Několik škol přijde o dotace na nákup techniky. Důvodem je střet zájmů expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Příjemci dotací si totiž ve výběrových řízeních za dodavatele vybrali firmy z holdingu Agrofert, podle ministerstva pro místní rozvoj v rozporu se zákonem. Vymáhání peněz po firmách Andreje Babiše navíc nemá smysl. Vyplývá to ze závěrů analýzy, o které v pondělí informoval iRozhlas.cz. Zprávu nenechala bez povšimnutí šéfka poslanecké sněmovny a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ta Babiše označila za nejdražšího premiéra v historii Česka.
„Andrej Babiš byl nejdražší premiér v historii České republiky. Jeho střet zájmů (na který jsme v opozici opakovaně upozorňovali) nás stál desítky milionů korun. Jsem moc ráda, že díky vám vláda pro prosperitu Agrofertu skončila,“ vzkázala svým voličům na sociální síti předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová. „Minulá vláda měla jen jediný úkol – starat se o zájmy Agrofertu. A stále nás to vychází velmi draho. Děkujeme vám, že jste to ve volbách zastavili,“ přidala se s komentářem také samotná TOP 09.
Reakce se týkala zprávy serveru iRozhlas.cz, podle které přijdou středočeské školy o peníze. Zakoupily totiž techniku od firem holdingu Agrofert. Peníze za traktory jim nyní nechce ministerstvo pro místní rozvoj kvůli střetu zájmů Andreje Babiše proplatit. Podle analýzy, kterou si zadalo vedení Středočeského kraje, navíc nemá smysl peníze vymáhat po Babišově Agrofertu. Právní řešení má podle analýzy velmi nízkou pravděpodobnost úspěchu.
„Mezi hlavní důvody patří nedostatek zavinění na straně dodavatelů, kteří dle předložených a dostupných podkladů v rámci nabídek nikde výslovně neuvedli, že nejsou ve střetu zájmů,“ vysvětlil serveru mluvčí Středočeského kraje David Šíma důvody, proč nebudou ani úředníci, ani vedení škol usilovat o to, aby jim peníze za nakoupenou techniku vrátily společnosti z holdingu Agrofert.
Ministerstvo pro místní rozvoj už dříve oznámilo, že dotace z operačního programu IROP neproplatí. Mimo jiné se jedná o desítku projektů většinou odborných zemědělských škol. Ty udělaly stejnou chybu v tom, že si za dodavatele vybraly společnosti z holdingu Andreje Babiše.
„Agrofert nemůže být zvýhodněn na úkor jiných podnikatelů, kteří dodržují předpisy. Andreje Babiše jsem mnohokrát varoval, že musí vyřešit svůj střet zájmů a nemůže si brát občany jako své rukojmí,“ prohlásil už v lednu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Šéf resortu dodal, že vychází z právní analýzy, kterou si nechal vypracovat. „Žadatelé jsou v této věci spíše oběťmi, jelikož je zástupci tehdejší vlády ujišťovali, že střet zájmů neexistuje. Navíc společnosti z koncernu Agrofert nepravdivě uváděly, že Andrej Babiš není jejich skutečným majitelem,“ vysvětlil Bartoš.
Ve Středočeském kraji jde o pět projektů čtveřice příspěvkových organizací. Vyšší odborná škola a Střední odborná škola ve středočeské Březnici pořídila traktor s čelním nakladačem a další zemědělské stroje za více než 1,8 milionu korun. Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola v Benešově zase nakoupila za 1,5 milionu hloubkový nakladač a návěs, připomněl iRozhlas.cz.
Školní statek Středočeského kraje pak ve dvou projektech vysoutěžil dva traktory, dohromady za téměř deset milionů korun. Střední odborná škola a učiliště v Nymburku nakoupila techniku za zhruba pět milionů korun. Peníze měly všechny školy i statek čerpat z evropských fondů, o finance však pravděpodobně přijdou. Vše nyní budou řešit středočeští radní.