Máme dobrou vládu a dobrého prezidenta, řekl Schwarzenberg. Přeji mu úspěch, dodal Kalousek

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg (Jenny Nowak)

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg | FOTO: Jenny Nowak

Máme dobrou vládu a nyní už i dobrého prezidenta. Tak bychom teď mohli konečně pokročit kupředu, okomentoval výsledek prezidentské volby, ve které suverénně vyhrál Petr Pavel, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Pro deník FORUM 24 okomentoval vítězství generála ve výslužbě i druhý otec zakladatel nyní vládní strany TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Bohudíky! Bohudíky, že se to podařilo. Je to nanejvýše výmluvné, jasné vítězství. Máme dobrou vládu a nyní už i dobrého prezidenta. Tak bychom teď mohli konečně pokročit kupředu,“ okomentoval výsledek prezidentské volby bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

„Petru Pavlovi gratuluji k velmi přesvědčivému vítězství a v zájmu nás všech mu přeji, aby byl úspěšným prezidentem úspěšné České republiky,“ řekl exministr financí Miroslav Kalousek.

Bývalý premiér Andrej Babiš a dosluhující prezident Miloš Zeman jsou ničitelé české demokracie (ČTK)

Po sečtení všech volebních okrsků Petr Pavel získal 3 358 926 platných hlasů, což představuje 58,32 procenta. Andreje Babiše (ANO) zvolilo 2 400 271 voličů, to znamená 41,67 procenta. Účast byla vysoká, k volebním urnám se dostavilo 70,25 procenta oprávněných voličů.

Andrej Babiš v přímé volbě prezidenta České republiky zaostal takřka o sedmnáct procent, tedy skoro o milion hlasů. Mnohem drtivější porážky se ale dočkal mezi českými občany volícími v zahraničí. Tam činil jeho výsledek pouhá 4,8 procenta. Petr Pavel naopak za hranicemi získal neuvěřitelných 95,2 procenta hlasů.

Nově zvolený prezident bude slavnostně inaugurován ve Vladislavském sále Pražského hradu. Stane se tak pravděpodobně 9. března. Volební období dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana skončí 8. března 2023, po deseti letech jeho mandátu. Nový prezident přednese slavnostní slib tohoto znění: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“ Poté se na následujících pět let ujme prezidentského úřadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články