Koalice SPOLU chce lepší pomoc podnikatelům. Vládu vyzvala k jednání

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka  (ČTK)

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: ČTK

Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 vyzvali ministryni financí Alenu Schillerovou a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (oba za ANO) k jednání o odškodňovacím zákonu. Ten by podle opozičních stran měl kompenzovat 100 % fixních nákladů podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením přerušit činnost. Zákon by měl dát jasná a předvídatelná pravidla pro kompenzace firmám a živnostníkům.

Odškodňovací zákon má podle zástupců koalice SPOLU odstranit desítky současných kompenzačních programů. „Je dobře, že vláda konečně pochopila, že desítky nepřehledných programů na podporu podnikatelů dobře nefungují. Nové vládní programy jdou sice správným směrem, ale pořád nejsou dostatečné a pro řadu podnikatelů žádnou pomoc nepřinesou,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala (Pavel Hofman / FORUM 24)

„Není potřeba nic vymýšlet, náš odškodňovací zákon leží v poslanecké sněmovně už více než půl roku. Vláda ho může převzít a upravit. Znovu nabízíme jednání,“ doplnil šéf občanských demokratů.

Návrhem odškodňovacího zákona se ve středu zabýval rozpočtový výbor poslanecké sněmovny. Na něm se ale pouze určilo, do jakého data mají poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Počítá se s tím, že jich bude celá řada.

Koalice SPOLU navrhuje, aby stát kompenzoval 100 % fixních nákladů podnikatelům, kteří museli kvůli vládním nařízením zastavit činnost, a 50 % těm, kteří museli kvůli opatřením činnost omezit. Opozice to však s prosazením zákona nebude mít vůbec jednoduché. Na rozpočtovém výboru zazněla kritika ze strany vládních poslanců. Vadí jim například zatížení státního rozpočtu.

Pravicová opozice uspěla při projednávání návrhu odškodňovacího zákona na únorovém jednání poslanecké sněmovny. Vládním stranám ANO a ČSSD se nepodařilo prosadit jeho zamítnutí, protože jim v tom nepomohli dosavadní spojenci vlády – komunisté.

„Současnou státní pomoc korunuje vládní chaos. Mnoho lidí i firem stále nedostává nic, nebo jen takové minimum, že jim současná vládní opatření berou nejen obživu, ale v konečném důsledku i to nejzákladnější – střechu nad hlavou. S tím nemůžeme nikdy souhlasit. Doteď tito lidé po státu vesměs nic nechtěli, postarali se o sebe sami a pravidelně platili daně. Nyní by se měla role otočit, ale výsledkem je jen zmatek. Dlouhé měsíce se snažíme o to, aby pravidla pomoci státu byla jasná, předvídatelná a především rychlá,“ prohlásil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Česká republika podle opozice odškodňuje i přes vládní sliby ve srovnání s ostatními zeměmi velmi málo. Zatímco ministryně financí Schillerová slibovala přes bilion korun podpory, ministr Havlíček nyní mluví jen o části a namísto přímé podpory slibuje úvěrovou garanci, doplnili zástupci koalice SPOLU.

„Spravedlivá a předvídatelná pomoc podnikatelům měla přijít už dávno. Vláda patrně nechápe, v jak složité situaci podnikatelé jsou. Pokud nechceme mít z Česka jenom spálenou zem, je naprosto nutné najít společnou řeč nad finální podobou odškodňovacího zákona,“ upřesnila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Jak doplnila, společné jednání šéfů opozičních stran s ministry má proběhnout v první polovině příštího týdne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]