Kolik procent Čechů uvažuje jako ruský mužik? Je to víc lidí, než je milé

V. V. Putin - stane se Rusko prezidentskou diktaturou? (aTeo)

V. V. Putin - stane se Rusko prezidentskou diktaturou? | FOTO: aTeo

International Republican Institute’s (IRI) zveřejnil na svých stránkách výsledky průzkumu, který byl proveden mezi občany v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Výsledek není moc povzbudivý. Naznačuje ubývající pocit závazků vůči euroatlantickým institucím a zranitelnost vůči ruskému vlivu. Všechny čtyři zúčastněné země byly vybrány z důvodu jejich statutu „Visegrádské čtyřky (V4)“, aliance nových Evropské unie.

„Tento průzkum odhaluje řadu znepokojivých trendů v srdci Evropy, včetně ubývající podpory základních transatlantických institucí, jako je NATO, napětí ohledně povahy evropské identity a nespokojenost se sociálně-ekonomickými problémy,“ uvedl Jan Surotchak, regionální ředitel IRI pro Evropu. „Po dvaceti letech a stovek milionů dolarů do budování ‚celé Evropy a svobodné Evropy‘ je nezbytné, aby USA uznaly hrozbu zvýšeného ruského vlivu v Evropě, který může podkopat klíčový pilíř transatlantického míru a bezpečnosti.“

Na Slovensku má alarmujících 60 procent respondentů pocit, že přítomnost USA zvyšuje napětí a nejistotu. Většina respondentů ve všech čtyřech zemích buď silně nebo poněkud podporuje neutralitu vůči NATO i Rusku (Slovensko: 73 procenta, Česká republika: 61 procento, Maďarsko: 58 procent, Polsko: 53 procenta). Sedmdesát pět procent Slováků se domnívá, že Rusko by mělo být bezpečnostním partnerem, pak následovalo 59 procent Čechů, 54 procent Maďarů a 35 procent Poláků.

Průzkum také odhaluje dvojznačnost týkající se povahy evropské identity. Více než třetina respondentů v České republice (40 procent) a na Slovensku (36 procent) se domnívá, že Evropská unie je tlačí k tomu, aby se vzdali tradičních hodnot, zatímco 41 procent Slováků se domnívá, že „Rusko se vydalo na stranu tradičních hodnot“ (Česká republika: 27 procent, Maďarsko: 18 procent, Polsko: 14 procent).

Takže když to shrneme a zůstaneme jen u Česka, 40 procent Čechů soudí, že je Unie tlačí, aby se vzdali tradičních hodnot. Bylo by zajímavé vědět, jak si ty tradiční hodnoty představují a co by to mělo být. Jako nálepku na rumu? Jako obnovení trestu smrti? (Ten je hodně tradiční, to je pravda.)

61 procento obyvatel Česka „podporuje neutralitu vůči NATO i Rusku“. Jakou neutralitu? Co si pod tím lidé představují? Jestli to, že jednou řekneme, že jsme neutrální a tím se o nás Rusko přestane zajímat, tak je to naivní. Neutralita je občas pro nějakou zemi možná, je to ale výjimka a musí na tom být nějaká shoda velkých hráčů. Když pomineme, že nám to nikdo nenabízí, stejně by to nic nezměnilo na tom, že Rusko má zájmy a bude je prosazovat bez ohledu na nálepky. V Moskvě by klidně odsouhlasili, že tu budeme mít podle názvu církevní stát, lidovou socialistickou džamahíriji, unitární stát s konfederativními prvky, cokoli, hlavně když to bude prolezlé jejich poradci, oligarchy a tajnou službou.

V podstatě to vypadá, že ruská propaganda nezůstala bez následků. Zlikvidovat NATO a Unii musí být pro vládce v Kremlu sen. Protože to nejde snadno, tak zatím stačí co nejvíc oslabit. Mužická mentalita si ráda vyslechne něco o prohnilosti těch druhých a pak mužik jde a volí Putina, nebo aspoň v referendu hlasuje tak, jak se to Moskvě líbí.

Aby bylo jasno, tím mužikem může být třeba absolvent univerzity.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články