ROZHOVOR / Pochopitelně se to dotkne většiny občanů, ale tím se snad nikdo ani netajil. To se prostě musí dotknout téměř každého občana, popisuje bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, jak konsolidační balíček, který ve čtvrtek představila vláda, zasáhne občany České republiky. V rozhovoru pro deník FORUM 24 mimo jiné popisuje, jak složité bude pro vládní strany prosazení balíčku v poslanecké sněmovně, nebo zda se změny parametrů v systému penzí dají považovat za velkou důchodovou reformu.
Když se díváte na všechna opatření, která ve čtvrtek představila vláda Petra Fialy (ODS), pohorší si občané České republiky? Bude ten konsolidační balíček tak nepopulární, jak se před jeho představením říkalo?
Samozřejmě, že se to dotkne v podstatě každého občana. Někdo o něco více zaplatí, někdo o něco méně dostane, ale jinak se strukturální deficit zlikvidovat nedá. Vznikl tak, že někdo více dostával, aniž by se kdokoliv zajímal, kde se na to vezme, a někomu se snižovaly daně, aniž by se přitom snižovaly výdaje. Napravit se to dá jen obráceným chodem. Tohle je první krok. Pochopitelně se to dotkne většiny občanů, ale tím se snad nikdo ani netajil. To se prostě musí dotknout téměř každého občana.
Příští rok opatření sníží schodek o 94 miliard korun, v následujícím roce o 147 miliard. Je to maximum možného, nebo mohla být vláda tvrdší?
Všimněte si, jak se to prezentuje: „Kdyby se to neudělalo, tak by byl příští rok schodek vyšší o 94 miliard korun.“ Já bych si samozřejmě přál ten balíček mnohem ambicióznější, zejména na výdajové straně. Jsem přesvědčen, že se dalo škrtat mnohem víc. Každý z nás si tam najde něco, co mu tam chybí, každý z nás si tam najde něco, co se mu tam nelíbí.
Uvědomme si, prosím, že dohodu muselo udělat pět politických subjektů. Pokládám za téměř zázrak, že se dokázaly dohodnout na objemu, který není kosmetický, který ke stabilizaci rozpočtu přispívá. Proto si vláda, která ho bude chtít realizovat, zaslouží podporu a doufám, že od jednotlivých kroků nezačne ustupovat. Je to minimum, je to první krok, ale nesmírně důležitý a zaslouží si podporu.
Výdaje během dvou let klesnou o 78,3 miliardy korun. Vy jste volal po škrtech na výdajové straně rozpočtu ještě před tím, než vláda představila konsolidační balíček. Dal se z vašeho pohledu najít větší objem peněz na výdajové straně rozpočtu?
Jistě, o tom není pochyb. Subjektů je ale pět a musely se dohodnout. Kdybyste se mě zeptal, co mi na tom balíčku osobně nejvíc vadí, tak bych řekl, že se na výdajové straně daly najít větší úspory, nemocenská, vyšší progrese u fyzických osob, dokázal bych to kritizovat dvě hodiny, kdybychom šli položku po položce, ale současně si uvědomuji prioritu číslo jedna, že se s tím něco udělat musí a že tohle bylo maximum možného v rámci koaliční dohody. Alternativou není lepší balíček, alternativou je nic a další katastrofický pád směrem k dluhové pasti.
Jestliže (vláda, pozn. red.) přistoupí ke konsolidaci státního rozpočtu srozumitelně a akceschopně, tak pevně doufám, že na tom vydělá i z hlediska podpory voličů.
Z vašich politických zkušeností, jaký vliv to bude mít na popularitu Fialovy vlády, která už teď není podle průzkumů úplně oblíbená? I pan ministr Zbyněk Stanjura (ODS) na tiskové konferenci mluvil o tom, že ta opatření nebudou populární.
Pochopitelně, že opozice se bude snažit co nejvíce získávat své body a snižovat body těm, kteří ta nepopulární opatření prosazují. Na druhou stranu bude-li vláda dostatečně akceschopná a bude-li to umět srozumitelně vysvětlovat, tak si myslím, že na tom může politicky vydělat.
