Kampaň Babišova hnutí jede na plné obrátky i po volbách. Politický subjekt, jehož nejsilnější zbraní je dlouhodobě marketing, si po prohraných volbách nebere servítky a veřejnost přesvědčuje všemi možnými prostředky, že vláda pod vedením Andreje Babiše byla to nejlepší, co naši zemi potkalo. Mezi největší propagátory lží o šikovném kabinetu patří například exministryně financí Alena Schillerová.
O tom, že končící vláda bude chtít v lidech zanechat dojem, že byla úspěšná a bez jejího přičinění by se nám dařilo mnohem hůře, bylo jasno hned po poslední tiskové konferenci Babišova kabinetu. Propaganda však pokračuje i v dalších dnech a týdnech. Když zrovna majitel hnutí ANO nechválí sám sebe na sociálních sítích, nebo to za něj nedělají jeho zaměstnanci v Mladé frontě DNES a Lidových novinách, jsou tu ještě dva exministři, kteří bojují za dobré jméno hnutí, jež je proslavilo.
Zatímco Karel Havlíček si za svou ministerskou éru evidentně stihl udělat dobré kontakty na TV Nova, kde dostává více prostoru než současní členové vlády, Alena Schillerová „řádí“ na sociálních sítích. Pokud zrovna nezveřejňuje romantické fotografie na instagramu, úřaduje na twitteru. Během vánočních svátků se například připomněla infantilním sdělením „Jenom si tu odložím…“ s přidaným příspěvkem dalšího uživatele sociální sítě.
Jenom si tu odložím… https://t.co/quVcM6SPpy
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) December 26, 2021
V tom by nebyl zas až takový problém, kdyby se jednalo o nějaký relevantní zdroj, který ukazuje, jak bezproblémově fungovalo hospodaření bývalé vlády. To, co však Schillerová šíří, je názor jejího kolegy z hnutí ANO, který lze brát jen stěží jako důkaz schopností bývalé šéfky státní kasy.
„Nebýt COVIDu, nynější vláda by byla stále opozicí. Data mluví jasně – státní dluh České republiky klesal skoro stejně rychle, jak rostl během vlády některých stran v aktuální pětikoalici,“ píše Tomáš Chlachula. „Náhodou“ se jedná o Schillerové spolustraníka z ANO a stejně tak je patrně „náhoda“ i to, že data, která prezentuje, získal na úřadě, kterému exministryně ještě před časem vládla.
Jedná se tedy o příspěvek, který má váhu, asi jako když svému kamarádovi pomůžete na sociálních sítích odpromovat věc, kterou vyrobil. Nemusíte ji nikdy v reálu vidět, nevíte ani, zda funguje, ale je to přeci přítel a tomu pomůžete vždy, když vás o to požádá.
Na stranickou příslušnost Chlachuly ihned upozornili ti, kterým přišla data podezřelá. „Mohu se zeptat? Jaké to je hájit sektu ANO a stbáka?“ dotázal se jeden. „Je členem. Nerozvážné mládí,“ dostal odpověď. „Asi tím chcete pochválit premiéra Sobotku, za něj dluh v době růstu klesal, za stbáka se rozjela spirála utrácení na dluh a to ekonomika stále rostla. První krize ukázala, jak je to špatný hospodář,“ upozornil další komentující na sociální síti. „Je vidět, že moc Vám ta ekonomika nejde. Před nástupem Covidu bylo zcela evidentní, že deficit bude v rozmezí 70-90 miliard (rok 2020). V období ekon. růstu Babiš a Dlužena nepřišli s jedinou reformou, pouze nekoncepční rozhazování peněz. Covid Babiše zachránil,“ dodal další.
Zdá se, že argumentační fauly, které rádi členové Babišova hnutí vypouští, už nepůsobí na tolik lidí, jako v prvopočátcích ANO. Stále by to ovšem mohlo stačit na to, aby se slovenský agrobaron stal českým prezidentem. Mnoho lidí se totiž dá stále velmi jednoduše obelhat, protože naivně věří tomu, že to s nimi Andrej Babiš myslí dobře.