišovu“ centrálu hlasovali všichni přítomní poslanci za ANO, ČSSD, KDU‑ČSL i více než třetina bývalého Úsvitu.
Pro kontrolní hlášení k DPH hlasovali rovněž všichni přítomní vládní poslanci, ale zároveň i všichni přítomní z tehdy ještě nerozděleného Úsvitu s výjimkou Radima Fialy, který se zdržel, a také všichni přítomní komunisté. Schválili kontrolní hlášení včetně některých pokut, jejichž nesmyslnost se zpožděním mnoha měsíců nakonec připustil i sám tehdejší ministr Babiš a jeho příslušná náměstkyně Alena Schillerová. Jak Babiš vysvětlil, kontrolní hlášení se musí vztahovat i na kominíky, aby se nešli vyučit a pak provádět revize komínů jen proto, aby se mohli zapojit do rozsáhlých podvodů s DPH.
Historické prolomení domovní svobody, kdy mohou kotle ve vašich domovech kontrolovat úředníci bez soudního povolení, odsouhlasili také téměř všichni přítomní poslanci za ANO. Pouze čtyři se zdrželi, zrovna včetně Babiše. Sociální demokraté se zdrželi dva (zrovna premiér Bohuslav Sobotka a volební lídr a „kandidát na premiéra“ Lubomír Zaorálek), všichni ostatní přítomní z ČSSD domovní svobodu nechali prolomit. K nim se přidali také všichni komunisté s výjimkou dvou, tři „odpadlíci“ z Úsvitu (nikdo ze současného Úsvitu), ministr Daniel Herman z KDU‑ČSL a Kristýna Zelienková (tehdy již „odpadlice“ z ANO, nyní v TOP 09).
V rámci koaličního kompromisu (a někteří zcela dobrovolně) vládní poslanci schválili i zákaz kouření zejména v hospodách včetně oddělených samoobslužných místností i kuřáckých koutků a salonků, a to i v noci. Zdrželi se jen dva poslanci z ČSSD, dva z ANO a jeden lidovec. Přidalo se také sedmnáct poslanců TOP 09 (čili velká většina přítomných), třináct komunistů (to je asi 40 % z přítomných), jeden z Úsvitu, jeden „odpadlík“ z Úsvitu a výše zmíněná Kristýna Zelienková (při tomto hlasování již „odpadlice“).
Poslancům za ANO přiznejme, že nehlasovali pro uzavření obchodů s velkým půdorysem o vybraných státních svátcích. Tento zákaz nakupování však byl nakonec schválen hlasy všech přítomných sociálních demokratů s výjimkou jednoho, všech komunistů i přítomných lidovců, většinou poslanců za Úsvit a dvou „odpadlíků“ z Úsvitu.
Kdo souhlasil s dodávkami technologií a materiálu pro nebezpečný íránský jaderný program? Připomeňme, že o ně měl a nadále má zájem především Babišův obchodní spojenec a majitel mimo jiné skupiny televizních stanic Prima Ivan Zach. Z ANO vyslovilo souhlas deset poslanců (čili necelá polovina z přítomných), dále všichni přítomní komunisté, dvacet poslanců ČSSD (téměř dvě třetiny přítomných) a tři „odpadlíci“ z Úsvitu. Návrh nakonec neprošel.
Někteří poslanci se rovněž pokusili zrušit lustrace. Když probíhalo toto důležité a mediálně sledované hlasování, šest poslanců ANO se z jednání omluvilo a dalších devět včetně Babiše bez omluvy nepřišlo. Ostatní poslanecké kluby měly tehdy účast mnohem vyšší. Pro zrušení lustrací (resp. proti smetení takového nápadu pod stůl) byli samozřejmě všichni komunisté, dále šest poslanců ČSSD, pět z ANO a dva z tehdy ještě soudržného Úsvitu.
Vládní hospodaření bylo podporováno celou vládní koalicí. Zatímco investice po skončení přísunu peněz z EU prudce klesly, spotřební výdaje výrazně rostly. Nebýt peněz z EU, hospodářského růstu a velmi levných půjček (i díky znehodnocování našich úspor ze strany ČNB prostřednictvím oslabování koruny), hospodaření vlády by se propadalo do velkých deficitů. Babiš se svým týmem přitom rozpustil obrovské rezervy vytvořené zejména vládou Petra Nečase. Uznejme ale zásluhu Babišova týmu na efektivním (i když dosti riskantním) hospodaření s dočasně „volnými“ penězi. S omezováním výdajových paušálů ministrem Babišem pak vládní poslanci jen tiše souhlasili.