Premiér Babiš vstoupil do řešení krize brněnské organizace ANO. Je to ale jen stavění Potěmkinových vesnic. V interním sporu, kdo přivedl do hnutí klíčovou postavu korupční kauzy Jiřího Švachulu, se Babiš snaží vyvinit svoji pravou ruku Jaroslava Faltýnka. Podle bývalého poslance ANO Bohuslava Chalupy lže.
Andrej Babiš vyrazil na inspekční cestu do jihomoravské metropole a po jednání dospěl k závěru, že navrhne rozpuštění celé brněnské organizace ANO, zmítané vnitřními spory. Poté bude znovu vytvořena. Zároveň chce vyvolat volbu nového vedení jihomoravské krajské organizace, v jejímž čele dnes stojí poslankyně Taťána Malá, kterou viní z odpovědnosti za místní problémy.
Hlavní postava Švachula
Cílem těchto manévrů je zbavit se lidí namočených do rozsáhlé korupční kauzy Stoka, která v září směřuje k soudu v citlivé době před krajskými volbami. Po loňské policejní razii bylo letos v březnu obžalováno jedenáct lidí a dvě firmy v případu několika desítek zmanipulovaných stavebních zakázek za nejméně 330 milionů korun.
Její ústřední postavou je bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula, podezřelý z přijetí úplatků ve výši 47 milionů korun. Do aféry je zapletena organizovaná skupina politiků ANO, úředníků a podnikatelů v čele s Iráčanem Samanem El-Talabanim, kontroverzní postavou místního podsvětí, který se přihlásil jako spolupracující svědek.
Babiš zvolil navenek razantní krok, který ale nepůsobí příliš věrohodně. Jde mu jen o vytvoření zdání, že řeší nejhlubší krizi svého hnutí, se kterou si neví rady a nese za ni část odpovědnosti. O výbušné situaci v brněnské buňce ANO prosakovaly zvěsti už několik let a bylo prakticky nemožné, aby se k šéfovi hnutí s jeho „zpravodajskou“ sítí nedonesly.
Rázný krok až po odchodu Vokřála
Rozpuštění celé organizace se 200 členy navrhuje premiér až po odchodu místopředsedy ANO a lídra krajské kandidátky Petra Vokřála. Ten tak učinil poté, kdy neuspěl na předsednictvu, které odmítlo jím prosazované zrušení tří brněnských buněk v Židenicích, Starém Lískovci a v Černovicích.
Vokřál následně situaci vyhodnotil jako ztrátu Babišovy důvěry poté, co se vyhrotil konflikt s prvním místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem. „Tyto organizace byly z mého pohledu řízeny lidmi propojenými s podsvětím. Čekal jsem, že se s tím hnutí bude snažit vypořádat,“ uvedl a následující vývoj mu dává za pravdu.
Babiš naslouchá spíše druhé straně sporu, kam se postavili i Jaroslav Faltýnek a jeho syn Jiří, který sice není obviněný, ale stále je vyšetřovaný kvůli zakázkám za jeho působení v Teplárnách Brno. Jména obou Faltýnků zaznívají v souvislosti s rozdělováním podílů na veřejných zakázkách, což důrazně odmítají.
Na Faltýnkově straně
„Musíme se zásadně distancovat od minulosti,“ prohlásil premiér v rozhovoru pro portál Seznam Zprávy po návštěvě Brna, kde jednal se zástupci všech místních organizací. Prvopočátek problémů spadá do období před komunálními volbami v roce 2014, kdy do brněnského ANO infiltrovalo 70 lidí, jejichž přijetí měl podle místních svědectví organizovat Jaroslav Faltýnek.
Mezi nimi byl i hlavní aktér korupční kauzy Jiří Švachula, k němuž se dnes nikdo nehlásí. Řada bývalých i současných členů ANO je přesvědčena, že je Faltýnkův člověk, nad nímž držel ochrannou ruku. Babiš ale přehazuje odpovědnost na tehdejší krajské vedení.
