Premiér Andrej Babiš se má v pondělí setkat s prezidentem Milošem Zemanem kvůli konci šéfa BIS Michala Koudelky, který hlavě státu ve své funkci dlouhodobě vadí. Podle zdrojů Seznam Zpráv má Babiš učinit dohodu: šéfa kontrarozvědky ve funkci dále neponechá, když jej Zeman na oplátku podpoří během nadcházejících voleb. Kdo však je Michal Koudelka a proč je celá věc ostře kritizována?
Premiér Andrej Babiš se podle zdrojů redakce Seznam Zpráv obává, že ho v nadcházejících volbách, v kterých je pro něj úspěch klíčový, prezident Miloš Zeman nepodrží. Jeho sympatie by tak mohl vyměnit za odvolání šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky. V polovině srpna by mu měl vypršet pětiletý mandát, ale podle zákona může fubkci znovu zastávat až do roku 2026. O jeho konci však může rozhodnout premiér, respektive vláda, které se BIS zodpovídá.
Plukovník Koudelka působí jako příslušník Bezpečnostní informační služby už od roku 1992, kde nejdříve dva roky působil v odboru boje proti terorismu, pak požádal o přeložení na odbor kontrašpionáže. Zde pracoval až do roku 2016, kdy se stal ředitelem BIS a nahradil Jiřího Langa.
Absolvoval zpravodajský výcvik u britské rozvědky MI6 a jeho práce je mezinárodně oceňovaná – od CIA v USA získal cenu George Teneta, nejvyšší ocenění za zahraniční spolupráci.
Kontrarozvědka vyhodnocuje informace důležité pro bezpečnost, ochranu ekonomických zájmů a fungování demokratického zřízení státu. Na podzim vydává výroční zprávu shrnující například aktivity zahraničních zpravodajských služeb, které působí na území České republiky – zejména těch ruských a čínských, které jsou u nás nejaktivnější.
Zeman na Koudelku hledal kompro
Koudelka chce v čele kontrarozvědky setrvat i nadále. Jeho působení je však trnem v oku pro prezidenta Miloše Zemana. Od bývalého šéfanalytika BIS Jiřího Roma si nechal vypracovat soupisku údajných Koudelkových prohřešků. Zemanovi vadí zpravodajské výstupy kontrarozvědky, které poukazují na zmiňovanou činnost Číny a Ruska – velmocí, k nimž má Zeman blízko.
Loni v říjnu tak ani napopáté nevyšel pokus o povýšení Koudelky do generálské hodnosti, byť to navrhovala vláda.
BIS v minulosti varovala před čínskou bezpečnostní hrozbou a na základě této zprávy pak Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval před použitím hardwaru a softwaru od společností Huawei, protože to může představovat hrozbu.
„Jsou to čučkaři. Protože tam, kde mají najít teroristu, a on opravdu existoval, a ostatně i Národní centrála pro odhalování organizovaného zločinu říká, že u nás jsou teroristé, tam ho nenašla,“ prohlásil tehdy o BIS Zeman. „Jak to má dokázat? Musí přesvědčit veřejnost o své užitečnosti. Když budou plácat o tom, že se to tu hemží ruskými a čínskými špiony, a přitom za šest let nedokázala chytit byť jen jediného, tak je to plácání,“ útočil.
Sám Koudelka se k prezidentovým veřejným prohlášením nijak nevyjadřoval. „Tohle nemohu komentovat. Já jsem velice rád, že máme jasnou podporu vlády, premiéra a orgánů sněmovny i senátu. To je důležité,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Na vysokou politickou hru, která ohrožuje bezpečnost České republiky, reagují i někteří politici z řad demokratické opozice. „Těžko odhadnout, jak se zachová premiér ohledně ředitele BIS. Michal Koudelka odvádí výbornou práci a pokud má premiér všech pět pohromadě, tak jej ve funkci ponechá. V opačném případě zvítězí politikaření a pochybné zájmy Pražského hradu,“ myslí si pirátský poslanec Jan Lipavský.
Shoduje se s ním i postoj Mariana Jurečky (KDU-ČSL). „Zítra a v příštích dnech se ukáže, zda se umí ocenit poctivá práce pro naši zemi, kterou roky dělá BIS a její ředitel Michal Koudelka, nebo jsme zemí, kde vládne vláda v čele s premiérem, kteří se bojí a hledí jen na vlastní prospěch. Rád se budu mýlit, že nebude platit to druhé,“ uvedl.
Senátor David Smoljak (STAN) situaci srovnal s jinou zákulisní štvanicí týkající se odvolání generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, který vadí Hradu, SPD nebo například komunistům. „Dvořák a Koudelka. Dvojice mužů, které má na seznamu terčů Miloš Zeman hodně vysoko. Stojí totiž v čele institucí, které se odmítají podřídit politické objednávce. Hon na Dvořáka zatím moc nevychází, takže…“ naznačil Smoljak.