Domnívám se, že poslední měsíce ztrácela zejména tím, že nebylo jasné, co chce dělat, jak to vypadalo velmi váhavě. Jestliže teď přistoupí ke konsolidaci státního rozpočtu srozumitelně a akceschopně, tak pevně doufám, že na tom vydělá i z hlediska podpory voličů, a v takovém případě by si to i zasloužila.
Premiér Fiala na tiskové konferenci řekl, že za ty vysoké schodky může bývalá populistická a socialistická vláda. Díváte se na to stejně?
Naším problémem je obrovský strukturální deficit, který nesouvisí ani s covidem, ani s válkou. Jsme v situaci, kdy si musíme půjčovat více než 200 miliard ročně na to, abychom mohli financovat běžné výdaje, na které jsme zvyklí. Když k tomu přijdou ještě nějaké mimořádné výdaje v souvislosti s válkou nebo energetickou krizí, tak si musíme půjčovat ještě víc.
Obrovský rozdíl mezi příjmy a výdaji se musí vyřešit. Vznikl za Babišovy vlády. Ta za něj nese 100% zodpovědnost. Pravda je, že mu při tom významně svítila i ODS. Společně ODS, SPD a ANO na podzim roku 2020 zničily pravidla zákona o rozpočtové odpovědnosti a zničení těch pravidel umožnilo vytvořit takový strukturální deficit.
Není současný kabinet u vlády dostatečně dlouho na to, aby za to alespoň částečně přijal zodpovědnost také? Přece jen je u vlády už od konce roku 2021.
Má odpovědnost za to, že s tím vláda 18 měsíců nic nedělala. Tahle vláda to ale nezpůsobila. Způsobila to minulá vláda za výrazné podpory SPD a ODS.
Vláda navrhuje dvě sazby DPH, 12 a 21 procent. Chce také zrušit 22 daňových výjimek. Je to v současné situaci správný krok?
Kdyby bylo po mém, tak bych dal přednost řešení DPH po odeznění inflace a řešil bych to jinak. Obecně vzato je zjednodušení DPH a sjednocení do dvou sazeb systémově správný krok.
Jak složité bude mít vláda obhájení těchto opatření před poslaneckou sněmovnou?
Vláda má 108 hlasů ve sněmovně. To znamená, že byť se dají očekávat veliké protesty a protitlaky, tak vydrží-li jednotná a její poslanci budou dostatečně loajální, nebude mít problém s prosazením legislativních předloh , do kterých se ta opatření musejí přepsat. Každému kritikovi v té či oné straně, dobře o mně víte, že já se nebojím vládu kritizovat za její rozpočtovou politiku, říkám, ať si uvědomí, co je alternativa. Alternativa je, že nebude nic, a nebude-li nic, tak se rozpočty řítí do dluhové pasti.
Pokud začne ustupovat, tak se jí to začne drolit pod rukama, rozdrobí se cesta a zamlží se cíl. Je důležité, aby vláda dokázala neustoupit.
Nehrozí, že pod tlakem spolustraníků, veřejnosti, opozice vláda ustoupí a poleví ze svých záměrů?
Nesmí. Pokud začne ustupovat, tak se jí to začne drolit pod rukama, rozdrobí se cesta a zamlží se cíl. Je důležité, aby vláda dokázala neustoupit. Proto také každý, komu záleží na stabilizaci rozpočtu, by si měl uvědomit, že pokud opravdu chce stabilizovat rozpočty, by měl vládu podpořit. Proto, jakkoliv umím najít k tomu balíčku spoustu výhrad, tak jako celek ho podporuji a podporuji i vládu, která ho bude chtít prosadit.
Vláda chce prosadit, aby se odchod věku do důchodu automaticky měnil na základě doby dožití. Penze by měla trvat v průměru 21,5 roku. Podmínky na odchod do předčasného důchodu by se měly zpřísnit. To jsou hlavní body změn v oblasti důchodů. Ekonomové dlouhodobě upozorňovali, že důchodová reforma nebude. Jde z vašeho pohledu skutečně o velkou důchodovou reformu, kterou před volbami vláda slibovala?
Netroufnu si použít slovo reforma. Nemyslím si, že je to systémová reforma v pravém slova smyslu. Jsou to ale nezbytné parametrické změny v průběžném penzijním systému. Jakkoliv nepopulární, jsou nezbytné, aby byl ten systém udržitelný.