Skupina 60 dobrovolníků přes celý víkend pracovala na informačním systému k elektronickým dálničním známkám. Výsledek jejich práce by mohl být náhražkou za čtyřsetmilionovou IT zakázku, kterou stát kvůli předražení zruší. Důsledky dopadly i na ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, který byl odvolán. Svůj pohled na akci dobrovolníků nabídl na své facebookové stránce Martin Jaroš, uznávaný marketingový odborník.
K té Akci Z, kterou uspořádali čeští vývojáři kvůli předražené zakázce na „e-shop“.
1. Přijde mi to naprosto geniální. V jiných zemích, když se lidi naštvou na vládu, tak protestují nekonstruktivně. Takový Francouz, jak mu něco přelítne přes nos, tak prostě jde, automaticky převrátí nejbližší auto a začne ho flambovat, v některých čtvrtích z něj udělá rovnou kebab. Dokonce i Němec si rád zastávkuje. Ale Češi – ti místo stávky jdou a naopak si dají extra šichtu o víkendu, aby dali ťafku vládě, která nemaká. To je prostě světový unikát. Neříkejte mi, že tenhle národ nemá úžasnou budoucnost. Má.
2. Mimochodem, děje se to v poslední době nějak často. Ten borec, co v noci očistil Karlův most, to bylo to samé v bledě modrém. Lidi se prostě už nemůžou dívat na to, jak pomalu a draze konají jejich úřady, a tak berou věci do vlastních rukou a dělají práci za stát.
3. Průšvih je, že na obou stranách jsme to my. Je skvělé, že makáme navíc a zdarma, abychom svou vládu či město vyškolili. Ale ti pomalí a neschopní byrokrati na druhé straně, to jsme taky my. My milujeme úředního šimla, vzýváme razítka, nekonečné procesy a byrokracii. Velké strategické věci, které vyžadují koncepční myšlení (IT, dálnice…) děláme extrémně pomalu a neefektivně. Vytvoříme v nich takovou džungli, že se v ní sami zasekáme a nemůžeme dál. V nastalém přítmí se nám navíc dobře přikrádá. Pak se jednou za čas naštveme a pokusíme se tuhle zácpu vlastní výroby obejít nějakou improvizací, další typicky českou vášní. Udělat za víkend to, co jsme nedokázali za měsíce a roky.
4. Známý, co byl u toho, mi říká, že během toho hackathonu vznikl otevřený a kvalitní IT systém, který stát opravdu použije. No, abych řekl pravdu, to mi nepřijde až tak rozhodující. Ta ťafka státu je podle mě důležitější. Skoro bych si přál, aby stát takhle vzniklý IT produkt nepoužil – přece jen bych si představoval, že systémy pro stát by měly vznikat trošku standardněji a byly nějak robustněji otestované, zabezpečené, zdokumentované. Ale nejsem v tom expert a klidně mi dokážete, že se mýlím. Dovedu si představit, že mnohé systémy draze koupené státem vznikly totálně na koleně a jsou mnohem méně kvalitní. Zase mi to přijde jako ten čistič Karlova mostu – udělal to rychle a nic zlého se asi nestalo, zdá se, že to zafungovalo. Ale přeju si, aby se takhle v budoucnu čistily i další důležité památky? Asi spíš ne.
Celkově ale chci uživateli Tomáši Vondráčkovi a všem dalším z týmu poděkovat. Nedovedu si představit elegantnější a obdivuhodnější způsob, jak státu naznačit, že už nás v některých věcech žere. Vůbec se nedivím, že za ním přijely štáby německých televizí – tohle je fakt přístup, který nám může celý svět závidět.
Pozitivnější ukázku aktivní občanské společnosti jsem za celý život neviděl. Jestli si chcete vzít lopaty a příští víkend třeba s národem dodělat tu naši zpropadenou dálniční síť, tak se hlásím taky. Rychlovlaky pak vyřídíme o týden později a školství bych nechal na polovinu února, ať nestrhneme dílo.