Pavel Luzin, expert na mezinárodní bezpečnost a obranu, vysvětluje, proč chce ruský ministr obrany Sergej Šojgu navýšit počet příslušníků armády na 1,5 milionu lidí. Není úplně jasné, kde by na něco takového chtěli vzít v Rusku dost vhodných lidí a k čemu by to vlastně mělo sloužit.
Pavel Luzin pro stanici Echo říká, že ministr Šojgu podal tolik informací, že je těžké se v nich vyznat. Co se změnilo od srpna, že je třeba ke 137 tisícům od 1. ledna přidat dalších 350 tisíc?
„Z demografického a ekonomického hlediska nevím, jak by Rusko mohlo takovou armádu postavit. Naposledy byly srovnatelné údaje k dispozici v roce 1997. Tehdy byl nominální počet 1 700 000. Ve skutečnosti to však bylo 1 200 000. Možná dokonce o něco méně. Ale v roce 1997, před 25 lety. Byla to jiná země. Bylo to jiné z demografického i ekonomického hlediska. Bylo zde více pracovních sil,“ konstatuje Luzin.
O co jde, o tom je možné jen spekulovat. Důvodem mohou být i peníze. „I když bude armáda převážně na papíře, tyto peníze nejsou na papíře, jsou to skutečné peníze. Můžete z nich provádět platby. Může jít o prémiový fond, bojové odměny, pozůstalostní dávky a tak dále a tak dále. Nic nelze vyloučit,“ odhaduje expert.
Kromě toho ministr Šojgu hodně mluvil o opravárenských a restaurátorských závodech, o brigádách a o tom, že armáda není spokojena s kvalitou jejich práce a že je nutno zvýšit zbrojní výrobu v roce 2023 na úkor objednávek pro roky 2024 až 2025.
„Je zřejmé, že ruský vojensko-průmyslový komplex pracuje s rezervami, několik let dopředu se vytváří materiálová rezerva, z níž se pak realizuje státní zakázka. Dobře. Kdo to udělá? Jurij Borisov, tehdejší místopředseda vlády a nyní šéf Roskosmosu, řekl v červnu 2022: ‚Ve vojensko-průmyslovém komplexu chybí 400 000 pracujících inženýrů,‘“ cituje Pavel Luzin.
Právě nedostatek lidí ve výrobě by mohl být důvodem, proč se v Rusku rozhodli, že posunou věk pro brannou povinnost z 18 na 21 let a její věkovou hranici z 27 na 30 let. Jinými slovy, lidé nebudou sloužit od 18 do 27 let, ale od 21 do 30 let. Tím by vyřešil následující problém.
„Za prvé, je možné se zbavit odkladů studia a je mnohem obtížnější utéct z armády po dobu 9 let než po dobu 5 let. Řekněme, že můžete unikat do 27 let, nějak to přečkat. Do 30 let má značná část Rusů již jedno, někdy i dvě manželství za sebou, také mají děti, výživné, úvěry, hypotéku a další. Už nemůžete utíkat,“ popisuje analytik důvody, proč může být výhodnější věkovou hranici posunout.
Pak se nedá vyloučit, že by se nabízel výkon vojenské služby v továrnách, v údržbářských závodech a ve vojenském ocelářském průmyslu obecně. Mládež by tedy mohla například absolvovat technické vysoké školy, univerzity s technickým zaměřením.
„Nabídnou jim: Klidně můžete pracovat dva roky přesčasy 12 hodin pět dní v týdnu, v sobotu osm hodin, neděle bude jediný volný den. Práce v továrně. Podepište smlouvu na dva roky. Budete placeni jako smluvní zaměstnanci. Dostanete 35 tisíc rublů. Pracovní doba bude započtena. Po dvou letech práce na smlouvu opustíte továrnu a budete pokračovat v práci ve své profesi nebo zůstanete ve stejné továrně, kde budete stoupat po kariérním žebříčku,“ odhaduje Pavel Luzin. Pochybuje ale, že se povede nabrat ty statisíce lidí, o kterých se dnes mluví. Kde by se vzaly?
Celková situace nevypadá dobře, a tak se zdá, že ruské vedení spíše improvizuje a pokouší se přežít, jak to jde. Pokud by se na chvilku zastavili, tak jen proto, aby nabrali sil na splnění svých hlavních cílů.
„Cílem je bojovat. Vydržet jeden den, vydržet jednu noc, vyjednat nějaké ústupky, získat prostor pro vydechnutí, pak našetřit a pokračovat ve válce. Existují dva hlavní cíle Kremlu: a) zničení Ukrajiny jako státu a kulturní společnosti a b) zničení světového řádu, který vznikl po studené válce. To znamená, že jde především o zničení dominantní role Západu ve světě, v ekonomice, v globální ekonomice a o zničení transatlantické jednoty. Za to bojují.“