NÁZOR / Prokremelská média, tedy v Rusku prakticky všechna, vnucují ruskému publiku iluzorní obavy a vyvolávají v něm obraz neexistujícího nepřítele. Cílem je vyvolání válečné hysterie a prvotních reakcí, které budou později využity ve službách kremelské agendy.
O víkendu se pod názvem prezidentské volby odehrála příprava na jakousi korunovaci již téměř čtvrt století panujícího Vladimira Putina. Takzvané „volby“ byly fraška zmanipulovaná v jeho prospěch a kremelský propagandistický aparát se plně pustil do vytváření alternativní reality.
„Vzhledem k tomu, že ruské ozbrojené síly žalostně selhaly a nevyprodukovaly nic, co by stálo za oslavu, uchýlili se propagandisté k odvěké taktice strachu a vykreslili obraz světa plného hrozeb, kde je Rusko obětí útoku a nepřátelé už jsou před branami. To také připravuje půdu pro další kapitolu Putinovy vlády. Vyvolávané obrazy mají za cíl vyvolat prvotní reakce, které lze využít pro povolební cíle Kremlu,“ píše server Euvsdisinfo.eu, který mapuje metody ruské propagandy a dezinformací.
Hitem je teď kauza odposlechů vysokých německých vojenských činitelů, která je podána jako křiklavý příklad militantní Evropské unie.
Někteří komentátoři přišli s nepodloženými tvrzeními o plánech na použití raket dlouhého doletu německé výroby Taurus k úderům proti ruským cílům. I kdyby byl dotyčný rozhovor pravý, tak osoby na nahrávce nehovoří o přímém německém útoku na ruské cíle, ale řeč je o hypotetickém poskytnutí raket dlouhého doletu ukrajinské armádě. Ta by pak rakety odpálila na ruské vojenské cíle včetně Krymského mostu. Ukrajina je s Ruskem ve válce a není důvod, proč by nemohla zasahovat ruské strategické cíle kdekoli. Ukrajina jedná v sebeobraně v souladu s článkem 51 Charty OSN a neplánuje obsadit žádné ruské území poté, co osvobodí svá území od dočasné ruské okupace.
Už předtím bylo publikum hojně zásobeno hrubě zkreslenými příběhy o tom, že Francie plánuje vyslání vojsk na Ukrajinu a NATO cvičí na ozbrojenou konfrontaci s Ruskem. Takové historky se snaží přesvědčit především ruské publikum, že EU, Německo a další západní země jsou agresivní a plánují útok na Rusko.
Taková kampaň pomáhá Kremlu ospravedlnit invazi na Ukrajinu a zarámovat ji jako preventivní obranný akt nebo naznačit, že invaze na Ukrajinu je jen jedním z divadel širší války se Západem. Takové překroucení reality Kreml používá i při výkladu historie. Pakt Ribbentrop-Molotov se dnes podává jako obranná záležitost, kterou geniální diktátor Josif Stalin získal čas, aby se připravil na útok nacistického Německa. Z celé legendy nějak vypadává, že si Hitler se Stalinem rozdělili východní Evropu a Sovětskému svazu připadla východní část Polska. Nesmí se připomínat společná přehlídka Rudé armády a Wehrmachtu, masakr příslušníků polské elity v Katyni a blahopřejný telegram Moskvy Berlínu k dobytí Varšavy Němci. Také se mlčí o tom, že SSSR dodával v době bitvy o Anglii Německu strategicky významné suroviny. Místo toho přišel Putin s tím, jak se Západ pokoušel Sovětský svaz zničit, a nevzpomíná si na americký zákon o půjčce a pronájmu, který pomohl komunistickému režimu dodávkami přežít.
Ruská tvrzení o „militantní EU“ na pokraji války s Ruskem nacházejí ohlas i v některých skupinách v západních zemích a cílem je zkomplikovat dosažení jednoznačné a účinné podpory Západu Ukrajině.
Známé složky prokremelského ekosystému informační manipulace šíří smyšlená videa, jako je jedno, na kterém se údajní příslušníci ukrajinských ozbrojených sil vzdávají ruským silám, pálí své ukrajinské pasy a přecházejí na ruskou stranu. Pak dokonce přicházejí a volí Putina.
Kampaň probíhá na desítkách kanálů sociální sítě Telegram, odkud se během jediného dne dostala na řadu webových stránek, na stránky sítě Vkontakte, účtů na X Elona Muska a na kanálu YouTube. Jen kanály Telegramu dokázaly v případě zmíněného videa nasbírat stovky tisíc zhlédnutí. Cílem je podkopat morálku ukrajinských vojáků a zesměšnit odložení ukrajinských prezidentských voleb. Tím se má ukázat, že Rusko je demokratičtější.
