Debata o Radě České televize dále pokračuje. A zatímco během dnešní středeční schůze by se mělo ve sněmovně hlasovat o jejích dalších členech, lidovecký poslanec Jan Bartošek chtěl v úterý prosadit hlasování o odvolání Hany Lipovské. Její působení jako členky v Radě České televize vyvolává obavy o další nezávislost veřejnoprávní televize. Poslanci ANO, SPD a KSČM však jakékoli debaty zamítli. „Těmto poslancům nevadí střet zájmů, což u hnutí může být zřejmě stranickou povinností a vlastně tím schvalují nedodržování zákonů,“ komentoval rozhodnutí poslanců navrhovatel Jan Bartošek.
Poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) se během úterního jednání sněmovny pokusil vyvolat hlasování o odvolání členky Rady ČT Hany Lipovské.
„Legislativní odbor sněmovny se ve svém vyjádření přiklonil k názoru, že Hana Lipovská jako členka Rady České televize by neměla jménem jakéhokoliv veřejného subjektu vyjadřovat své názory a postoje především ve věcech, které spadají podle § 8 zákona o České televize do působnosti rady, neboť taková vyjádření mohou zpochybňovat její nezávislost nebo nestrannost při výkonu členky Rady České televize,“ prohlásil Bartošek.
Podle něj Lipovská porušuje zákaz platný pro členy Rady České televize podle zákona, v němž se hovoří, že nesmí při výkonu své funkce v radě působit ve prospěch skupinových zájmů. Zpochybňuje tím podle něj nezávislost a nestrannost při výkonu funkce člena Rady.
Požadoval proto, aby se poslanecká sněmovna tímto bodem zabývala a definovala, jaké chování je z hlediska poslanců ještě přijatelné a jaké chování již nebudou tolerovat. „Zařaďme tento bod, dejme hlasovat a skutečně o něm veďme diskuzi, protože jestli tento bod nepodpoříte, tak z mého pohledu se stavíte na stranu těch, kteří nejsou připraveni respektovat zákon, a je jim jedno, kdo Českou televizi kontroluje,“ požádal.
Návrh schválen nebyl. Ještě zajímavější ale je, kdo pro něj odmítl hlasovat – šlo o poslance hnutí ANO, KSČM a SPD. Ti se buď úplně zdrželi, nebo hlasovali proti. Vysloveně proti byli z hnutí ANO například poslanci Pavel Juříček, Barbora Kořanová, Richard Vrabec nebo Radek Vondráček. Z SPD odmítli všichni členové a za komunisty se vůči návrhu vymezili zamítajícím hlasem Vojtěch Filip, Zdeněk Ondráček nebo Leo Luzar.
Zdrželi se také čtyři členové ODS – Jan Bauer, Jan Skopeček, Jana Černochová a Marek Benda. Poslankyně Černochová však uvedla, že v době, kdy hlasování probíhalo, nebyla přítomna v poslanecké sněmovně, protože sháněla hlasy k zařazení jiného programu. „Bylo to pouze hlasování o zařazení nového bodu na program schůze a naše 3 zdržené hlasy na výsledek neměly vůbec žádný vliv. Já jsem zrovna běhala po Sněmovně a sháněla podporu kolegů na zařazení nového bodu k Bělorusku, což se mi podařilo,“ vysvětlila.
„Považuji za nehorázné, jestliže se poslanci odmítají zabývat tím, zda je, nebo není dodržován zákon,“ řekl poslanec Bartošek. Na twitteru poté dodal: „Těmto poslancům nevadí střet zájmů, což u hnutí může být zřejmě stranickou povinností a vlastně tím schvalují nedodržování zákonů,“ myslí si.