Legendární zpěvačka Alla Pugačovová může dostat Kreml na kolena

Alla Pugačovová (Serge Serebro / Wikimedia Commosn / CC BY 4.0)

Alla Pugačovová | FOTO: Serge Serebro / Wikimedia Commosn / CC BY 4.0

Známý vtip o éře Ally Pugačovové dostal nový pozitivní smysl. Alla Pugačovová se ze všech sil snažila zůstat legendou ruské kultury, ale nepodařilo se jí to. Vyhrožovala: „Já vstanu, já, já vstanu,“ a nakonec přece jenom vstala. A nejenže vstala, ale hlasitě řekla i několik důležitých vět. „Už ten sbor nemůžu poslouchat! Styďte se, styďte se! Hej, ty tam nahoře! Vypila jsem svůj pohár až do dna. Moje trápení má své meze a všichni vědí, že když se zlobím, umím se pořádně rozčílit.“ A okamžitě se stala důležitým politickým činitelem.

Alla Pugačovová, jak mnozí vědí, po návratu z Izraele do Ruska naznačila, že má v úmyslu jednu osobu udeřit do obličeje. Zřejmě nežertovala. Velmi ostře také zkritizovala ruskou agresi proti Ukrajině, s tím, že Rusko se stává vyvrhelem a nesmyslný konflikt zatěžuje životy obyčejných Rusů.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Samozřejmě nemá smysl hodnotit přímý dopad jejího prohlášení, které jí jistě způsobilo problémy,  na ruskou politiku. Není ale první z kulturních osobností, která v podobném duchu vyjádřila svůj občanský postoj. Už dříve tak učinili rockový zpěvák Jurij Ševčuk a všestranný umělec Andrej Makarevič. Úřady zprvu nedokázaly najít způsob, jak ocenit slavná slova Jurije Ševčuka, který prohlásil, že Rusko není prezidentova řiť, kterou je potřeba líbat, u žádného soudu v Petrohradě. Nakonec dotyčný dostal pokutu 50 000 rublů (zhruba 19 700 Kč) za urážku ruské armády.

Ale při vší úctě k těmto a dalším umělcům je hlas Ally Pugačovové pro širokou veřejnost nesrovnatelně hlasitější, jasnější a srozumitelnější. Proto bude mnohem těžší, ne-li nemožné, ji přehlušit. Kdo bude moci úřadům oponovat? Negramotní Timatiové (Timati – ruský raper) všeho druhu jim mohou svou existenci jen připomínat. Co jí mohou úřady udělat, kromě toho, že tato ruská hvězdná zpěvačka „spáchá sebevraždu“? Je totiž pro Kreml hodně nebezpečná, zvláště když Alla Borisovna může citelně zasáhnout samotné jádro lživé Putinovy propagandy.

Jak vedoucí manažerka oficiálních prokremelských médií Russia Today a Sputnik Margarita Simonjanová, tak blouznivý prokremelský šašek moderátor Vladimir Solovjov, tím spíš s modřinou na tváři, nemluvě o ubohé televizní moderátorce Olze Skabejevové, jsou vůči Pugačovové bezvýznamní  trpaslíci. A Pugačovová může svým rázným vystupováním tok kremelských informací oslabit nebo alespoň výrazně snížit jeho účinnost.

Domnívám se, že nyní, na pozadí všech stupňujících se problémů Putinova Ruska, je nosným prvkem nenávist. Pokud ji odejmeme, Rusko se zhroutí a už nebudou žádná nenávist – a žádné Rusko.

Autor je ruský podnikatel žijící v České republice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články