Patriarcha Ruské pravoslavné církve Kirill hovořil v neděli 6. března 2022 ve svém kázání o válce Ruska proti Ukrajině jako o metafyzickém zápase. Podle něj jde o mnohem zásadnější konflikt než jen vojenský. Jak to vidí pravoslavní křesťané v Rusku a jinde ve světě? V Ruské federaci jich žije zhruba sto milionů, na Ukrajině třicet pět milionů, celkový počet pravoslavných je okolo dvou až tří set milionů. Patriarchátů je devět, vedle těch starověkých (konstantinopolský, jeruzalémský, alexandrijský, antiochejský) vznikly ještě patriarcháty moskevský, gruzínský, srbský, bulharský a rumunský, přičemž konstantinopolský patriarcha je formální hlavou celého pravoslaví.
Kirillův postoj je založen na odmítání koncepce lidských práv. Zatímco někteří pravoslavní teologové ji vnímají příznivě, odmítavé hlasy zaznívají právě z Ruské pravoslavné církve. Výhrady směřují především vůči osvícenství a jeho následnému vývoji. Mnozí pravoslavní mu vyčítají ateistický základ, který měl na Západě přispět k odcizení církve a státu, čehož důsledkem bylo i oddělení náboženství a společnosti. Kritika míří na pojetí lidských práv z pohledu autonomního člověka, který nepřipouští Boha.
Kritika „zkaženého“ Západu
Ruská pravoslavná církev vydala v roce 2008 deklaraci Základní učení o lidské důstojnosti, svobodě a lidských právech, a to rok před zvolením Kirilla patriarchou. Dokument chápe lidská práva jako uskutečnění myšlenkového světa, jenž je v rozporu s křesťanským učením. Konkrétně uvádí sexuální zvrácenost, uctívání zisku a násilí, potrat, eutanazii, práci s lidskými embryi v medicíně a změnu lidské podstaty, čímž je míněn důraz na práva translidí. Kirill k tomuto výčtu, který nazývá „znesvěcení svatých věcí“, přidal roku 2011 ještě homosexualitu. Právě toto téma hraje ústřední roli v Kirillově „metafyzickém zápase“, který se dle něj nyní odehrává na Ukrajině. Pokládá homosexualitu za ideologii, jejímž původcem je zkažený Západ a proti níž je třeba bojovat. Kirillovo pojetí můžeme označit jako „pravoslavnou konstrukci Západu“, proti němuž stojí východní křesťanství jako obránce křesťanských…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.