„Zjišťovali jsme, jak se pan Švachula do hnutí dostal. Jeho přihláška není standardně podepsaná. Ale nikdo mi není schopen říct, jak se sem dostal. Tehdy tady působil bývalý krajský předseda Bohuslav Chalupa, který byl velmi aktivní v přijímání členů. Stalo se to před šesti lety a byla to chyba,“ oznámil šéf ANO.
Faltýnkův zločinec
„Babiš je lhář. Švachula byl přijat, protože si ho Faltýnek nechal schválit na předsednictvu v Praze. Už jsem mu to říkal, když mi loni v březnu volal po policejní razii a ptal se, proč jsem přijal zločince Švachulu,“ reagoval pro web Aktuálně.cz na jeho slova Chalupa, bývalý poslanec ANO za jihomoravský region, který označil Faltýnkovy metody za velrybaření.
„Najednou mi došli na schůzi noví lidé. Nikdo je neznal, ale řekli, že je přijalo celostátní předsednictvo. Skupina chodila na sněmy, kde se hlasovaly personální změny, a ta mašinerie si to tam začala řídit,“ dodal.
Podobně hovoří Marie Škárková, která zakládala organizaci ANO ve Švachulově působišti Brno-střed. „Jsem rozčarovaná. Babiš lže a Faltýnek ani na schůzi nepřijel. Kdyby to nebyla pravda, tak by se aspoň přijel bránit. Lžou veřejně.“
Babišův přístup skutečně napovídá, že přijal Faltýnkovu legendu, že s toxickým děním v Brně nemá nic společného. Švachulu prý do hnutí ANO nepřivedl on, ale bývalý náměstek primátora Vokřála Richard Mrázek. Vokřál prý přivedl Mrázka a Faltýnek pouze připustil, že přivedl Vokřála. Kruh se uzavřel, i když Vokřál dnes Faltýnkovy vývody odmítá.
Jaroslav Faltýnek se dokonce hájil, že Jiřího Švachulu vůbec neznal, což paradoxně rozporoval i jeho syn Jiří. „S otcem byli kamarádi takových deset dvanáct let,“ prozradil o Švachulovi, kterého považuje za rodinného přítele.
Byla to mafie
Faltýnkovu verzi nabourává i Chalupa, který potvrdil, že i Mrázka přivedl do hnutí první místopředseda ANO a varoval tehdy Vokřála, ať si „na něj dá bacha“. Exposlanec hovořil o brněnské „hydře“ ANO už loni v březnu v Lidových novinách po masivním policejním zátahu, kterého se účastnilo pět set policistů.
Zmínil se i o dalším Faltýnkově muži, dnes už bývalém předsedovi brněnské organizace ANO Pavlu Dvořákovi. „Patřil do party kolem Švachuly a podnikatele Samana El-Talabaniho. Tito pánové spolu udržovali velmi těsné vztahy. Už když jsem pracoval na úřadu Brno-střed, upozorňoval jsem, že jde o mafii,“ uvedl a postěžoval si, že s tím nikdo v ANO nic nedělal.
Babiš taková tvrzení odmítá. „Žádné podsvětí to není,“ zlehčuje situaci. Setkal se prý s Faltýnkem juniorem a stačí mu jeho ujištění, že v ničem nejede. Jde prý jen o pomluvy. Také se při jednání v Brně ptal, jestli má Faltýnek mladší nějaký vliv, a nikdo se prý nepřihlásil. To je podle Babiše znamení, že se „vytahují věci, které neexistují“.
Z brněnské „očisty“ se stává trapná komedie. Jaroslav Faltýnek, který je vyšetřovaný v několika kauzách, může být zatím klidný. Copak může boss Babiš, sám dosud trestně stíhaný, připustit, že jeho hlavní pobočník v rodinné firmě je propojený se zločinci? Raději obětuje malé ryby, třeba i Taťánu Malou a další Vokřálovy stoupence, a bude se tvářit, že je vše v pořádku.