NÁZOR / Míra inflace v České republice sice naštěstí už několikátý měsíc za sebou setrvale klesá a pomalu se blíží k úrovni předkrizových let. Hodnota růstu spotřebitelských cen na úrovni 8,8 procent však stále není žádná velká sláva. Tahounem zdražování zůstávají především potraviny. Z úst opozičních představitelů zaznívá, že hlavním viníkem tohoto nárůstu je vláda. Obří zisky navýšené až o stovky procent ale hlásí především agrobaroni a jejich potravinářské koncerny.
Pohledy do účetních závěrek velkých potravinářských firem hovoří nekompromisně. Potraviny zdražují a i přes mediální stesky majitelů velkých agrárních a zpracovatelských holdingů jejich zisky díky tomu rostou. Takže zatímco ještě nedávno věštily tyto podniky ústy svých majitelů existenční problémy, dnes hlásí zvýšení zisků někdy až o stovky procent. Jen namátkou: Vodňanské kuře vykázalo růst o 165 procent, zisk mlékáren Olma a Hlinsko vzrostl o 10, respektive o 50 procent, mlékárnám Kunín a Klatovy narostl zisk dokonce čtyřnásobně. Celkově si zdaleka nejvíce polepšil zemědělsko-potravinářský gigant Agrofert. Jeho potravinářská divize dosáhla za loňský rok neuvěřitelných celkových tržeb ve výši 95 miliard korun a tím tak holding svůj zisk navýšil o 125 procent.
Obchodníci a zemědělští velkoproducenti tak i přes černé scénáře, které sami barvitě líčili na titulních stranách novin, dosáhli rekordních zisků. A jak to dokázali? Jednoduše. Zvýšili své marže a navýšili tak spotřebitelské ceny koncovým příjemcům, tedy občanům. Je očividné, že zemědělští giganti zkouší, kam až se svojí cenovou politikou mohou zajít, aby zákazníka neztratili. Ten je ovšem ve velké nevýhodě. Kvůli tomu, že většinu trhu kontroluje jen několik velkých hráčů, je lapen v dokonalé pasti.
Kupříkladu mocenská a vlivová síla výše zmíněného Agrofertu je až děsivě ohromující. Pod jeho působnost spadají nejen přímé zemědělské a zpracovatelské závody, ale i další navázané segmenty trhu jako jsou například hnojiva.
O to úsměvněji pak zní kritika ze strany předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho spolustraníků, když obviňují vládu Petra Fialy z drahých potravin a vysoké inflace. O tom, že inflaci svým nezodpovědným rozhazováním Babišova vláda minimálně mohutně podpořila již bylo napsáno mnohé. Teď ji ale pan předseda Babiš prostřednictvím svých firem, byť šikovně ukrytých do svěřeneckého fondu, masivně přiživuje a vydělává na jejím udržování. Dokonce si ve své drzosti dovoluje veškerou vinu za drahé potraviny shazovat právě na vládu, která se pomyslné požáry veřejných rozpočtů snaží hasit.
I kdyby ale nakrásně vláda chtěla a mohla zasáhnout, moc nástrojů v boji s drahými potravinami v této situaci nemá. Cesty dočasných rušení sazeb DPH se i ve světě ukazují jako slepá cesta, poněvadž obchodníci stejně většinou o snížené DPH zvýší svou marži, nebo dojde k tomu, že po vrácení daně z přidané hodnoty ceny skokově vyletí.
Opravdový klíč k levnějším potravinám tak drží sami velkovýrobci a jejich cenová politika a výše marží.
Pokud pan inženýr Babiš opravdu chce jednou něco udělat pro lidi, jak stále tvrdí, mohl by si třeba pro jednou na místo věčného stěžování na vládu Petra Fialy sáhnout do svědomí a ponížit si marže.
Článek vyšel na webu Pravý břeh.