Jistá stará otázka zní: Jsou čtyři vlastnosti, chytrý – hloupý, líný – pilný. Jaká kombinace je nejhorší? To si snadno domyslíte. A můžete aplikovat na dvojici, která si říká Institut svobody a demokracie (ISDe). Kdyby spojenci za války bombardovali Německo perlami z myšlenkové klenotnice této party, a ne bombami, byla by Říše na kolenou za dva dny.
Po myšlenkách o svalech a tuku, které zřejmě mají rafinovaně využít algoritmy sociálních sítích k proniknutí do skupin tzv. zdravého životního stylu, obrátil tým Jana Bobošíková – Hana Lipovská svou mysl k otázkám vzdělání.
Hana Lipovská nám na facebooku 25. prosince sděluje: „Verba movent, exempla trahunt. Pár hodin před HRM ERII měl svůj, vpravdě Churchillovský, projev premiér Boris Johnson. Neměl by zapadnout někde na půl cesty mezi kaprem a lineckým.“
Zřejmě myšlenky „vpravdě národní“, jak by řekl Zdeněk Nejedlý. A je tam odkaz na poslední záznam z písanky ISDe.
V materiálu nazvaném CZEXIT NENÍ NEMOŽNÝ – UŽ SE VÍ, JAK NA TO nalezneme různé hluboké vnory. Tak aspoň jeden:
„Evropská unie ve své strašící infografice dále oznamuje, že britští studenti ztratí přístup k programu Erasmus a že země jako taková nebude moci čerpat výhody programu Next Generation. Pravda ovšem je trochu jiná: díky brexitu a ztrátě přístupu k programu Erasmus nebudou britští vysokoškoláci marnit svůj lidský kapitál neproduktivními spanilými jízdami po kontinentálních školách.“
Tak to už známe. Takhle si program Erasmus představuje Václav Klaus starší. Ten taky neměl velkou zálibu v „cizáckých“ myšlenkách, takže od nás vypudil i Středoevropskou univerzitu založenou a financovanou Georgem Sorosem. (Pak ji zase z Maďarska vypuzoval Viktor Orbán, až skončila ve Vídni.)
Je to logické, idea „otevřené společnosti“ a myšlenky liberální demokracie se poněkud zatuchlým wlastencům jako Klaus a Orbán nelíbí. Ti mají větší pochopení pro fantasmagorické vize „neliberální demokracie“ a „demokracie bez přívlastků“ a shovívavě hledí na Rusko a Čínu, proti kterým křivého slova nepronesou. Středoevropská univerzita Orbánovi vadila, ruská jaderná elektrárna v Maďarsku mu nevadí.
Volný pohyb myšlenek a lidí takovým lokálním myslitelům vadí. Klaus možná trpí i tím, že už nebude mít pocit, že je jediný v zemi, kdo se domluví cizím jazykem. Bobošíková a Lipovská ale studijní pobyty v zahraničí považují za „marnění lidského kapitálu“. Zatím tyhle dvě využití lidského kapitálu k něčemu rozumnému nepředvedly. Kdyby hloupost nadnášela, sídlí institut Bobošíkové na Plutu.
Když už jsme u těch studií, jedna zajímavost. Když se snažíme zjistit, co Hana Lipovská psala ve své disertační práci, narazíme na jistý problém. Na stránkách is.muni.cz se dočteme: „Upozornění: Závěrečná práce byla v souladu s § 47b zákona o vysokých školách skryta z důvodu překážky pro její zveřejnění do 25. 6. 2023. Odůvodnění: s ohledem na připravovanou budoucí publikaci souhlasím s utajením části disertační práce.“
Ta „připravovaná budoucí publikace“ je zřejmě ta knížka, co ji Lipovská nesla na Hrad Jiřímu Ovčáčkovi, který pak nezávislou radní České televize svezl hradní limuzínou.
Nicméně se tam aspoň dočteme shrnutí: „Disertační práce se zabývá ekonomickým rozměrem secesionistických, separatistických a nezávislostních tendencí v Evropské unii. Je příspěvkem k hlubšímu porozumění faktorům, které ovlivňují individuální rozhodování o secesi. Cílem práce je (1) vymezit příčiny secesionistických procesů a (2) určit jejich význam pro občany evropských secesních regionů a odhadnout, jakou roli hrají romantické a ekonomické faktory v individuální secesní užitkové funkci.“
Zajímavé téma. Můžeme se mýlit, ale vypadá to jako předběžný průzkum, na jaká témata by se dalo propagandisticky přitlačit, kdybychom chtěli rozkládat Evropskou unii. Oni už to mají nepochybně v jistém baráku v Sankt Petěrburgu prozkoumáno podrobněji, ale snaha mladých a zájem o téma se cení.
No, jak jsme tu psali ten samý den, kdy slovutný Institut vydal své velemyšlenky, Britové vidí výsledky počinů Borise Johnsona a dalších brexitových hochštaplerů poněkud střízlivěji: „Průzkumy veřejného mínění, které v Británii průběžně provádí agentura YouGov, v posledních třech měsících ukázaly, že jen 39 procent dotázaných považuje za správné rozhodnutí Britů z referenda v roce 2016 odejít z Evropské unie. Informoval o tom ve středu server BBC, a to krátce předtím, než by měla ve čtvrtek být oznámena dohoda EU a Londýna o budoucím uspořádání vzájemných vztahů po Novém roce.“ (ČTK)
Názory Hany Lipovské na členství v EU jsou známé. Sama náš vstup do unie označila za horší událost, než byla invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Aspoň víme, v jakém duchu by se neslo vysílání České televize, až bude vlivem takových lidí řádně „obrozeno“.
Dámy Jana a Hana už Erasmus a ani jiný studijní program nejspíš nestihnou. Třeba ale Ing. Lipovskou budou jednou zvát aspoň na Rhodos na sedánky agenta KGB Jakunina. Zemanovi a Klausovi se tam vždycky líbilo.