Uměle nafouknutá kauza údajné krádeže lithia za biliony korun změnila v roce 2017 volební výsledek ve prospěch hnutí ANO. Obchod s firmou, kterou Andrej Babiš (ANO) v kampani kritizoval, nakonec stát uzavřel právě v éře jeho vládnutí. Transakci navíc doprovázela provize převyšující částku čtvrt miliardy korun, napsal web Neovlivní.cz.
Aféra lithium bylo poslední eso, které Andrej Babiš vytáhl ve volbách 2017 proti sociální demokracii. Jednalo se o těžbu tohoto cenného kovu, který má největší ložiska v severočeském Cínovci. ČSSD tehdy uzavřela memorandum o spolupráci s australskou těžařskou firmou EMH, připomněl web.
Babiš tehdy hovořil o krádeži za bílého dne a australskou společnost označil za neprůhlednou. „Vypadá to, že chtějí ještě rychle shrábnout peníze do stranické kasy, mají velké dluhy,“ prohlásil na adresu sociálních demokratů.
V roce 2020, tedy za premiérování Andreje Babiše a rok před parlamentními volbami, se však uskutečnil obchod s účastí společnosti ČEZ a již zmíněné australské firmy EMH. Transakci v hodnotě 790 milionů korun podle webu Neovlivní.cz doprovázela obří provize. Potvrzuje to několik veřejně dostupných dokumentů. Například výroční zpráva společnosti EMH nebo dokumentu z burzy v Austrálii a ve Velké Británii.
Odměna pro poradce byla podle dokumentu za služby v souvislosti se vstupem české společnosti ČEZ do firmy Geomet, kterou ovládala EMH. „Jde o protihodnotu za poradenské služby poskytované EMH v průběhu posledních dvou let, zejména v souvislosti s úpisem 51 procent akcií Geomet ze strany ČEZ,” stojí podle webu v jednom z dokumentů.
Kdo odměnu dostal, není jasné. Je možné se dočíst pouze to, že provize z obchodu byla ve formě opcí na akcie. Výše odměny dosáhla podle britských médií, v nichž se zmínka o provizi už v roce 2021 prvně objevila, 13 milionů dolarů, tedy více než čtvrt miliardy korun. Odměna pro poradce tak představuje více než třetinu ceny, kterou stát za vstup do společnosti Geomet zaplatil, upozorňuje web Neovlivní.cz.