Europoslanec Tomáš Zdechovský se v televizi CNN Prima News poměrně ostře opřel do koaličních partnerů z České pirátské strany. V souvislosti s tím, že do České televize unikly materiály z návrhů ministerstva financí, řekl, že novinářům je předali právě zástupci Pirátů.
„Já bych chtěl k tomu říct jednoznačně: Ten, kdo nechce být v koalici, ať z té koalice vypadne. Ať opravdu nepouští materiály České televizi. My víme, kdo to byl. Kdo ten únik materiálů způsobil, kdo ty materiály předal. Byla to jedna z koaličních stran. Nebyla to ani KDU-ČSL, TOP 09, ODS ani STAN,“ řekl europoslanec.
Zdechovský úniky do médií jinak odmítl komentovat. Řekl, že šlo o materiál k diskuzi. „Jestli chce někdo tímto způsobem rozvracet koalici, ať z ní odejde. Bude tady stočtyřka, která bude stabilní a jasná,“ dodal s tím, že jeho samotného nebaví „kopání kolegů Pirátů do koalice“.
Návrhy na změny v DPH zveřejnila Česká televize. Také ministr financí Zbyněk Stanjura odmítl, že by šlo o konečnou verzi vládního postupu. Resort pouze zpracoval výpočty, co by znamenaly změny položek u DPH, návrh případných změn teprve vzejde z debaty koaličních stran.
Koalice by se podle něho měla na způsobu konsolidace rozpočtu dohodnout nejpozději v prvním týdnu v květnu a sněmovna by o něm měla začít jednat v červnu. Hnutí STAN přitom do koaličních jednání půjde s návrhem zachovat tři sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Ke třem sazbám se kloní také lidovci, Piráti pak nepodporují zvýšení spodní sazby na 14 procent. Konečné návrhy na snížení schodku státního rozpočtu sdělí premiér Petr Fiala (ODS) jménem vlády zhruba za měsíc. Opozice návrhy kritizuje.
ČT v pondělí uvedla, že podle návrhu MF by se měly sloučit snížené sazby DPH, které v současnosti jsou 10 a 15 procent. Nová snížená sazba by měla být 14 procent. Zároveň by se měly do základní 21procentní sazby přesunout některé položky, které nyní jsou v jedné ze snížených sazeb. Podle ČT by se to týkalo například ubytovacích služeb, vodného a stočného, tepla, točeného piva, opravy obuvi, kožených výrobků a kol a také sportovních a kulturních akcí. Úprava by podle ČT zvýšila příjmy státu zhruba o 24 miliard korun.
MF se nejprve ke konkrétním úpravám DPH před finální koaliční dohodou nechtělo vyjadřovat. Stanjura (ODS) obecně uvedl, že ve snížené sazbě DPH by měly být položky s nezpochybnitelným sociálním a zdravotním významem. Později však sdělil, že MF pouze zpracovalo výpočty, co by znamenaly pro státní rozpočet změny jednotlivých položek DPH. Změny vycházejí z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV) a z následných jednání pracovních koaličních skupin. Podle MF je hlavním důvodem pro sloučení snížených sazeb DPH zjednodušení systému, a tím omezení příležitostí k daňové optimalizaci. „Rozpočtově mírně pozitivní pro státní rozpočet ve výši jednotek miliard korun by byla právě společná snížená sazba ve výši 14 procent. Rozpočtově významněji pozitivní ve výši nízkých desítek miliard korun by naopak byly přesuny jednotlivých položek mezi sníženou a základní sazbou,“ sdělilo ČTK ministerstvo.
Úprava DPH je nyní spolu s dalšími návrhy na konsolidaci rozpočtu podkladovým materiálem pro lídry koaličních stran, kteří se dohodnou na konečné podobě konsolidačního balíčku. Fiala v dnešním tiskovém prohlášení uvedl, že konečný návrh oznámí zhruba za měsíc, do té doby podle něj nelze žádné pracovní materiály pokládat za relevantní. „Nelze dělat seriózní závěry z uniklých interních pracovních podkladů, jež jsou zveřejňovány bez patřičného kontextu a vysvětlení,“ uvedl. Podle odpoledního vyjádření Stanjury by se měla koalice na způsobu konsolidace rozpočtu dohodnout nejpozději v prvním týdnu v květnu, sněmovna by o něm měla začít jednat v červnu, dodal.
Předseda Starostů Vít Rakušan ČTK napsal, že hnutí jde do koaličních jednání s vlastními návrhy opatření. „Obsahují mimo jiné zachování tří sazeb DPH. V nejnižší sazbě chceme základní potraviny a základní sociální a zdravotní komodity – tedy i vodné, stočné a energie,“ uvedl. Šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný zdůraznil, že všechny položky vládních úsporných plánů je nutné probírat dohromady, nikoliv z nich vytrhávat jednotlivosti do veřejné debaty. „My se dlouhodobě kloníme spíše k zachování třech sazeb, kde v té nejnižší by měly být výhradně položky sociálně či zdravotně citlivé. Vodné a stočné či teplo v sazbě nejvyšší vnímáme jako velmi problematické,“ sdělil ČTK Výborný.
Piráti podle předsedy strany Ivana Bartoše předložili v koalici návrhy na ozdravení rozpočtu, které by přinesly až 140 miliard ročně a nezatížily zbytečně domácnosti ani živnostníky. „Zvýšení spodní sazby DPH na 14 procent za Piráty nepodporujeme. Nesouhlasíme ani s přesuny vodného a stočného či tepla do vyšší sazby DPH, protože ceny energií jsou už nyní vysoké, a rozhodně nechceme ještě více zbytečně zatěžovat domácnosti či rodiny s malými dětmi, na které aktuální krize dopadá nejvíce,“ uvedl. Diskutovat chtějí Piráti také o ubytovacích službách, kde by přesun do vyšší sazby dopadl třeba i na studenty na kolejích.