Pokračuje také hlásání průhledné lži, že Rusko neútočí na civilní cíle. Nedávno bylo toto tvrzení prezentováno v souvislosti s rozhodnutím Mezinárodního trestního soudu (ICC) vydat zatykač na dva vysoce postavené ruské vojenské důstojníky.
Trvalkou je dezinformace, že za masakrem v Buči nestojí ruské síly, ale že šlo o zinscenovanou událost, která měla zmařit mírová jednání v Istanbulu. Blíží se druhé výročí odhalení tehdejších zvěrstev, takže se na to propaganda zjevně připravuje předem.
U nás se k ruské verzi nepochopitelně připojil Daniel Kaiser v deníku Echo 24 dne 4. dubna 2022.
„To, že sympatizujeme s obětí agrese, by nemělo znamenat slepou důvěru ve všechno, co nám ta oběť o svém údělu říká. Buču si ukrajinská vláda vybrala jako symbol svého utrpení pro zahraničí. Světem obíhají hrůzné záběry bezvládných obětí ruského řádění pohozených na silnici, každých pár set metrů mrtvola. Pochybnosti mohou vznikat i prostou úvahou, proč by Rusové, kteří se od Kyjeva nestahovali v úprku, ale nejdřív to sami oznámili, nechali na ulici válet postřílené mrtvoly civilistů, dokonce s rukama svázanýma za zády. Možná jim je nějaká jejich pověst na Západě mezitím úplně lhostejná, odpovídalo by to jejich způsobům, kdy v průběhu válek přestali brát ohledy i na vlastní civilisty, natož na civilisty nepřítele. Ale proč se takto chovají v tak vypjaté chvíli, jako je teď, kdy vrcholí bitva o kurz rublu a oni napjatě vyhlížejí, který ze států EU první vystoupí z řady a začne jim za plyn platit v rublech?“ zamýšlel se Kaiser.
Pak se ještě řečnicky otázal: „Jsou Rusové až takoví idioti, aby se definitivně znemožnili v té pro ně nejnevhodnější chvíli?“ Odpověď si každý soudný může dát sám.
Kaiserovy úvahy hned 5. dubna reprodukovaly Parlamentní listy a přidaly k tomu výroky bývalého slovenského ministra školství Juraje Draxlera.
„Zesílení ekonomické války přichází po zprávách o mrtvých na předměstí Kyjeva. Rozzlobení Rusové říkají, jaký má smysl při ústupu nechat rovnou před kamerami novinářských štábů v hlavním městě zabité lidi. A poukazují na to, že první videa z osvobozeného místa žádná těla neukazovala. Západ tvrdí, že není důvod Ukrajincům nevěřit. Nějaké mezinárodní vyšetřování se začalo připravovat, ale není nijak rychlé,“ tvrdil Draxler a přidal, že překonává všechny konfrontace velmocí od druhé světové války.
Dnes tento pán pokračuje ve své proruské proúpagandě. „A vždy bude existovat základní otázka: proč bylo nutné jít do tohoto konfliktu? Proč bylo nutné porušit základní podmínku, za které Rusko garantovalo bezpečnost Ukrajiny, podmínku, kterou si Ukrajina dala do ústavy při svém vzniku: že zůstane neutrální zemí. Obyvatelstvo Ukrajiny nikdy nechtělo vstoupit do NATO (teprve po vypuknutí konfliktu začala polovládní agentura tvrdit, že se nyní veřejné mínění údajně obrátilo),“ rozepsal se na Facebooku.
Je to samozřejmě nesmysl. Před dvěma lety Ukrajina do NATO nevstupovala, nevstupovala do něj ani v roce anexe Krymu 2014. Stejně jako u nás Václav Klaus a daší jen Draxler svádí vinu za válku na Západ, což je odporná a cynická lež.
U obyvatel Ruska, kteří nikdy nepoznali normální svobodnou společnost, lze jejich dezorientaci pochopit. (To se netýká ruských mocenských elit, tam dobře vědí, jak se věci mají.) U nás je ale nevědomost nevědomostí zaviněnou, zvlášť když jde o politiky a novináře. Někdo ale nevědomost a zmatenost nejspíš jen předstírá, protože potřebuje použít kremelské pohádky pro své vlastní mocenské a ekonomická zájmy.
Ruský režim něco spáchá a pak podá vysvětlení. To se z ruských tlampačů šíří jako nevábný proud do dezinformačních médií a pak do řetězových e-mailů, až skončí v hospodách a domácnostech. Zmatení lidé pak půjdou a s ohledem na všechny ty nesmysly budou volit. Protože se je povedlo uměle vystrašit, najdou si umělé spasitele. Jejich jména dobře známe.